Pri nešetrnom a neodbornom vytláčaní však môžete docieliť nežiaduci výsledok. Každý pór v pokožke má vlastný mikrosval, ktorý ho sťahuje. Ak budete zahnisané póry často vytláčať, môžete si tieto mikrosvaly poškodiť a postupne sa vám póry natrvalo rozšíria. A ak si budete neodborne vytláčať vyrážky, zápal sa môže rozšíriť a dôsledkom budú aj nepekné jazvy.
Ak chcete mať peknú pleť, dbajte v prvom rade na zdravú výživu, vynechajte nezdravé tuky a cukry a jedzte veľa rýb, celozrnných obilnín, strukovín a rastlinných olejov. Vytláčaniu odolajte, pleť si radšej nechajte odborne šetrne vyčistiť a poraďte sa o vhodnom spôsobe ošetrenia v domácich podmienkach. Všetkého veľa škodí a platí to aj v prípade, že si na noc nanesiete na pleť prihrubú vrstvu nočného krému. Môže brániť pleti prirodzene vylučovať nečistoty. Tie sa potom nahromadia a upchajú póry.
Podľa dermatologičky Evy Rasochovej z dermatovenerologickej kliniky LFUK a UNB Bratislava sú niektoré baktérie prirodzenou súčasťou normálnej kožnej flóry, ich množenie a pôsobenie však kontrolujú kožné lipidy, fagocytárny a imunitnný systém. Aj kyslé pH kože je ochranným faktorom, ktorý chráni pred choroboplodnými zárodkami, pričom tie nepatogénne bez problémov prežívajú.
U tých, čo bojujú s akné, stojí za týmto problémom baktéria Propionibacterium acnes, ktorá je súčasťou fyziologickej mikroflóry kože. Tá sa množí vďaka zmesi mazu a zrohovatených buniek a prejavy akné vznikajú ako imunitná odpoveď pacienta, ktorá je namierená proti tejto baktérii. Rozsah zápalu nezávisí od množstva spomínanej baktérie, ale od imunitnej odpovede na opakovaný vstup tejto baktérie do hlbších častí kože. Nezabúdajte, liečba akné rozhodne patrí do rúk odborníka – dermatológa a závisí od rozsahu a formy akné.