
ilustračné foto
Viac ako polovica britskej dospievajúcej mládeže si však myslí, že za ich pohodlný životný štýl sú zodpovední rodičia. Každý tretí tínedžer považuje za hlavnú príčinu pasivity rodiny nedostatok času rodičov. Viac ako 50 percent opýtaných rodičov naozaj pripustilo, že väčšinu voľného času s rodinou trávia sledovaním televízie.
A čo slovenskí zápecníci?
Rodičia pripúšťajú, že naše deti už nemajú také detstvo, ako kedysi mali oni. Ihriská sú často poloprázdne, vonku je stále menej detí. Rodičia sa o svoje deti čoraz viac boja. Zo strachu pred dopravou, dílermi drog, pedofilmi, ale tiež nevhodnými kamarátmi nepúšťajú deti von, vozia ich do školy, zo školy, na krúžky a z krúžkov - všade autom.
Sociológovia takéto deti nazvali generáciou zadných sedadiel. Sú vychovávané ako v bavlnke. Rodičia sú dokonca radi, ak päť či šesť hodín strávia radšej doma pred obrazovkou ako na nebezpečnej ulici. Dnešným deťom preto podľa psychológov chýba zdravá dávka nebezpečenstva. Majú ho často iba na obrazovke počítača. A tak deti často vychováva počítač.
Mgr. Andrea Letašiová, psychologička: „Ako psychológ sa stretávam s deťmi, ktoré vyrastali s počítačmi a aj PC hrami, play station. A tie deti neboli deťmi. Riešili svoje problémy ako ich hrdinovia a často boli nešťastné z toho, že im to nevychádza tak, ako by si želali.“ Daniela Hodžová, dlhoročná učiteľka tanca, hovorí: „Mne sa zase zdá, že už ani tá puberta nie je ako bývala. Mám dvoch vnukov - tínedžerov. Majú neprítomný pohľad, slúchadlá na ušiach, ležia na gauči a čumia do stropu alebo do počítača. My, rodičia, ktorí sme prežili búrlivú mladosť v období hipies, sa nestačíme čudovať.“
Podľa odborníkov hrozí, že z pasívnych detí vyrastú leniví dospelí s množstvom zdravotných problémov. Malí zápecníci sú v porovnaní so svojimi aktívnymi kamarátmi až o 30 percent náchylnejší na závažné ochorenia v neskoršom veku, napríklad na ochorenia srdca, ciev či cukrovku. (uj)