Predstavte si, že sa ocitnete v situácii, keď budete musieť poskytnúť prvú pomoc mladistvému pri akútnom predávkovaní alebo pri inej život ohrozujúcej situácii. Táto otázka nie je márna, v Európe totiž každoročne na akútne predávkovanie umiera viac ako 8000 mladých ľudí.
Medzi mladistvými je v porovnaní s ostatnou populáciou trikrát viac závislých od drog. A nie je jednoduché vedieť rozoznať, či je dieťa pod vplyvom omamných látok a ako mu poskytnúť prvú pomoc.
Naučiť ostatných, ako na to, je cieľom občianskeho združenia Emergency Assistance Service. K „tradičným“ návykovým látkam pribudli rôzne nové syntetické stimulanty, ktoré môžu vyvolať dočasné zlepšenie psychických i fyzických funkcií a počet ich užívateľov narastá. Medzi užívateľmi drog, ktorí sa liečia, je väčšina mladých ľudí vo veku 20 až 34 rokov, v roku 2012 tvorili až 70 percent všetkých liečených.
Spomínané občianske združenie sa preto rozhodlo tejto skutočnosti prispôsobiť aj postupy v šírení protidrogovej tematiky. K inováciám patrí vyškolená skupina dvadsiatich dobrovoľníkov, ktorí sa zameriavajú na prácu s mladými a učia ich rozoznávať typy drog podľa ich vzhľadu aj účinkov, naučia ich rozlišovať príznaky predávkovania, ale aj to, ako takému človeku podať prvú pomoc v život ohrozujúcej situácii. Ich prioritnou cieľovou skupinou budú deti vo veku od 12 do 15 rokov.
„Drogy sú problémom zasahujúcim najmä mladistvých pre ich prirodzenú túžbu spoznávať nové veci. Viac než iní sú zneužiteľní pre svoju neznalosť a dobrú vieru. Každý mladý človek by mal mať dostatočné znalosti, aby sa vedel ubrániť drogám a vedel aj pomôcť pri kontakte s nimi,“ tvrdí odborný garant projektu doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD.
Projekt je realizovný s finančnou podporou Ministerstva zdravotníctva SR v rámci účelovej dotácie na podporu protidrogových aktivít pre rok 2013.