
ilustračné foto
Stačia dve - tri tabletky extázy, a môžu vraj natrvalo poškodiť mozgové bunky, ktoré ovplyvňujú motoriku a uvažovanie. Je to množstvo, ktoré tisícky ľudí užijú v priebehu jediného večierka. Objav je nočnou morou pre generáciu ľudí z klubov.
Neurologická časovaná
bomba?
Mladí ľudia, ktorí sa s extázou stretli, si vraj dnes nemôžu byť istí, čo im raz spôsobí. Až v strednom veku sa totiž dozvedia, či raz budú platiť daň za jedno nočné povyrazenie. Objav vedcov z Univerzity Johna Hopkinsa v Baltimore naznačuje, že extáza by mohla zvyšovať pravdepodobnosť raného výskytu Parkinsonovej choroby rovnako, ako jej miernejšiu verziu, známu ako parkinsonizmus.
„Posolstvo je jasné. Neurotoxický potenciál je vysoký a použitie niekoľkých rekreačných dávok za sebou môže mať závažné, dlhodobé následky,“ varuje vedúci výskumného tímu George Ricaurte.
Výsledky zhrnul Peter Stern, editor časopisu Science takto: „Ak je táto štúdia pravdivá, tak je tu veľké nebezpečenstvo, že sa Parkinsonova choroba neprejaví v 85 rokoch, ale omnoho skôr. A keď prepukne v 55 rokoch, veľmi výrazne ovplyvní kvalitu života človeka.“
Profesor Adrian Williams z Birminghamskej univerzity, poradca Spoločnosti chorých na Parkinsonovu chorobu, hovorí, že závery štúdie sú síce zaujímavé, ale vôbec nie jednoznačné: „Štúdia urobená na opiciach nemusí byť priamo úmerná efektu na ľuďoch. Keby táto droga skutočne spôsobovala raný výskyt Parkinsonovej choroby, už by sme tu mali prvé dôkazy.“ (uj)