Liečba bolesti má dlhú históriu, vo všetkých starovekých kultúrach môžeme nájsť liečiteľov, ktorí používali rôzne prípravky – či už z bylín alebo v podobe alkoholických nápojov, ktorými tlmili bolesť. Podľa historikov už starovekí Gréci a Rimania využívali na tíšenie bolesti ópium a je vraj pravdepodobné, že ho dávali aj priamo do rán.
Ak by ste boli príslušníkom dávnovekej civilizácie Inkov v Peru a museli by vám trepanovať lebku, súdobý chirurg by vašu bolesť tíšil tak, že by vám dal žuť listy koky. Podľa niektorých zdrojov vraj koku žul aj samotný chirurg a jeho sliny zmiešané so šťavou z listov tejto rastliny kvapkali do rany pacienta.
Číňania napríklad poznali ópium aj konope, ale na tíšenie bolesti používali blen – jedovatú rastlinu horkej chuti, z ktorej získavali atropín a ďalšie silné drogy. V Indii semená tejto rastliny využívali pri tíšení bolesti zubov a listy rastliny dokonca pridávali do nápojov, alebo ich fajčili.
Chronická bolesť
Bolesť je teda prirodzený signál tela, avšak nie vždy si s ňou vieme poradiť. Pri niektorých ochoreniach, zápaloch tkanív alebo ich poškodení, napríklad pri úraze, pociťujeme akútnu bolesť, ktorá netrvá dlho a obvykle vieme odhaliť jej príčinu a vieme ju aj liečiť. Horšie je to už s chronickou bolesťou – hovoríme o nej vtedy, ak pretrváva viac ako 12 týždňov.
Chronická bolesť je aj bolesť, ktorá sa oddelila od pôvodného ochorenia a stala sa samostatnou chorobnou jednotkou, príkladom je bolesť pri pásovom opare. Môže ísť aj o bolesti chrbta, hlavy, nádorové bolesti, artritídu, neurogénne bolesti, čiže bolesti, ktoré sú dôsledkom poškodenia periférnych nervov alebo aj centrálnej nervovej sústavy a ako psychogénnu označujú lekári bolesť, ktorá sa objavila bez preukázateľného poškodenia nervového systému.
Znižuje kvalitu života
Chronická bolesť má mnohé úskalia, jednak jej liečbu sprevádzajú vysoké náklady na zdravotnú starostlivosť, a tiež dokáže veľmi deštruktívne zasiahnuť do života pacientov. Mnohí musia často užívať silné lieky, opiáty, ktoré majú nežiaduce vedľajšie účinky na žalúdok, pečeň, obličky či spôsobujú závislosť.
U niektorých klasická liečba nezaberá a krutá bolesť sa stane neznesiteľným každodenným spoločníkom. Podľa štatistík až 19 % pacientov, ktorí trpeli chronickou bolesťou prišlo o zamestnanie a 21 % trpí depresiami. Viac ako polovica pacientov, ktorých sužuje chronická bolesť, zápasí v zamestnaní s únavou a produktivita práce u nich významne klesá.
Neuromodulačná liečba
Dnes sa aj v liečbe bolesti využívajú najmodernejšie technológie, príkladom je neuromodulačná liečba, pri ktorej sa pacientovi v prvej fáze do epidurálneho priestoru zavedú elektródy. Do príslušných nervov privádzajú slabé elektrické impulzy, ktoré generuje neurostimulátor, čím sa preruší prenos „informácie“ bolesti z miesta vzniku do mozgu.
Po jeden-dvojtýždňovom skúšobnom a adaptačnom období sa parametre definitívne nastavia tak, aby vyhovovali konkrétnym potrebám pacienta. Potom príde druhá fáza, v rámci ktorej sa už neurostimulátor zhruba veľkosti hodiniek kompletne implantuje pacientovi pod kožu na bruchu. Pacient tak nemusí užívať množstvá liekov, kvalita jeho života sa významne zlepší, takže mnohí uvažujú aj o návrate do zamestnania, ktorého sa pre kruté bolesti museli vzdať. Lekári majú skúsenosti, že u 93 % pacientov s týmto prístrojom sa bolesti do dvoch mesiacov zlepšili minimálne o 50 %.
Pre koho je vhodný
Neuromodulačnú liečbu si nemôžete vybrať len tak z vlastnej vôle. Jej indikácia podlieha prísnym kritériám a určená je pacientom so silnou chronickou bolesťou, ktorú sa nedarí zvládať konvenčnými prostriedkami – liekmi, ako sú opioidové, neopioidové analgetiká a antidepresíva alebo ak sa u pacienta objavili pri užívaní liekov výrazné vedľajšie účinky, ktoré nevie tolerovať.
„Pacientovi je však potrebné vysvetliť, že nejde o liečenie príčiny jeho bolestí, ale len o ich tíšenie a o svoj zdravotný stav sa musia naďalej nepretržite starať,“ zdôrazňuje doc. MUDr. Igor Martuliak, PhD., prednosta Algeziologickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrice.
Neurostimulátor a MRI
Pri využívaní staršieho modelu neurostimulátora bola nevýhoda v tom, že pacienti, ktorí ho mali implantovaný, nemohli podstúpiť vyšetrenie magnetickou rezonanciou, ktorá je podľa lekárov zlatým štandardom diagnostických metód. Toto vyšetrenie je veľmi dôležité pre diagnostiku mnohých závažných ochorení a k organizmu je oveľa šetrnejšie ako röntgen alebo CT vyšetrenie. A po určitom čase väčšina pacientov, ktorí podstúpili neurostimuláciu – podľa lekárov je to až 70 % – bude vyšetrenie MRI potrebovať, takže nový neurostimulátor, odolný voči magnetickej rezonancii, je optimálnym riešením.
Liečba bolesti chronickej bolesti pomocou neurostimulácie si podľa neurochirurga MUDr. Róberta Illéša, primára Neurochirurgickej kliniky LFUK UNB Bratislava vyžaduje komplexnú starostlivosť. Základom úspechu tohto spôsobu liečby je úzka spolupráca medzi algeziológom, neurochirurgom a ďalšími špecialistami. Zásadnú rolu pri indikácii liečby zohráva osobnosť pacienta a jeho ochota spolupracovať. Lekár zdôrazňuje, že veľmi dôležitým predpokladom je napríklad aj schopnosť pacienta prijať zariadenie ako súčasť svojho tela.
V čom je nový lepší
S novým typom neurostimulátora môže byť pacient teda vyšetrený aj magnetickou rezonanciou. Životnosť prístroja je v priemere okolo päť rokov, avšak záleží aj od individuálnej potreby pacienta, od toho, aké hodnoty stimulácie používa. Liečbu pomocou nerostimulátora poisťovňa plne uhrádza, avšak indikačné kritériá sú veľmi prísne. Čakacia doba je jeden až tri mesiace a samotný indikačný proces trvá aj niekoľko mesiacov, lekár totiž musí čo najdôkladnejšie spoznať pacienta a zistiť, či je vhodným kandidátom.
Samotný zákrok je jednoduchý, netrvá dlho a riziká komplikácií sú podľa odborníkov veľmi nízke. Ak sa nejaké vyskytnú, tak to môže byť napríklad alergia na zariadenie, opuchy, reakcia okolitého tkaniva, okolo elektród sa môžu vytvoriť jazvy, ktoré môžu pôsobiť na elektródu a spôsobiť jej nefunkčnosť, ale lekári uvádzajú, že výskyt nežiaducich reakcií na liečbu je zriedkavý.