SME

Ľaváci to vo svete pravákov nemajú ľahké

Či bude človek v živote viac používať pravú, alebo ľavú ruku, je mu dané už pri narodení. Ľaváci nie sú hlúpejší ako praváci. Jednoducho robia veľa úkonov automaticky ľavou rukou.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Matej písal ľavou rukou a tou istou rukou si aj umýval zuby. Nepatril k najšikovnejším. Keď sa snažil niečo urobiť pravou rukou, ako to robili ostatní, mal problémy – vždy niečo vylial, rozbil či klinec pribil nakrivo. Kamaráti ho vysmiali, vraj má obe ruky ľavé. Matej skutočne patril k ľavákom, ktorí tvoria desať percent svetovej populácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hľadáte partnera?

SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.

Zaregistrujte sa zadarmo

zoznamka_dvaja.sme.sk.jpg

Seriózne zoznámenie

Bežnému pravákovi ani nenapadne, s koľkými problémami sa musí ľavák stretať. Ľaváci sú úspešnejší najmä v umeleckej oblasti, preto je pre mnohých ľavákov oveľa jednoduchšie kresliť ľavou rukou, hrať na gitare či písať. Napriek tomu sú ľaváci už od detstva vystavení väčšiemu tlaku ako praváci, takže vo svete pravákov to nemajú ľahké. Náš každodenný život je totiž uspôsobený skôr pre pravákov – napríklad dvere, okná, riadiace páky, smer písania... To všetko je prispôsobené pre pravú ruku.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodný deň

Ľavákmi bolo a je veľa slávnych osobností. K známym ľavákom patril Caesar, Napoleon, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Goethe, Mozart, Beethoven, Charlie Chaplin, Albert Einstein, Marylin Monroe, Pablo Picasso, zo súčasných spomeňme Paula McCartneyho či Billa Clintona. Ľaváci majú dokonca aj svoj veľký sviatok – Medzinárodný deň ľavákov (13. augusta). Vyhlásila ho roku 1976 organizácia Lefthanders International, ktorú založil istý aktívny ľavák z Kansasu.

Percento priznaných ľavákov rastie nielen u nás, ale aj vo svete. Kým na Slovensku je v súčasnosti v priemere jeden z desiatich ľudí ľavák, v Nemecku je ľavákov asi 20 percent, v USA až 30 percent.

Ľavá – ruka diabla?

No nebolo to vždy tak. Ešte v dobe kamennej bol rovnaký počet pravo- i ľavorukých ľudí. Pračlovek vyrábal pracovné nástroje rovnako pre pravú i ľavú ruku. Časom sa spoločnosť dôsledne zmenila na pravorukú. Ľavákov sa bála a zatracovala ich.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré národy dokonca ľavú ruku spájali s hriechom a nečistotou. Arabi ju považovali za nečistú a nesmeli ňou ani jesť. V kresťanskej kultúre sa ľaváctvo považovalo za znak diabla, pre Eskimákov bol ľavák čarodejníkom. Ľaváctvo odmietali aj starí Rimania.

O pravorukosti našej civilizácie svedčí aj jazyk. Slová ako právo, pravda majú koreň v slove pravý. V prvej polovici minulého storočia už panovala vo svete „totalita“ pravákov. Ľavorukosť sa pri výchove neuznávala, potláčala a deťom sa vnucovala pravorukosť, čo mnohým precvičeným ľavákom spôsobovalo veľa problémov.

Neprerábajte ich

Ľavákom sa človek rodí a zostane ním po celý život. Je známe, že za našu pravostrannú či ľavostrannú orientáciu môže vrodená dominantnosť jednej z hemisfér mozgu, kde sídlia dôležité centra pre reč, písanie, čítanie a pohyb. Praváci majú dominantnú ľavú hemisféru, ľaváci naopak.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci zistili, že mozog ľavákov sa od mozgu pravákov líši. Napríklad centrum reči u pravákov sídli v ľavej polovici mozgu a zase ľaváci pri hovorení využívajú obe hemisféry. Pokiaľ sa v každodennej činnosti dostatočne uplatňujú obe ruky, mozog sa rozvíja zdravo. Odborníci neodporúčajú meniť prirodzenú danosť, takáto zmena môže spôsobiť neurotické problémy.

Ak však „prerobený“ ľavák pri činnostiach, ako sú písanie, hygienické úkony, práca s nástrojmi a pod. zanedbáva nielen dominantnú ruku, ale aj dominantnú hemisféru, ktorá je nositeľom riadiacich, rozhodovacích a organizačných funkcií, môžu sa objaviť poruchy správania spôsobené stresom z preťaženia nedominantnej ruky, a teda aj nedominantnej hemisféry.

Takéto porušenie rovnováhy mozgových funkcií sa môže prejaviť zajakávaním, ráčkovaním, tikom, zlozvykmi, agresiou i pasivitou, pomočovaním, neschopnosťou písať a čítať či spomalenými reakciami, lenivosťou, hyperaktivitou i záchvatmi plaču...

SkryťVypnúť reklamu

Hemisféry musia správne spolupracovať

Pri preorientovaní ľaváka na praváka dochádza k zmenám v mozgu, čo môže mať nepríjemné následky. Necitlivým prístupom možno u dieťaťa naštartovať aj celú škálu porúch, pri ktorých sa môže zabrzdiť alebo narušiť jeho ďalší vývoj, najmä spolupráca oboch mozgových hemisfér.

Oveľa rozumnejšie je rozvíjať schopnosti tej ruky, ktorá má pre rozvoj prirodzené dispozície. Ľaváci nemajú totiž vedúcu len ľavú ruku, ale zvyčajne aj ľavé oko, ucho i nohu. Schopnosti týchto orgánov sa rozvíjajú súčasne s rozvojom čítania, písania, reči a myslenia. Odborníci hovoria o psychomotorickom vývoji. Aby sa harmonicky rozvíjali všetky funkcie, musia správne spolupracovať mozgové hemisféry, aj keď jedna z nich je prirodzene dominantná.

SkryťVypnúť reklamu

Návrat je ťažký

V súčasnosti sa tisícky precvičených ľavákov v dospelosti rozhodli opätovne vrátiť k používaniu ľavej ruky. Ide však o veľmi vážny proces a vyžaduje si čas, trpezlivosť, podporu zo strany blízkych. Spočiatku sa môžu objaviť nepríjemné sprievodné znaky ako chvíľková bolesť hlavy, krátkodobé pocity beznádeje, depresia, zúfalstvo, sebaobviňovanie a zvaľovanie viny na druhého.

Napriek tomu návrat k vrodenému ľaváctvu je radostný proces objavovania vlastných možností. Existujú však ľudia, ktorí dokážu kresliť a písať obojručne, teda rovnako dobre oboma rukami. Aj dirigenti zvyknú užívať obe ruky a všeobecne sa dožívajú vysokého veku.

Napokon aj športovci, tanečníci a hudobníci sú príkladom, že správny smer nie je v prednostnom užívaní jednej ruky, ale v maximálnej súčinnosti obidvoch rúk. Tým sa uvádza do súladu činnosť obidvoch hemisfér a nastáva dokonalá súhra celého mozgu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 460
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 959
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 283
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 559
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 542
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 498
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 424
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu