Nevoľnosť, únava, prudké výkyvy nálad či návaly horúčavy. To sú najčastejšie príznaky klimaktéria, ktoré je tradične spájané s ženským organizmom. Aj keď sa môže zdať, že sa mužov tento problém netýka, opak je pravdou. Aj oni prechádzajú prechodom, takzvanou andropauzou.
Zatiaľ čo o ženskej menopauze existujú poznatky už celé desaťročia, u mužov vedci potvrdili hormonálny prechod len nedávno. Mužské klimaktérium čiže andropauza sa obvykle prejavuje medzi 50. až 55. rokom života. Na rozdiel od žien, ktoré menopauzu pociťujú spravidla o desať rokov skôr, však mužom úplne neustáva produkcia pohlavných hormónov.
Príčina je rovnaká
Ľudské telo začne produkovať menšie množstvo pohlavných hormónov. Ženám začína stagnovať funkcia vaječníkov a dochádza k poklesu tvorby estrogénov. U mužov postupne klesá tvorba mužských pohlavných hormónov, konkrétne testosterónu. Zatiaľ čo u žien sa obdobie menopauzy objaví rýchlo a nečakane, rovnako ako jej príznaky, u mužov je to celkom iné. Ťažkosti sa u nich často prejavujú pomaly a postupne, zvyčajne aj niekoľko rokov. Spoločné prejavy prechodu sú nasledovné:
Náladovosť a depresívne stavy: smiech, radosť, plač, nervozita alebo krik. Tak spravidla vyzerajú časté výkyvy nálad , ktoré sprevádza prechod u mužov i žien.
Nespavosť a strata koncentrácie: nedostatok energie a vyčerpanosť sú prejavy únavy z nespavosti. Hormóny totiž významne ovplyvňujú látkovú výmenu v mozgu, a preto sa ich nedostatok prejavuje aj v poruchách spánku.
Rednutie kostí a bezbolestné fraktúry: osteoporóza čiže rednutie kostí je jedným z najnebezpečnejších zdravotných problémov, ktorá mužský či ženský prechod sprevádza. Prudký úbytok ochranných hormónov totiž vedie k zmenám v štruktúre a funkcii kostí, a potom ku zníženiu objemu kostného tkaniva. V dôsledku jeho úbytku následne dochádza k narušeniu celistvosti a pevnosti kostí, ktoré sa stávajú oveľa krehkejšími.
Choroby srdca a ciev: hormóny majú dôležitú vlastnosť, ktorá spočíva v ochrane srdca a ciev. Mužské a ženské hormóny priaznivo pôsobia na prietok krvi tepnami, ktoré vyživujú srdcový sval. Ak teda dôjde v období prechodu k úbytku hladiny pohlavných hormónov, zvýši sa aj riziko ochorenia srdca a ciev. To môže vyústiť až do stavov ohrozujúcich život, napríklad do srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príhody.