SME

Staneme sa všetci alergikmi?

Za posledné storočie sa aj u nás enormne zvýšil počet alergikov, v súčasnosti sú ich asi dva milióny. Odborníci hovoria o náraste z pol percenta na 40 %. Alergie tak spolu so srdcovo-cievnymi chorobami a rakovinou patria k najrozšírenejším ochoreniam.

(Zdroj: Fotolia)

Mnohí si zrejme kladú otázku, že čím to je, že alergií stále pribúda? Alergiu odborníci považujú za civilizačné ochorenie a je dôsledkom zle fungujúceho imunitného systému.

Na vznik alergií majú vplyv viaceré faktory – sú to rôzne chemické látky, ktoré sa do nášho organizmu dostávajú v potrave, v liekoch, ale napríklad aj v dôsledku znečisteného ovzdušia. Telo sa tak často nevládze týmto neblahým vplyvom ubrániť, imunita začne zlyhávať a často začne reagovať aj na látky, ktoré inak problémy a ťažkosti nespôsobujú. Na vzniku alergií sa podľa klinickej imunologičky a alergologičky MUDr. Kataríny Bergendiovej PhD. podieľajú aj genetické faktory, ale vplyvy prostredia sú ešte výraznejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Častá je nádcha aj astma

Alergie majú rôzne formy, záleží to od typu alergénov. Spomeňme inhalačné alergie, alergie na potraviny, lieky, na jed hmyzu, respiračné alergie. K veľmi častým alergiám patrí napríklad alergická nádcha, na Slovensku ňou podľa informácií Národného centra zdravotníckych informácií trpí viac ako 400-tisíc pacientov, bronchiálnou astmou skoro 200-tisíc.

Fast food a alergie

Okrem vplyvov prostredia a genetických predispozícií o tom, či budeme trpieť alergiou, rozhoduje aj naša životospráva. Alergologička hovorí, že „výživové návyky nesúvisia len so vznikom potravinových alergií, ale tiež so vznikom astmy. Medzinárodné štúdie ukázali, že tínedžeri, ktorí viac ako trikrát týždenne konzumujú vo fast foodoch, majú aj o 40 percent vyššiu pravdepodobnosť výskytu závažnej astmy“.

SkryťVypnúť reklamu

Doprajte si pohyb

Najmä športovci vedia, že ak svaly nebudú trénovať, tak zakrpatejú. Platí to v podstate o každej súčasti nášho organizmu, športovať by mali aj alergici, trénujú si tak aj dýchacie svaly. Okrem toho by sme sa mali viac starať aj o svoju imunitu. Pomôžeme jej, ak sa zdvihneme od počítačov, vyrazíme si do prírody, denne si naordinujeme dostatok pohybu vylúčime zo svojej stravy nezdravé lákadlá a zmenšíme aj porcie jedla.

Mnohé je v našich rukách

Niektoré faktory, ktoré sa podieľajú na vzniku alergie, môžeme ovplyvniť. Netreba pripomínať, že napríklad fajčenie nikomu na zdraví nepridá. Platí to aj o konzumácii alkoholických nápojov. Mnohí lekári, najmä onkológovia, zdôrazňujú, že nie je dávka alkoholu, ktorú by mohli ľuďom vo všeobecnosti odporúčať ako bezpečnú.

SkryťVypnúť reklamu

Takže, hoci niektorí kardiológovia denne pohár červeného vína odporúčajú, nemožno to podľa iných odborníkov vnímať ako bezpečné odporúčanie. Určite urobíte pre svoje zdravie viac, ak si vínko úplne odpustíte a nahradíte ho pohybom, zdravou stravou, bohatou na zeleninu a ovocie.

Treba pripomenúť, že na vznik alergií môže mať vplyv aj príliš úzkostlivá hygiena, zvlášť ak v domácnosti používate rôzne chemické čistiace prostriedky. Nikoho nenabádame na neporiadnosť, princíp je v tom, aby ste nedrhli doma každú škáročku agresívnou chémiou a takisto nepoužívali priveľa chémie pri osobnej hygiene. Pozor aj na dovolenkové lákadlá v podobe exotických jedál, na ktoré naše telo nie je zvyknuté.

Stres takisto hrá rolu

Dnes už majú pacienti k dispozícii účinné lieky na alergie, vďaka ktorým a aj vďaka dodržiavaniu vhodnej životosprávy môžu viesť plnohodnotný život. Svedectvom sú napríklad niektorí vrcholoví športovci, ktorí aj s alergiou dokážu nielen žiť, ale aj podávať nadpriemerné športové výkony. Lekári kladú dôraz aj na zvládanie stresu, ten je aj v prípade alergií veľmi zlým pánom. Oslabuje totiž nás imunitný systém, čím vznikajú podmienky na vznik alergických reakcií.

SkryťVypnúť reklamu

Liečbu nepodceňujte

Aj v prípade alergií zanedbanie liečby vedie k zhoršeniu symptómov, a tak aj k zhoršeniu kvality života pacienta. Odrazí sa to tak v jeho osobnom, ako aj v pracovnom živote alebo štúdiu. Príkladom je neliečená senná nádcha, ktorú môže skomplikovať zápal prínosových dutín a časom sa z nej môže vyvinúť astma spojená s ťažkými záchvatmi.

Pri zanedbávanej alergii sa s pribúdajúcim vekom môže pacientovi zhoršovať čuch a ak sa zápaly prínosových dutín opakujú, odnesie si to aj sluch. Pridruženým problémom býva často aj horší spánok, čo vedie ku chronickej únave, vyčerpanosti a môže to vyústiť aj do psychických ťažkostí, napríklad v podobe depresií.

Nezanedbateľným rizikom je aj nedostatočný prísun kyslíka u týchto typov alergií, zvlášť ak sa kombinuje s chorým srdcom. Môže až ohrozovať na živote. Lekári hovoria, že len 20 percent pacientov má šťastie v nešťastí – a to, že sa ich alergia rokmi nevyvíja a ich stav ostáva bezo zmien.

SkryťVypnúť reklamu

Komplexnosť je dôležitá

Čo podľa lekárov treba v liečbe dodržiavať a čoho sa máme vyvarovať:

  • nespoliehajte sa na voľnopredajné antihistaminiká, tie obvykle len potláčajú príznaky, ale neliečia,
  • naozaj vám pomôže alergiológ, ktorý pomocou testov určí správnu diagnózu aj liečbu,
  • predpísanú liečbu dodržiavajte, akceptujte odporúčania lekára,
  • zmeňte alebo ešte viac zlepšite svoju životosprávu,
  • zdravo sa stravujte,
  • dbajte na dostatok pohybu, relaxu a spánku,
  • nepite alkohol a nefajčite.

Miriam Vojteková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 361
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 040
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 168
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 617
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 390
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 120
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 806
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 347
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu