Strach je prirodzenou ľudskou reakciou a v zdravej miere je potrebný ako ochranný prostriedok. Niektorí ľudia sa však chorobne boja aj veľmi neobvyklých vecí či situácií. Príkladom môže byť strach z ostrých predmetov – aichmofóbia alebo z vysychania miechy – tabofóbia.
Viete, že ženy sa boja dvakrát viac ako muži? A ako odlíšiť fóbiu od obyčajného strachu? Pri fóbii strach nadobúda obludné rozmery, človeka chytá panika, pridruží sa rad psychických aj telesných príznakov a prejavov, ktoré sa mu vymykajú spod kontroly. Strach a úzkosť ho celkom ovládnu, začne sa potiť, zrýchli sa mu tep a môže sa dostať do stavu pripomínajúceho infarkt.
Tri skupiny
Podľa odborníkov možno fóbie rozdeliť do troch hlavných kategórií: agorafóbie sú skupinou fóbií, pre ktoré je charakteristický strach z miest a situácií, kde v prípade potreby nemusí byť dostupná rýchla pomoc. Typickým príkladom je strach z malých uzavretých priestorov, ako je, dajme tomu, výťah.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Sociálnymi fóbiami trpia ľudia, ktorí majú strach zo situácií, v ktorých ide o kontakt s inými ľuďmi. Tretiu skupinu fóbií tvoria fóbie, ktoré sa označujú ako izolované. Človek, ktorý trpí takouto fóbiou, môže mať strach z konkrétnych, často pre iných bizarných situácií alebo vecí. Môže sa napríklad báť, že ho pochovajú zaživa – vtedy hovoríme o tafefóbii, varenia – mageirocofóbia, alebo dokonca sa panicky bojí aj seba samého – autofóbia.
Nevšedné a kuriózne
Apeirofóbia je strach z nekonečna, ak sa bojíte zeleniny na vlastnom tanieri, ide o lachanofóbiu, vestifobici zasa majú strach z oblečenia. Z krásnych žien obvykle padáme do mdlôb, prípadne im závidíme, sú však aj takí, čo sa ich panicky boja – vtedy hovoríme o caligynefóbii.
Ak sa bojíte zrkadiel a vlastného odrazu v nich, patríte k katotrofobikom, mysofobikov zasa ovláda strach zo špiny a baktérií, a podobne ako seriálový detektív Adrian Monk, neurobia ani krok bez zásoby papierových vreckoviek. A ak hádate, čoho sa desia coulrofobici, možno budete prekvapení, že sú to klauni.
Viete, že fóbiu môžu spôsobovať aj dlhé slová – vipedaliofóbia alebo gombíky – koumpounofóbia? Niektoré fóbie vznikajú po prežitom traumatickom zážitku – ak sa napríklad niekto topil, je pochopiteľné, ak sa u neho rozvinie strach z vody, alebo ak bol niekto terčom útoku besniaceho psa, niet div, že tieto zvieratá v ňom vzbudzujú panický strach.
Dobrá správa – samozrejme, ak netrpíte strachom z dobrých správ – eufóbiou, je, že fóbie sa dajú liečiť za pomoci psychoterapeuta alebo aj liekmi, a vekom sa niektoré zmierňujú.
Otestujte sa
Ak na sebe za určitých okolností pozorujete niektoré z uvedenej sady príznakov, s najväčšou pravdepodobnosťou patríte do radov fobikov.
Telesné príznaky – nepokoj, búšenie srdca, bolesť na hrudníku, sucho v ústach, zvýšené potenie, dýchacie ťažkosti, závraty, návaly horúčavy, pocity mravčenia.
Psychické príznaky – strach zo straty kontroly, straty vedomia, pocit, že človek zošalie, pocit, že on sám alebo jeho okolie sa mení.