Rakovina je síce mimoriadne závažné ochorenie, avšak neznamená automaticky rozsudok smrti, s týmto ochorením sa spájajú aj niektoré mýty. Ako v mnohých iných prípadoch, aj pri rakovine včasná diagnostika a liečba priaznivo ovplyvnia vyhliadky pacienta.
Je dedičná – je síce pravda, že môžeme zdediť určité predispozície a genetické predpoklady, avšak v oveľa väčšej miere za vznikom nádorového ochorenia stojí nezdravá životospráva, chyby v stravovaní, obezita, fajčenie a rolu zohrávajú aj vplyvy životného prostredia.
Rakovinou prsníka trpia len ženy – pravda je, že ženy sú v tomto ohľade v prevahe, neznamená to však, že rakovinu prsníka nemôžu mať aj muži. U mužov tvorí asi jedno percento spomedzi všetkých zhubných nádorov.
Po mastektómii už rakovinu prsníka mať nemôžem – aj v prípade, že vám prsníky chirurgicky odstránia, nemáte 100-percentnú záruku, že ste nad chorobou zvíťazili. Mliečnu žľazu máme totiž na celej prednej hrudnej strane a na ktoromkoľvek jej mieste môže vzniknúť rakovina prsníka. Sú aj výnimočné prípady, keď rakovinu prsníka lokalizovali napríklad pod pazuchou, pri hrudnej kosti a pod.
Implantáty zvyšujú riziko rakoviny – prsné implantáty, samozrejme, ako zásah do tela nie sú bez rizika, avšak žiadne štúdie nedokázali súvislosť medzi plastickou operáciou prsníkov a rakovinou.
Fajčenie fajky nespôsobuje rakovinu pľúc – tak na toto sa určite nespoliehajte, naopak, fajčenie fajky alebo cigár je rovnako rizikové ako fajčenie cigariet, dokonca sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny a hrtana. Takisto light verzie cigariet nie sú bezpečnejším variantom.