Príčinou tohto ochorenia je obvykle zvýšený vnútroočný tlak, avšak nemusí to vždy platiť. Zákernosť tohto ochorenia spočíva v tom, že sa vyvíja nenápadne a dlho sa nemusí prejaviť žiadnymi príznakmi, takže človek o ňom ani nemusí vedieť. Aj preto lekári zdôrazňujú, aby sme pravidelne každý rok chodili na preventívne očné prehliadky, aby sa ochorenie čo najskôr odhalilo a mohlo sa začať s účinnou liečbou a tak predísť v čo najväčšej možnej miere závažným komplikáciám.
„Pokiaľ glaukóm nezachytíme vo včasnom štádiu a nedôjde k nasadeniu liečby, môže mať, žiaľ, na náš zrak fatálne následky,“ upozorňuje MUDr. Peter Žiak, PhD. z martinského očného centra UVEA. Dodáva, že „naozaj sa netreba báť chodiť na pravidelné prehliadky k očnému lekárovi, vyšetrenie je bezbolestné a prevencia je vždy lepšou alternatívou než následná liečba prípadných problémov“.
Foriem je viacero
Glaukómové ochorenie má niekoľko foriem. Podľa odborníčky na detskú oftalmológiu MUDr. Ivety Katuščákovej z očnej kliniky UVEA v Martine je najčastejšou glaukóm s otvoreným uhlom, ktorý sa nazýva aj chronický jednoduchý glaukóm. Zákernosť tohto typu glaukómu je v tom, že dlho môže prebiehať skryto, bez akýchkoľvek príznakov. Druhou, vzácnejšou formou je glaukóm s uzatvoreným uhlom.
„Pri tomto type glaukómu dochádza k uzatvoreniu komorového uhla priľahnutím dúhovky na rohovku. Uzavretým uhlom nemôže vytváraná tekutina pretekať k odtokovým cestám, hromadí sa v oku a vnútroočný tlak stúpa. Dochádza k tzv. glaukómovému záchvatu. Pacient udáva zahmlené videnie, bolesti oka a hlavy často spojené s nevoľnosťou až vracaním. Oko je tvrdé, červené, zrenica nereaguje na osvit. Aj prvý dlhotrvajúci záchvat môže viesť k nezvratnému poškodeniu zraku. Obe vyššie uvedené formy patria do skupiny primárnych glaukómov. Primárny glaukóm vzniká bez súvislosti s inými očnými ochoreniami a určitú úlohu zohráva aj dedičnosť,“ vysvetľuje oftalmologička.
Príčiny sú rôzne
Glaukóm však nie je iba chorobou seniorov. Môže sa dokonca objaviť aj u novorodencov. A nielen u dospelých, ale aj v detskom veku odborníci odlišujú niekoľko typov glaukómu v závislosti od ich príčiny. Príčinou môžu byť vrodené zmeny v určitých štruktúrach v oku, ale za glaukómom môžu stáť aj niektoré ochorenia, ako napríklad cukrovka, Downov syndróm, homocystinúria a pod.
Podľa etiológie – príčiny, možno podľa oftalmologičky Ivety Katuščákovej glaukóm u detí rozdeliť na primárny a sekundárny. „Primárny kongenitálny glaukóm je ochorenie spôsobené poruchou odtoku komorového moku v dôsledku zmien v komorovom uhle. Primárny kongenitálny a infantilný glaukóm sa manifestuje v období od narodenia do tretieho roku života. Pri vrodenom glaukóme je u detí nápadný vzhľad oka už po narodení,“ hovorí lekárka.
Vysvetľuje, že rohovka nie je priehľadná, oko má sivobelavú farbu a môže byť celkovo väčšie. Prítomné môže byť dráždenie oka so slzením, svetloplachosť. Juvenílny glaukóm sa podľa odborníčky manifestuje po treťom roku života ako neskoro sa vyvíjajúci primárny kongenitálny glaukóm alebo ako juvenílny glaukóm s otvoreným komorovým uhlom a je predčasnou manifestáciou primárneho glaukómu s otvoreným uhlom u dospelých.
Ako sa lieči
U detí sa glaukóm – podobne ako u dospelých, lieči tromi spôsobmi. Chirurgická liečba, ktorá u dospelých nastupuje obvykle po zlyhaní liečby očnými kvapkami, môže byť u detí aj prvou voľbou, a to v prípade, ak je glaukóm spôsobený nejakou vrodenou chybou. Možnosťou je aj liečba laserom a spomínaná klasická medikamentózna liečba špeciálnymi očnými kvapkami.
Chirurgická liečba alebo liečba laserom spočíva podľa lekárky v trvalej kontrole a udržiavaní vnútroočného tlaku na takých hodnotách, pri ktorých nedochádza k ďalšiemu poškodzovaniu zrakového nervu.
Kvapkajte správne
Pri liečbe kvapkami u detí môže byť aj problém s ich aplikáciou, veľmi dôležitú rolu tu preto zohráva spolupráca rodiča. Kvapky totiž treba aplikovať aj niekoľkokrát denne a niekedy aj viacero druhov. Dôležitú rolu zohráva aj správny postup pri aplikácii tohto liečiva, ktorý si vyžaduje aj trochu zručnosti. Po nakvapkaní treba mierne pritlačiť na vnútorný kútik oka, aby kvapky nestiekli do nosohltana.
Liečbu u detí, samozrejme, takisto netreba podceňovať, veľmi dôležité je dôsledne dodržiavať odporúčania lekára. Prognóza ochorenia závisí od viacerých faktorov. Napríklad tiež od toho, ako skoro bolo ochorenie diagnostikované, od druhu glaukómu, alebo aj od toho, v akom pokročilom štádiu sa ochorenie nachádza. Dobrá liečba však môže progresiu ochorenia zastaviť alebo aspoň zmierniť jeho priebeh.