SME

Pustý hrad bol plný života

O tom, že ani so závažným ochorením sa netreba vzdávať aktívneho životného štýlu, presvedčili nedávno pacienti s Parkinsonovou chorobou.

(Zdroj: archív)

Spoločnosť Parkinson Slovensko v spolupráci s mestom Zvolen zorganizovala už 5. ročník výstupu na Pustý hrad vo Zvolene, ktorý sa uskutočnil pred týždňom pri príležitosti Svetového dňa Parkinsonovej choroby. Pacientom s týmto ochorením už niekoľko rokov pomáha občianske združenie Spoločnosť Parkinson Slovensko (SPS).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výstup na zaujímavú archeologickú lokalitu patrí už k tradičným podujatiam. Pre návštevníkov bolo pripravených niekoľko trás, jedna viedla náučným lesným chodníkom a tí, čo majú problémy s chôdzou, alebo sú imobilní, mohli sa dať dopraviť na Pustý hrad autom, kde na nich čakal zaujímavý program.

SkryťVypnúť reklamu

„Zlodej“ dopamínu

Neurodegeneratívne chorenie, ktoré vo svojej knihe Esej o trasľavej obrne z roku 1817 prvý raz popísal anglický lekár James Parkinson a po ktorom je aj pomenované, síce život pacienta priamo neskracuje, ale významne dokáže znižovať jeho kvalitu a v neskorších štádiách ho invalidizuje. V súčasnosti majú pacienti k dispozícii najmodernejšiu liečbu, ktorá nahrádzaním dopamínu pomáha dostať ochorenie pod kontrolu do takej miery, že sa nemusia úplne vzdať aktívneho života.

Na Slovensku sa toto ochorenie lieči v troch centrách – v Bratislave, Martine a Košiciach, a to ak najmodernejšími, technologicky inovatívnymi spôsobmi liečby, ako sú hĺbková mozgová stimulácia alebo kontinuálne podávanie účinnej látky priamo do tenkého čreva pomocou intestinálej pumpy. Týmito modernými postupmi dokážu špecialisti efektívne upraviť pohyblivosť pacienta a zlepšiť aj jeho psychický stav.

SkryťVypnúť reklamu

Strata kontroly

Parkinsonova choroba postupuje zväčša pomaly, ale nevratne, pričom pacient postupne stráca kontrolu nad koordináciou pohybov svojho tela. Podľa MUDr. Jána Necpála z neurologického oddelenia Nemocnice vo Zvolene je na svete od 100 do 300 pacientov s Parkinsonovou chorobou na 100-tisíc obyvateľov a počet týchto pacientov sa zvyšuje. Na zvyšovaní ich počtu sa podpisuje starnutie populácie ako aj skvalitňovanie diagnostických metód. Na Slovensku žije približne 12 – 15-tisíc pacientov s touto diagnózou,“ hovorí lekár.

Čo sa odohráva v tele

Podstatou Parkinsonovej choroby je odumieranie nervových buniek, ktoré produkujú dopamín, látku dôležitú pre prenos nervových signálov, ktoré sa účastnia aj na riadení koordinácie pohybu a činnosti svalov. „Príznaky vyvstávajú z postupného ubúdania dopamínu v štruktúre mozgu a rýchlosť ubúdania je u každého pacienta iná. Keď vzniká ochorenie v neskoršom veku, jeho priebeh je zväčša miernejší,“ vysvetľuje lekár.

SkryťVypnúť reklamu

V dôsledku nedostatku dopamínu pacient postupne stráca schopnosť ovládať svoje pohybové funkcie, v čoraz menšej miere dokáže vykonávať bežné činnosti, neraz stráca schopnosť pohybu a môže mať aj ťažkosti s prijímaním potravy. Choroba negatívne ovplyvňuje aj psychiku pacienta, keďže pri plnom vedomí a plnohodnotnom vnímaní a uvažovaní prežíva stratu schopnosti ovládať svoje telo.

Príčinu poškodzovania buniek, ktoré produkujú dopamín sa stále nepodarilo odhaliť, avšak podľa lekárov zohrávajú rolu genetické predispozície a civilizačné vplyvy.

Ako sa prejavuje

U žien sa ochorenie objavuje obvykle zhruba po 50. roku života, prvé príznaky sa však môžu objaviť aj skôr. Podľa lekára sa ochorenie často spočiatku nijako špecificky neprejavuje, obvykle sa objavia ťažkosti ako poruchy spánku, zápcha, bolesti šije, ramien, porucha čuchu a pod. „Práve toto sú príznaky, z ktorých sa puzzle Parkinsonovej choroby v praxi niekedy ťažko skladá,“ hovorí lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Pacient postupne stráca kontrolu nad telom a telesnými funkciami, pričom kognitívne funkcie môžu zostať zachované. Keďže postup ochorenia je pomalý, trvá niekedy aj roky, kým od trasenia rúk lekári stanovia konečnú diagnózu. Typickými príznakmi ochorenia sú pokojový tras, stuhnutosť svalstva, spomalený pohyb a šuchtavá chôdza.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu