SME

Akné bolí najmä v duši

Nevzhľadné, často hnisavé vyrážky na tvári – to je problém, ktorý síce nebolí, ale zato dokáže výrazne zasiahnuť psychiku človeka a limitovať ho v osobnom i pracovnom živote.

(Zdroj: Fotolia)

Akné patrí k najčastejším chronickým ochoreniam kože a je aj najčastejším ochorením kože v období adolescencie. Nie je však problémom, ktorý trápi len pubertiakov, akné môžu mať dokonca aj novorodenci, deti vo veku pred pubertou a výnimkou nie sú ani dospelí vo vyššom veku. Keďže akné sa často prejavuje najmä na najviditeľnejšej časti tela – tvári, netrpí len koža, ale najmä duša pacienta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvlášť mladí ľudia vo veku od 11 až 30 rokov, ktorí sú aj najčastejšie akné postihnutí, môžu v dôsledku tohto kožného ochorenia zápasiť s výraznými sociálnymi, psychickými a emocionálnymi problémami. Odborníci hovoria, že ich ťažkosti, spojené s touto chorobou sú porovnateľné s ťažkosťami astmatikov, epileptikov, cukrovkárov či ľudí, ktoré trpia artritídou alebo bolesťami chrbta. Pocity trápnosti, ktoré v spoločnosti pociťujú, často prerastajú až do úzkostných stavov a depresie. Podľa odborníkov 14 % pacientov s akné uvádza aj obmedzenie v zamestnaní a 45 % má v práci ťažkosti v rámci medziľudských vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa pri akné deje v koži

Na vzniku akné sa podieľa viacero faktorov, môže mať dokonca aj rodinný výskyt. Postihuje vlasovo-mazové folikuly, a to najčastejšie na tvári a na hrudníku v oblasti výstrihu, nezriedka však majú postihnutí vyrážkami obsypaný celý chrbát alebo aj ramená. A prečo akné najčastejšie trpia tínedžeri a mladí ľudia do tridsiatky?

Podľa dermatologičky MUDr. Evy Rasochovej z Dermatovenerologickej kliniky LF UK a UN Bratislava dochádza v tomto veku fyziologicky k nadprodukcii androgénov – mužských hormónov, ktoré stimulujú činnosť mazových žliaz. Dôsledkom je potom aj tvorba nadmerného množstva mazu. Zároveň dochádza k poruche rohovatenia povrchových buniek kože. Folikuly sa upchajú a hromadí sa v nich maz.

Tým sa vytvoria optimálne podmienky pre množenie baktérie Propionibacterium acnes, ktorá je súčasťou fyziologickej mikroflóry kože. Prejavy akné vznikajú ako dôsledok imunitnej odpovede pacienta namierenej proti tejto baktérii. Rozsah zápalu nezávisí podľa odborníkov od množstva baktérie Propionibacterium acnes, ale od imunitnej odpovede na opakovaný vstup tejto baktérie do hlbších častí kože.

SkryťVypnúť reklamu

Akné nemôžete „chytiť“

Ak vznikne v dospelosti, objavuje sa najmä u žien, a môže sa zhoršiť niekoľko dní pred menštruáciou alebo v tehotenstve. Na vzniku akné sa okrem androgénov môžu podieľať aj iné faktory, napríklad aj užívanie niektorých liekov. Treba zdôrazniť, že akné nie je infekčné ochorenie a nespôsobuje ho ani nedostatočná hygiena.

U ľudí, ktorí trpia akné, sa na koži vytvárajú komedóny. Sú to uhry, zapálené alebo aj hnisavé vyrážky, v ťažších prípadoch až fialovo sfarbené stvrdnuté uzlíky. Komedóny môžu byť otvorené – spoznáte ich podľa čiernej hlavičky – mazovej zátky a uzavreté, ktoré majú bielu farbu. Podľa lekárky môžu vzniknúť aj tzv. mikrokomedóny, ktoré nevidno, pretože sú v hlbších vrstvách kože.

Podľa prejavov odborníci odlišujú tri základné formy akné: akné, keď sú prítomné iba uhry, akné s tvorbou zapálených a hnisavých prejavov a akné, keď sa tvoria zapálené a bolestivé uzly.

SkryťVypnúť reklamu

Nevytláčajte, liečte

Základom je vyrážky nevytláčať! Len tak predídete vzniku jaziev a aj zhoršeniu prejavov akné. Liečbu akné zvolí lekár, nemôže byť univerzálna, ale musí sa nastaviť individuálne – podľa typu akné, jeho rozsahu a podľa toho, kde na tele sa prejavy akné objavia.

Pri rozhodovaní o spôsobe liečby treba podľa dermatologičky brať do úvahy aj to, či má akné tendenciu hojiť sa jazvami. Vysvetľuje, že ak má byť liečba akné úspešná, treba ovplyvniť základné mechanizmy vzniku ochorenia: poruchu rohovatenia kože, androgénmi stimulovanú produkciu kožného mazu, množenie baktérie Propionibacterium acnes a tiež aj zápal.

Podľa odborníkov nie je vhodné liečiť akné monoterapiou, čiže jednou účinnou látkou. Využitím viacerých účinných látok možno ovplyvniť všetky faktory, ktoré sa na vzniku akné podieľajú. Základom liečby sú antibiotiká. Aplikujú sa však lokálne, takto totiž možno docieliť omnoho vyššie koncentrácie lieku v koži ako pri antibiotikách, ktoré pôsobia celkovo. Akné možno liečiť aj fyzikálnou terapiou (svetlo určitej vlnovej dĺžky). Vhodná je u pacientov, ktorí klasickú liečbu z rôznych príčin netolerujú.

SkryťVypnúť reklamu

Zinok a spolupráca

V liečbe akné zohráva dôležitú rolu aj zinok, potláča totiž tvorbu mazu a podporuje antibakteriálny účinok antibiotika. Liečbu však treba dôsledne dodržiavať až do úplného zlepšenia prejavov, minimálne však tri mesiace. Veľmi dôležité je dodržať presnú aplikáciu prípravku na postihnuté miesta.

Podľa lekárov je častou chybou, a to aj u pacientov, ktorí dobre spolupracujú, to, že prípravok si nenanášajú v dostatočnom množstve na okrajové partie postihnutých miest. Dôsledkom je potom nedostatočná koncentrácia antibiotika. Výhodný je prípravok, ktorá má praktický aplikátor.

Iba dermatokozmetiká
Na ošetrovanie kože pri akné používajte len dermatokozmetické prípravky, ktoré majú aj liečivé účinky, nie bežné kozmetické prípravky. Zloženie dermatokozmetík podlieha zákonnej úprave a striktným predpisom, aby bola zaručená maximálna bezpečnosť ich použitia a ich účinnosť. Sú to prípravky určené na podporu dermatologickej liečby, nikdy neúčinkujú proti liečbe, čo sa pri používaní bežných kozmetických prípravkov môže stať. Príkladom môže byť mejkap, ktorý sa pri akné často využíva na zlepšenie vzhľadu pleti. Jeho vhodným výberom môžete podporiť výsledok liečby.

SkryťVypnúť reklamu

FAKTY o akné

  • Najviac mazových žliaz je na tvári, prednej časti hrudníka a na chrbte – je to zhruba 900 mazových žliaz na centimetri štvorcovom kože.
  • Na ostatných častiach tela je menej ako 100 mazových žliaz na centimetri štvorcovom kože.
  • Ak trpeli akné obaja rodičia, je viac ako 50-percentná pravdepodobnosť, že akné budú mať aj ich deti.
  • Normálnou súčasťou kožnej flóry sú aj baktérie, telo však má prirodzené mechanizmy, ktorými sú kontrolované. Aj kyslé pH kože chráni pred patogénnymi mikroorganizmami, tie neškodné pritom bez problémov na koži prežívajú.
  • K neškodným baktériám patrí aj Propionibacterium acnes, dôležitý je však priamy vzťah medzi množstvom mazu na pokožke a prítomnosťou tejto baktérie. Čím viac mazu, tým viac baktérie.
  • Iba 10 % pacientov s akné sa obráti na kožného lekára.
  • 20 % pacientov konzultuje svoj problém s kozmetičkou.
  • 30 % pacientov si lieči akné voľnopredajnými prípravkami na základe reklamy.
  • 40 % pacientov si akné nelieči vôbec.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 662
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 443
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 409
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 151
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 364
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 111
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu