SME

Zelená a sivá očiam nepristanú

Sivý a zelený zákal sú ochorenia očí, ktoré treba čím skôr diagnostikovať a liečiť. Dôsledkom zanedbanej liečby môže byť aj strata zraku.

(Zdroj: Fotolia)

Pani Helena má osemdesiatku, ktorú by ste jej rozhodne nehádali. V poslednom čase ju však skôr ako vek trápila zložitá diagnóza: komplikovaný zelený zákal, porušený zrakový nerv a k tomu sa pridružila aj diagnóza sivého zákalu. Viacerí oční chirurgovia, ktorých oslovila, ju pre komplikovanú diagnózu odmietli operovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„V nemocnici mi povedali, že môj stav operovať nevedia. Že môj poškodený zrakový nerv už nezachráni nič,“ spomína pani Helena Šustáková, ktorú nakoniec úspešne operovali na očnej klinike v Bratislave. „Operáciu sivého zákalu som zvládla aj v mojom veku výborne. Videnie sa mi výrazne zlepšilo. Zrazu vidím svet oveľa farebnejšie a jasnejšie,“ hovorí spokojná pani Helena.

SkryťVypnúť reklamu

„Najdôležitejšie pre nás všetkých je, že sa jej opäť vrátila istota, orientácia v priestore a sama si zájde aj na prechádzku von. Pred zákrokom som ju vždy musela sprevádzať. Som vďačná, operácia jej veľmi pomohla,“ dodáva dcéra Alena.

Problematická kombinácia

Je bežné, že sa skombinujú oba druhy zákalu? Radovan Piovarči, primár očnej kliniky Neovízia, ktorý pani Helenu operoval, hovorí, že so zvýšeným vekom prirodzene stúpa výskyt sivého aj zeleného zákalu. V prípade kombinovanej diagnózy musí byť pacient so zeleným zákalom na odstránenie sivého zákalu pripravený. Zelený zákal má dve formy – s úzkym a otvoreným uhlom.

Lekár vysvetľuje, že ak ide o pacienta s glaukómom s úzkym uhlom, tak sa postupuje špecificky. Napríklad filtrujúcou operáciou alebo antiglaukómovým chirurgickým zákrokom s využitím laserovej iridotómie, pri ktorej sa asi mesiac pred plánovanou operáciou pacientovi ambulantne vytvoria laserom otvory na dúhovke.

SkryťVypnúť reklamu

„Vďaka mikrootvorom na dúhovke zlepšíme komunikáciu vnútroočnej tekutiny a predídeme vzniku akútneho glaukómového záchvatu – výraznému stúpnutiu vnútroočného tlaku nad 50 torrov. Pokiaľ laserovú iridotómiu neurobíme vopred, je možné vykonať kombinovaný zákrok sivého aj zeleného zákalu – otvory chirurg pripraví manuálne počas operácie sivého zákalu,“ upresňuje Radovan Piovarči.

Pri kombinácii sivého zákalu a glaukómu s otvoreným uhlom sa zvolí štandardný postup – najskôr pacientovi odstránia sivý zákal a po operácii sa pokračuje liečbou kvapkami. Primár dodáva, že „každá operácia sivého zákalu pomôže zároveň zlepšiť stav zeleného zákalu.“

„Zakalená šošovka je tvrdá a často zväčšuje svoj objem, čím môže spôsobiť zvýšenie vnútroočného tlaku. Keď ju počas operácie sivého zákalu vyberieme a vymeníme za novú, automaticky uvoľníme odtokové cesty a zlepšíme cirkuláciu tekutiny v oku. Napriek zlepšeniu často aj po operácii sivého zákalu pokračujeme v liečbe glaukómu očnými antiglaukómovými kvapkami. Obyčajne so zníženou intenzitou.“

SkryťVypnúť reklamu

SIVÝ ZÁKAL

  • Pri katarakte sa číra očná šošovka zakalí, čím sa znižuje jej priehľadnosť.
  • Mierne zakalenie nemusí ovplyvniť videnie.
  • V pokročilom štádiu je videnie zahmlené, zvýši sa citlivosť na svetlo, zhorší sa videnie do diaľky, obraz pred vami sa javí skreslený.
  • Rizikové faktory: vek, cukrovka, dedičnosť, prekonaná infekcia oka, užívanie niektorých liekov, metabolické a nutričné poruchy, opakované zápaly vnútroočných štruktúr autoimunitného pôvodu, úraz oka, infekcie matky v tehotenstve, rôzne druhy žiarenia a pod.
  • Existuje skupina zákalov, u ktorých príčina nie je známa.
  • Sivý zákal nevyliečite žiadnymi kvapkami, jediným riešením je operácia.

Príčin je viacero

Príčin je mnoho a nie všetky sú známe. Najčastejšou je zmena štruktúry šošovky spôsobená vekom – tzv. senilná katarakta. Druhou najčastejšou príčinou je cukrovka. Očná lekárka Adriana Smorádková z kliniky Neovízia vysvetľuje, že vekom šošovka stráca pružnosť, spomaľuje sa jej metabolizmus a hromadia sa v nej minerály.

SkryťVypnúť reklamu

„Zvyšuje sa jej hmotnosť, premieňajú sa bielkoviny, zvyšuje sa pigmentácia a hydratácia – zavodnenie šošovky. Laicky povedané, ‚pumpička‘, ktorá má na starosti výživu šošovky, zlyháva. Hromadia sa v nej minerály a nadbytok vody.“

Typ vekom podmieneného sivého zákalu postihuje podľa lekárky najmä starších ľudí po 50. – 60. roku života. Po sedemdesiatke ho má už takmer polovica ľudí a po osemdesiatke skoro každý. Táto porucha zraku však nemusí byť len súčasťou procesu starnutia, môže postihnúť aj ľudí po štyridsiatke, mladších a dokonca aj deti.

Možno mu predchádzať?

Možno si kladiete otázku, či sa ochorenie nedá zastaviť, ak sa naň príde včas. „Naše skúsenosti ukazujú, že skalená šošovka sa obvykle postupne kalí viac a viac. „Rýchlosť zakalenia šošovky je individuálna. Od počiatočných ťažkostí po úplnú slepotu môžu uplynúť roky a desaťročia. V niektorých prípadoch na to stačia mesiace,“ hovorí očná lekárka Adriana Smorádková.

SkryťVypnúť reklamu

Zriedkavé sú prípady tzv. stacionárnej (nemennej) katarakty, obvykle ide o niektoré formy vrodeného sivého zákalu. Medicína zatiaľ nepozná iný spôsob ako operáciu, aby zo zakalenej šošovky urobila opäť číru.

Prevencia je možná len čiastočne, napríklad doplnením vitamínov v strave. Rovnako pohyb a šport znižujú riziko cukrovky, a tým nepriamo riziko katarakty. Samozrejmosťou je prevencia úrazov oka.

Operáciu neodkladajte

Práve odkladanie operácie patrí k známym mýtom – dodnes občas počuť z úst pacientov a, žiaľ, aj niektorých oftalmológov názor, že zákal musí „dozrieť“, kým sa operuje. „To dávno neplatí,“ hovorí primár Radovan Piovarči a dodáva: „Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Čím tvrdšiu šošovku z oka chirurg odstraňuje, tým viac energie musí použiť pri drvení jej hmoty pomocou ultrazvuku. Čím dlhšie ultrazvukové vlny pôsobia, tým viac narastá riziko poškodenia endotelu rohovky.”

SkryťVypnúť reklamu

Primár ďalej vysvetľuje, že pri veľmi zakalenej, stvrdnutej šošovke hrozí vo výnimočných prípadoch aj riziko, že sa odtrhne, uvoľní do sklovca a spôsobí ťažký vnútroočný zápal. „Stvrdnutá šošovka vyvíja tlak na šošovkové púzdro, ktoré sa môže natiahnuť. Počas operácie, keď chirurg vytvára otvor do puzdra, môže prasknúť a spôsobiť komplikácie pri implantácii novej vnútroočnej šošovky.

Veľmi pokročilý sivý zákal môže paradoxne spôsobiť aj zvýšenie vnútroočného tlaku a tým vznik sekundárneho zeleného zákalu. Veľká, prezretá šošovka bráni odtoku vnútroočnej tekutiny. Cez puzdro šošovky sa navyše uvoľňujú bielkoviny, ktoré upchávajú odtokové cesty. Tým sa v oku zvyšuje vnútroočný tlak a vzniká riziko poškodenia zrakového nervu.“

Podľa čoho si vybrať šošovku

Pri výbere správnej vnútroočnej šošovky je podľa primára Piovarčiho dôležité precízne očné vyšetrenie a rozhovor s pacientom. „Počas neho zisťujeme jeho pracovnú a sociálnu anamnézu, životný štýl, očakávania, ale aj také veci ako napríklad telesnú výšku. Zaujíma nás, ako intenzívne pracuje s počítačom, či je aktívny športovec, sedavý typ, alebo precízny modelár, športový pilot či poľovník,“ vysvetľuje primár.

SkryťVypnúť reklamu

Celoživotný efekt

Ľuďom, ktorým neprekážajú okuliare na čítanie, žijú pokojným životom, kde-tu si prečítajú knihu, sledujú televíziu, primár odporúča kvalitnú monofokálnu šošovku. Zbaví ich zákalu a dioptrií do diaľky a je bez doplatku, spolu s operáciou ju kompletne prepláca zdravotná poisťovňa.

Ak ste dynamický, aktívny typ človeka, ktorý je náročný na videnie aj na blízko, aj na diaľku, existuje nadštandardná alternatíva multifokálnych šošoviek. Stačí jeden zákrok a s vysokou pravdepodobnosťou sa zbavíte všetkých okuliarov.

Výmena sa nerobí

Máte už operované oči a chceli by ste si dať svoju umelú šošovku vymeniť za multifokálnu? Primár vysvetľuje, že štandardne sa šošovka nevymieňa.

„Umelá šošovka je uložená v puzdre pôvodnej šošovky a počas výmeny by mohlo dôjsť k porušeniu tohto puzdra. Nová umelá vnútroočná šošovka ostáva pacientom doživotne, operácia má celoživotný efekt. Ak už pacient podstúpil operáciu sivého zákalu s implantovanou monofokálnou šošovkou, je možné k nej vypočítať a vložiť prídavnú multifokálnu šošovku (známa ako ‚add on‘ šošovka)," vysvetľuje primár Piovarči. Pomocou nej chirurg odstráni aj zvyškové dioptrie. O možnosti tohto zákroku sa informujte na pracovisku, ktoré má s danými šošovkami skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu

Kvapkať a kvapkať

Pooperačná starostlivosť o oči nie je nič zložité. Adriana Smorádková vysvetľuje, že šesť týždňov po operácii si pacient do očí kvapká protizápalové kvapky. Po štvor- až šesťtýždňovom intervale pacient dostane kvapky – umelé slzy proti syndrómu suchého oka. „V dôsledku malej jazvičky na rohovke, cez ktorú vstupuje chirurg do vnútroočného priestoru, mávajú pacienti narušenú tvorbu slzného filmu, a preto je dôležité oko pravidelne zvlhčovať ešte niekoľko týždňov po operácii.“

Čo hrozí po operácii

Aké ťažkosti a komplikácie sa môžu aj po dlhom čase objaviť po operácii sivého zákalu? Operácia sivého zákalu je v súčasnosti pomerne bezpečný výkon obvykle s vynikajúcim funkčným výsledkom. V medicíne však nič nie je absolútne a v ojedinelých prípadoch sa môžu vyskytnúť komplikácie, napríklad tesne po operácii vnútroočný zápal, ktorý je však veľmi vzácny.

SkryťVypnúť reklamu

Z ďalších komplikácií môžeme spomenúť opuch rohovky, sietnice alebo prechodný vzostup vnútroočného tlaku. Oba stavy sú liečiteľné. V neskoršom období pomerne často dochádza k vzniku tzv. druhotnej katarakty, ktorá sa prejaví opätovným zahmlením videnia. Obvykle sa rieši špeciálnym YAG laserom.

Výkon hradí poisťovňa, je rýchly a bezbolestný. Veľmi zriedkavou, ale vážnou komplikáciou po operácii je odlúpenie sietnice, ktoré môže spôsobiť až úplnú stratu zraku. Dá sa úspešne operovať, ale nutné je urobiť to čím skôr.

Zelený zákal

U seniorov nad 70 rokov je riziko glaukómu 8-krát vyššie ako u ľudí v strednom veku. Neliečený glaukóm môže viesť k strate zraku.

Avšak nielen vek je rizikovým faktorom, pravdepodobne ním môže byť aj hormonálna antikoncepcia. Z výsledkov prieskumu, ktorý zrealizoval americký oftalmológ Shan Lin z University of California San Franciso na vzorke 3406 žien vo veku 40 a viac rokov, vyplynulo, že u žien, ktoré viac ako 3 roky užívajú hormonálnu antikoncepciu je zvýšené riziko glaukómu.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto zistenia sú zaujímavé, konkrétne súvislosti však zatiaľ nie sú potvrdené, problém si bude vyžadovať hlbšie skúmanie. Podľa niektorých odborníkov je tento jav zrejme spôsobený znížením hladiny hormónu estrogénu, ktorý organizmus ženy prirodzene chráni. Miera rizika závisí aj od faktorov ako vek, rodinná anamnéza a celkový zdravotný stav.

Okrem toho hormonálna antikoncepcia môže u predisponovaných žien zvyšovať zrážanlivosť krvi, čo vo vzácnych prípadoch môže spôsobiť aj očné problémy. U bežnej populácie je riziko vzniku glaukómu asi 2,5 % a u žien, ktoré užívajú HAK dlhšie ako 3 roky toto riziko stúpa asi na 5 %.

Čo je glaukóm

Pri glaukóme dochádza k postupnému poškodzovaniu nervových vláken zrakového nervu. Obvykle ho sprevádza zvýšený vnútroočný tlak (viac ako 21 torrov), nemusí to však byť pravidlo, existuje aj glaukóm s normálnym alebo zníženým vnútroočným tlakom. V zdravom oku je normálna hodnota vnútroočného tlaku udržiavaná rovnováhou medzi tvorbou a odtokom komorového moku.

SkryťVypnúť reklamu

Zvýšený tlak utláča vlákna zrakového nervu a spôsobuje ich postupné odumieranie. Poškodenie nervu spôsobuje poruchy prenosu informácií do mozgu s následnými výpadkami v zornom poli a neskôr aj so zhoršením videnia.

Niekedy sa možno stretnúť s glaukómovými zmenami aj u pacientov, ktorí majú hodnoty vnútroočného tlaku nižšie, alebo, naopak, u niektorých nedochádza k poškodeniu zrakového nervu ani pri dlhodobo zvýšených hodnotách vnútroočného tlaku. Tento stav sa označuje ako očná hypertenzia.

Môže byť dlho nepoznaný

Glaukóm je zradný v tom, že sa vyvíja pomaly, nepozorovane a dlhý čas o ňom nemusíte vedieť. Zriedkavo po zvýšení očného tlaku možno pozorovať kruhy alebo dúhové prstence okolo svetelných zdrojov. V akútnom štádiu glaukómu je typické, že oko stvrdne, je červené a zrenica nereaguje na svetlo. Sprievodným symptómom môže byť bolesť hlavy i nevoľnosť. Ak sa nelieči, dôsledkom môže byť úplná strata zraku.

SkryťVypnúť reklamu

Formy glaukómu
Primárny – vzniká bez súvislosti s inými očnými ochoreniami a úlohu zohráva aj dedičnosť:

  • glaukóm s otvoreným uhlom – je najčastejší, dlho môže prebiehať bez príznakov,
  • glaukóm s uzatvoreným uhlom – vzácnejšia forma, pri ktorej sa v oku hromadí tekutina, nemôže odtekať, vnútroočný tlak stúpa, a tak vzniká glaukómový záchvat.

Sekundárny – môže vzniknúť na základe iného očného ochorenia, po úraze, v súvislosti s užívaním liekov (napríklad aj hormonálnou antikoncepciou).

Liečba glaukómu závisí od včasnej diagnostiky

Liečba je väčšinou medikamentózna, špeciálnymi očnými kvapkami, v niektorých prípadoch je potrebný zákrok špeciálnym laserom alebo chirurgický výkon. Liečba spočíva v jeho trvalej kontrole a udržiavaní vnútroočného tlaku na takých hodnotách, pri ktorých nedochádza k ďalšiemu poškodzovaniu zrakového nervu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa glaukóm nezachytí vo včasnom štádiu a nezačne liečiť, môže mať fatálne následky. Riziko oslepnutia je vysoké, podľa celosvetových odhadov je na svete asi 70 miliónov ľudí postihnutých glaukómom a z nich asi 7 miliónov trpí slepotou. Je to pádny dôvod absolvovať pravidelné preventívne prehliadky. Ak máte viac ako 40 rokov, robte to každý rok.

Vyšetrenie je bezbolestné a prevencia je vždy lepšou alternatívou než následná liečba prípadných problémov. V rámci prevencie glaukómu odborníci odporúčajú aj úpravu životosprávy, dostatok pohybu, obmedzenie fajčenia, dostatočný príjem vitamínov a antioxidantov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 691
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 224
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 427
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 318
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 997
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 491
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 300
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu