SME
Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

Nielen plný, ale aj suchý nos spôsobuje ťažkosti

Nos nemusí byť len jedným z objektov záujmu plastických chirurgov. Je dôležitou vstupnou bránou dýchacích ciest a ak je jeho sliznica príliš vysušená, „zaváňa“ to problémom.

(Zdroj: Flickr.com/Geroge Redgrave)

Sliznica nosa je vystlatá viacvrstvovým epitelom s riasinkami, ktoré sa neustále „vlnia“ ako lány obilia vo vetre. Ich úlohou je zachytávať rôzne nečistoty z vdychovaného vzduchu vrátane patogénnych mikroorganizmov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Pod sliznicou sa nachádza podslizničné tkanivo, ktoré je bohato prekrvené a obsahuje množstvo hlienových žliazok. Práve v tejto vrstve dochádza pri zápaloch k opuchu, čo má za následok vysušenie nosovej sliznice a tým zhoršenie dýchania cez nos,“ vysvetľuje otorinolaryngologička MUDr. Alena Staníková, PhD.

SkryťVypnúť reklamu

Príčiny sú rôzne

Pri suchom nose sa v nosovej dutine môžu tvoriť chrasty, môže dochádzať až k atrofickým zmenám sliznice. A čo všetko môže vysušovanie nosa spôsobiť? Príčin je viacero, môže to byť akútna vírusová, bakteriálna, alergická alebo autoimúnna nádcha, ale k vysúšaniu sliznice môže dochádzať aj po úrazoch nosa, tamponádach v nose, endoskopických operáciách v nose a prínosových dutinách, po dlhodobom používaní niektorých nosových kvapiek, sprejov a pri závislosti od nich, niekedy môžu byť atrofické zmeny na sliznici nosa aj dôsledkom hormonálnych zmien pri hypotyreóze – zníženej funkcii štítnej žľazy, v klimaktériu, andropauze a pod.

Aj nadmorská výška je riziko

Vysychanie nosovej sliznice môže byť aj vedľajším účinkom pri užívaní niektorých liekov, napríklad kortikoidov, cytostatík, liekov na vysoký tlak. Bez rizika nie je ani zdravý človek, pobyt vo veľmi suchom klimatizovanom prostredí, v prekúrených miestnostiach, ale napríklad aj vysoko v horách, kde je vzduch prirodzene veľmi suchý, má takisto neblahý vplyv na zdravie nosovej sliznice. Vysušená je veľmi zraniteľná. Naopak, ak je zdravá a dostatočne vlhká, podľa lekárky je pomerne adaptabilná a odolná voči bakteriálnym, vírusovým, medikamentóznym, hormonálnym, chemickým a fyzikálnym vplyvom.

SkryťVypnúť reklamu

Slaná kúra na čínsky spôsob

Aby náš nos mohol správne fungovať, potrebuje vlhko. Lekárka hovorí, že súčasťou liečby patologických stavov, ktorých dôsledkom je aj suchá nosová sliznica, je starý čínsky recept, podľa ktorého sa nos vyplachuje slanou vodou, ale aj dlhodobejšie zvlhčovanie sliznice aplikáciou lokálnych liekov, kvapiek, sprejov.

Cieľom liečby je regenerácia, zvýšenie výživy sliznice a podpora reparačných procesov. Podľa čoho si však vybrať vhodný sprej? Lekárka zdôrazňuje, že nemá obsahovať konzervačné látky, ktoré sliznicu ešte viac vysušia. Dôležité je aj správne pH. Príliš zásadité znižuje funkčnosť žliaz, kyslé zasa spôsobí, že epitelové riasinky sa prestanú pohybovať, a tak prispievať k vylučovaniu zachytených nečistôt.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa čoho si vybrať

Lekárka Alena Staníková upozorňuje, že pri výbere lieku je dôležitá aj osmolalita, teda množstvo aktívnych látok v roztoku. „Fyziologický – izotonický roztok NaCl (0,9 %) pôsobí príjemne a nedráždi. Hypertonický roztok soli (1,1 %) pomáha svojou osmolalitou zmierniť opuch sliznice prestupom vody z buniek von, regeneruje a čistí.“

Ak chcete docieliť dlhší terapeutický efekt, vhodné sú viskózne roztoky. Sliznicu chránia pred vysušením a poškodením, bránia vzniku chrást, avšak nemajú vplyv na absorpciu látok. Pri liečbe akútnych stavov sú podľa lekárky vhodné kvapky a spreje s vazokonstrikčným účinkom. Podporia stiahnutie ciev, takže sliznica rýchlo a účinne odpuchne, čím sa dostaví rýchla úľava pri pocite upchatého nosa.

Tu však treba upozorniť na riziko – najmä chronicky chorí takéto kvapky často dlhodobo nadužívajú pre rýchly efekt. Dôsledkom je však závislosť a navyše kvapky prestanú časom účinkovať a pacient sa tak ocitá v začarovanom kruhu. Nie je zriedkavosťou, že k lekárovi potom chodia pacienti s tzv. medikamentóznou nádchou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
  2. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  3. Cítite sa unavení, bez nálady a vaše problémy sa nezlepšujú?
  4. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  5. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  7. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  1. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  2. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  3. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  5. Oznamujeme nominácie na Orange Podcast roka 2023
  6. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu v Levoči
  7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
  8. Slováci si čoraz častejšie kupujú jazdené „kombíky“ na úver
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 407
  2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 7 849
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 7 845
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 994
  5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 425
  6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 3 208
  7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 832
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu