SME

Biele mapy na koži

Vitiligo nepatrí k infekčným chorobám a neohrozuje život pacienta, jeho liečba však patrí do rúk odborníka. I keď nepatrí k ochoreniam, na ktoré by sa primárne umieralo, je nie príjemným spoločníkom, s ktorým sa treba naučiť žiť.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Dvadsaťročná Danka sa už zopár rokov nevyzliekla do plaviek. Dokonca ani v lete nenosila tričká či blúzky s krátkym rukávom, pretože biele škvrny na rukách, tvári i na tele ju psychicky traumatizovali a nepridávali jej na sebavedomí. Napriek tomu, že vitiligo nebolí a nepatrí k infekčným chorobám, na okolie reagovala rovnako ako mnohí s týmto ochorením – vyhýbala sa ľuďom a snažila sa vyčleniť zo spoločnosti. Dnes po liečbe vie, že hoci sa vitiligo na 100 percent nedá vyliečiť, už neprepadá depresii – jednoducho sa naučila s ochorením žiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Príčinou je nedostatok pigmentu

Názov vitiligo pochádza z latinčiny – vitium znamená porucha, vitelis biely. Prvé zmienky o tejto neinfekčnej chorobe bielych škvŕn boli známe už v stredoveku. Ide o ochorenie kože ktoré sa prejavuje výpadkom pigmentu a pri ktorom dochádza k zániku melanocytov, buniek produkujúcich kožný pigment melanín. Dôsledkom depigmentácie sa na koži vytvoria ohraničené biele škvrny, akési malé ložiská, ktoré síce nebolia, no kontrastujú so zhnednutou pokožkou a pôsobia kozmeticky rušivo. Časom škvŕn pribúda, začnú sa zväčšovať, splývať, až sa vytvoria väčšie biele mapky.

Škvrny sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, no najčastejšie sa vyskytujú na miestach kože, ktorá je intenzívnejšie pigmentovaná, teda v oblasti tváre a vo vlasovej zóne hlavy, okolo očí a úst, na krku, šiji, v oblasti podpazušia, na chrbtoch rúk, v oblasti prsných bradaviek, v okolí pupka, v genitálnej oblasti. O tomto ochorení, výskyte, rizikových faktoroch, liečbe aj o tom, ako sa naučiť s ochorením žiť, sme hovorili s MUDr. Janou Šrámekovou z 1. Laser Dermatocozmetic Center v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Vie medicína, prečo vzniká vitiligo?

Príčina vzniku tohto ochorenia nie je známa. Uvažuje sa o troch teóriách, z nich sa najviac autorov prikláňa k tzv. autoimnúnnej hypotéze, keď porucha imunitnej kontroly má za následok tvorbu toxických autoprotilátok proti melanocytom, čo následne spôsobuje ich deštrukciu.

Ktoré sú najvážnejšie a najčastejšie rizikové faktory pri vzniku vitiliga?

V odborných štúdiách sa ako možné vyvolávacie faktory často uvádzajú emocionálne stresové situácie, napríklad nehody, úmrtie v rodine, ťažké ochorenie či znížená odolnosť organizmu. Ich význam pri vzniku vitiliga sa ťažko overuje.

Môže ochorenie vzniknúť aj na genetickom podklade?

Vitiligo sa vyskytuje asi u 1 – 2 percent populácie, z toho až u 30 – 40 percent zisťujeme rodinnú anamnézu. Ochorenie postihuje jednotlivcov obidvoch pohlaví rovnako často a v ktoromkoľvek veku. Začína sa spravidla u mladších. Až 50 percent prípadov ochorie okolo 20. roku života. Častejšie postihuje jedincov s tmavším kožným typom.

SkryťVypnúť reklamu

Ochorenie sa môže vyskytnúť aj v súvislosti s iným ochorením?

Medzi asociované ochorenia patria často poruchy štítnej žľazy (až 30 %), ale aj perniciózna anémia (1 – 8 %), Addisonova choroba a iných ochorení spojených s poruchou endokrinného systému. Opísaná bola aj kombinácia ložiskového vypadávania vlasov so sklerodermiou či cirhózou pečene.

Keďže ochorenie sa neprejavuje u každého rovnako, o čo sa opiera diagnostika?

Klinický obraz vitiliga je pomerne jednoznačný – ostro ohraničené biele škvrny, ktoré zreteľne kontrastujú s okolitou nepostihnutou kožou. Od iných podobne vyzerajúcich ochorení, ako je napríklad naevus anemicus, ohraničená skleroderma či pitiriasis alba, sa odlišujú jednoducho.

Aké sú možnosti liečby, ktoré liečebné metódy sa najčastejšie používajú a s akým výsledkom? Zaznamenáte aj spontánny ústup ochorenia?

Priebeh ochorenia je u každého jedinca rôzny. V niektorých prípadoch vznikne len malý počet ložísk, ktoré sa celý život nemenia, nezväčšujú a nesplývajú. U ďalších počet ložísk pribúda, splývajú do mapovitých ložísk a prognóza ochorenia je nepriaznivá. Úplný spontánny ústup je veľmi zriedkavý a vyskytuje sa skôr u detí. Liečba nie je ani v súčasnej dobe modernej medicíny uspokojivá.

Návšteva dermatológa často znamená opätovné potvrdenie diagnózy a informáciu o stále nedostatočných liečebných možnostiach. V terapii sa využíva podávanie betakaroténu, lokálna a systémová PUVA terapia, niekedy pri menších ložiskách pomôže lokálna aplikácia kortikosteroidov. Úspešnosť akejkoľvek liečby sa však stále pohybuje v pomerne nízkych číslach. Často pre pacienta zostáva jediným riešením kozmetická kamufláž – mejkap odolný vode

Akú úlohu hrá pri liečbe vitiliga správna výživa?

Vhodná je brokolica, čakanka, hlávkový šalát, špenát, orechy, cesnak...

Poznáte recept z praxe, ako sa naučiť s vitiligom žiť?

Predovšetkým neprepadať depresii, zbytočne sa nestresovať, dožičiť si dostatok spánku i dovolenky. Ak sa pacient nevie s ochorením vyrovnať, je dôležité, aby svoj psychický problém riešil v spolupráci so psychológom, čo je veľmi dôležité, hlavne u mladých osôb.

Existuje prevencia tohto kožného ochorenia?

Žiaľ, nie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  2. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  3. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  4. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  5. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  6. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  7. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  8. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 357
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 804
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 326
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 131
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 878
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 365
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 996
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu