Ako máme tohto dôležitého elektrolytu málo, tak ho buď neprijímame dostatok v potrave, alebo ho telo potrebuje v zvýšenej miere, alebo sa v zvýšenej miere vylučuje obličkami. Magnézium sa podieľa na veľkom množstve metabolických procesov, pomáha udržiavať funkčnosť svalov a nervov, udržiavať stabilný srdcový rytmus, dôležitý je aj pre správne fungovanie imunitného systému a pod.
Kedy je ho málo
Podľa lekárov je nedostatok horčíka častým problémom u žien všeobecne, a nezriedka sa jeho nízka hladina spája s užívaním hormonálnej antikoncepcie. Ak hovoríme o nedostatku tohto minerálu, znamená to, že jeho hladina v sére nedosahuje 0,7 mmol/l. Deficit magnézia sa často spája aj s deficitom vápnika a draslíka. Obsah horčíka v sére však predstavuje len 0,3 % celkového množstva v organizme, takže za určitých okolností je potrebné získať presnejší obraz. Robí sa to sledovaním jeho vylučovania do moču počas 24 hodín.
Kde ho nájdete
Nedostatok horčíka nemá špecifické prejavy, a preto často nie je diagnostikovaný. Spočiatku sa prejavuje bolesťami hlavy, celkovou slabosťou, poruchami koncentrácie, stuhnutosťou a bolesťami svalov, svalovými kŕčmi na dolných končatinách, ťažkosťami s dýchaním, zvýšenou tepovou frekvenciou, objaviť sa môžu aj hnačky, vracanie, poruchy srdcového rytmu a pod. Ak si chcete doplniť magnézium v potrave, jeho bohatým zdrojom sú napríklad datle, banány, maliny, čučoriedky, marhule, ananás, grapefruit, kivi alebo jahody.