Farbu kože má na svedomí kožné farbivo melanín, ktoré produkujú špecializované bunky melanocyty nachádzajúce sa v základnej vrstve epidermy. Prvoradou úlohou tohto farbiva je ochrana kože pred UV žiarením. A práve UV žiarenie má vplyv aj na tvorbu melanínu, pričom UVA lúče zodpovedajú za okamžitú pigmentáciu a UVB žiarenie zasa za vznik neskorších pigmentácií.
Problémom môže byť aj oblečenie
Poruchy sfarbenia kože môžu byť rôzne – pri hyperpigmentáciách sa tvorí zvýšený obsah melanínu, ak je melanínu málo hovoríme o hypopigmentácii a ak melanín úplne chýba, ide o tzv. depigmentácie. Zvýšenú pigmentáciu kože, a tak aj vznik fľakov môže spôsobovať pôsobenie rôznych vonkajších faktorov, ale môže ísť napríklad aj o dôsledok prekonaných zápalových procesov alebo aj niktorých ochorení. Nežiaduce pigmentové škvrny sa však môžu objaviť aj na miestach, kde je koža dlhodobo mechanicky dráždená, napríklad tesným oblečením, alebo napríklad aj pôsobením tepla (infračervené žiarenie).
Lieky a žiarenie
Nepekné pigmentové fľaky možno odstraňovať rôznymi metódami, nie všetky a nie vždy sú však efektívne, preto je lepšie vzniku škvŕn predchádzať. Hyperpigmentácie môžu vzniknúť aj pri užívaní niektorých liekov v kombinácii s pôsobením slnečného žiarenia.
Typickým príkladom je užívanie hormonálnej antikoncepcie a vystavovanie sa slnečnému žiareniu, čím sa zvyšuje produkcia melanínu, keďže UV žiarenie je provokačný faktor. Ide o tzv. chloazmu a jej liečba nebýva príliš účinná, lebo ďalšie dráždenie kože napríklad chemickými látkami alebo svetlom môže pigmentácie ešte viac prehĺbiť. Na zmiernenie fľakov sa používa IPL metóda, laser, ovocné kyseliny (chemický píling), krémy s bieliacimi látkami.
Pozor aj na kozmetiku
Častým problémom najmä v lete je aj vznik farebných škvŕn na tých častiach kože, ktoré boli podráždené fototoxickými látkami a koža je vystavená pôsobeniu slnečného žiarenia. Ide o niektoré látky, ktoré môžu byť súčasťou parfumov, kozmetických prípravkov alebo aj liečiv a majú tzv. fototoxický potenciál, čiže môžu zvyšovať vnímavosť kože na UV žiarenie. Ako príklad možno spomenúť bergamotový olej, ktorý je často súčasťou kozmetických prípravkov. V rámci prevencie sa preto pred slnením vyhýbajte používaniu kozmetiky s obsahom látok s fototoxickým potenciálom.
Nástrahy záhradky
Zvláštnu kapitolu fototoxických dermatitíd tvorí pôsobenie furokumarínov – látok rastlinného pôvodu, ktoré v kombinácii s UV žiarením vyvolávajú fytofotodermatitídu. Najčastejšie sa tento problém objavuje počas leta, keď sa spotíme a pokožka príde do kontaktu s určitými rastlinami a zároveň je vystavená aj slnečnému žiareniu. Rizikové je tak ležanie v tráve, práca v záhrade alebo aj chôdza po mokrej tráve.
Pri kontakte s takou látkou koža najprv sčervená, niekedy sa môžu objaviť aj pľuzgiere, pričom tieto ložiská sú identické s tvarom rastlín, s ktorými koža prišla do priameho kontaktu. Následne sa v mieste podráždenia objaví hyperpigmentácia, ktorá môže pretrvávať aj mesiace. Aj tu je dôležitá prevencia, lebo liečba takých hyperpigmentácií nemusí byť vždy úspešná.