Infekcia zákožkou svrabovou má za následok, že vaša pokožka sa stane domovom nepríjemných parazitov, ktorých samičky si v nej vŕtajú chodbičky. Keďže inkubačná doba je pomerne dlhá – môže trvať až šesť týždňov, aj prvé príznaky prítomnosti tohto roztoča – svrbenie kože, sa môžu objaviť po dlhšej dobe od nákazy.
Parazit sa obvykle udomácňuje na miestach, kde je koža tenká, mäkká a teplá, napríklad na zápästiach, medzi prstmi nôh, okolo pupka, v podpazuší, na vnútornej strane stehien alebo v oblasti genitálií. U malých detí a dojčiat sa svrab môže usídliť aj na iných častiach tela – napríklad na hlavičke, tvári či ploskách nôh.
Samičky roztoča v najvrchnejšej vrstve kože navŕtajú chodbičky, obvykle dlhé jeden až dva centimetre a na ich konci je perleťová vyvýšenina kože, kde je samička ukrytá.
Ako ho odhaliť
A ako zistíte, že trpíte svrabom? Prejavom je výrazné svrbenie pokožky, najmä v noci alebo po kúpeli, keď sa koža prehreje. Svrbenie je také intenzívne, že postihnutí si kožu neraz rozškriabu až do krvi. Do raniek sa tak ľahko dostanú baktérie a zápaly a hnisavé vyrážky sú na svete. Ak má pacient ťažkosti s imunitou alebo nedodržiava dostatočne hygienu, ochorenie môže prejsť aj do veľmi závažnej formy. Vtedy môže koža v mieste vyrážok nadmieru zhrubnúť a môže byť pokrytá hrubými chrastami, ktorú sú často poprepájané. Pri veľmi ťažkej forme svrabu koža obvykle nesvrbí, ochorenie je však nadmieru nákazlivé.
Parazity
Ktoré sú najrozšírenejšie a ako sa im vyhnúť?
Niektoré parazity nemôžeme vidieť voľným okom, iné merajú niekoľko metrov. Bez ohľadu na veľkosť môže mať ich pôsobenie pre človeka fatálne dôsledky.
Viac sa dozviete v infografike
Prenos nákazy
Nákaza sa prenáša priamym kontaktom s kožou postihnutého, napríklad pri pohlavnom styku, ale aj používaním rôznych predmetov, ako sú uteráky, posteľná bielizeň či sedením na čalúnenom nábytku, kde sedel človek so svrabom. Ak niekto z rodiny trpí týmto parazitárnym ochorením, mali by sa dať vyšetriť aj ostatní členovia, a to aj vtedy, ak ich nič nesvrbí. Príznaky sa totiž môžu objaviť aj po niekoľkých týždňoch. Niekedy si ľudia môžu svrab pomýliť s ekzémom, čím sa môže podporiť jeho šírenie v rodine. Preto aj pri najmenšej pochybnosti navštívte radšej lekára, ktorý jednoduchou metódou zistí, či ide o svrab.
V liečbe musíte byť dôslední
Na liečbu svrabu sa používajú rôzne krémy a masti, veľmi dôležité je však natierať si dôkladne a dôsledne kožu celého tela vrátane všetkých kožných záhybov, kde sa roztoče radi zdržiavajú pre vhodné podmienky. Denne je potrebné meniť si bielizeň, oblečenie i uteráky, posteľnú bielizeň treba oprať pri teplote 90 °C a najlepšie aj prežehliť. Takisto čalúnený nábytok treba ošetriť a očistiť vhodným prípravkom. Ak nie je možné, aby ste textílie oprali pri vysokej teplote alebo ožehlili, tak ich nejaký čas nepoužívajte a nechajte ich dobre vyvetrať, roztoč totiž mimo tela človeka prežije len dva-tri dni.