Výsledky vedeckej štúdie potvrdili, že ak nastávajúca matka pije alkoholické nápoje, tak dochádza k poškodeniu buniek vyvíjajúceho sa plodu a dôsledky môžu byť závažné, od rôznych komplikácií až po potrat alebo predčasný pôrod. Miera rizika závisí od intenzity popíjania a aj od toho, v ktorom štádiu tehotenstva matka alkoholické nápoje pila.
V tomto ohľade je najrizikovejším prvý trimester, neznamená to však, že neskôr nič nehrozí. Možným dôsledkom je napríklad poškodenie mozgu dieťatka.
Tak, ako sa podľa mnohých odborníkov nedá hovoriť o pre zdravie bezpečnej dávke alkoholu, v prípade gravidity už vonkoncom nie je namieste uvažovať o bezpečnom a neškodnom pití alkoholu hoci len výnimočne a v malých dávkach. Najlepšie urobíte, ak počas tehotenstva na akýkoľvek alkohol úplne zabudnete.
V Anglicku chcú dokonca zaviesť zákon, podľa ktorého sa pitie alkoholu počas tehotenstva bude klasifikovať ako trestný čin. A nielen alkohol, ale aj iné škodlivé látky môžu poškodzovať zdravie plodu, ktorý je počas vnútromaternicového vývoja mimoriadne citlivý na pôsobenie toxických látok, keďže je v citlivom vývojom procese a nemá ešte dostatočne vyvinuté obranné mechanizmy.
Mnohé škodliviny sa do telíčka dieťatka môžu dostávať placentou alebo hematoencefalickou bariérou – bariérou medzi centrálnou nervovou sústavou a krvným obehom, ktorá je schopná prepúšťať škodlivé látky.