Za problémami s vlasmi stojí často zlá výživa, ale príčinou môžu byť aj poruchy imunity, hormonálne zmeny, cukrovka, chemoterapia, užívanie hormonálnej antikoncepcie, tehotenstvo, stres, starnutie a niekedy aj genetika. Najmä na jar vlasom prospeje napríklad nálev z obyčajnej pŕhľavy – zbierajte ju však na miestach, kde nehrozí riziko kontaminácie, napríklad čo najďalej od ciest, vo vzdialenosti aspoň 500 metrov. Nálev z tejto byliny je vhodný najmä pri ťažkostiach s lupinami a pri suchých vlasoch. Na oplachovanie suchých vlasov je vhodný aj nálev zo šalvie alebo z kvetov čiernej bazy.
Mastné i suché
Pomáha aj nálev z rumančeka, ten je vhodný zvlášť pre svetlé vlasy, tmavé vlasy môžete pre krajší lesk opláchnuť čiernym čajom. Trápia vás mastné vlasy? V takom prípade si môžete pomôcť nálevom z prasličky roľnej, ktorý nielen vysušuje vlasovú pokožku, ale má aj mierne dezinfekčné účinky. Na mastné vlasy je vhodný aj nálev z nechtíka, rozmarínu alebo medovky lekárskej. Vhodný je aj tea tree olej – pridajte pár kvapiek do šampónu alebo do vody, ktorou si vlasy oplachujete, reguluje činnosť mazových žliaz, takže pomáha tak pri problémoch so suchými, ako aj mastnými vlasmi.
Aby nepadali
Ak vám vlasy padajú, tak z domácich prostriedkov sa odporúča napríklad zábal z čerstvo nastrúhaného chrenu, ktorý treba nechať pôsobiť niekoľko minút. Vhodné je aj oplachovanie šťavou z citróna zriedenou čistou vodou. Na regeneráciu je výborný zábal z olivového oleja, ktorý pred nanášaním treba mierne zahriať. Vlasy po vmasírovaní oleja zakryte igelitom a zabaľte do uteráka, a nechajte pôsobiť asi 15 – 20 minút.
Pri vypadávaní vlasov a lupinách je účinná aj brezová voda. Podľa návodu v knihe Všetko o liečivých rastlinách od Ursel Bühringovej si ju ľahko pripravíte aj sami: dve hrste mladých brezových listov, dve PL (polievkové lyžice) listov a koreňa pŕhľavy dvojdomej, jedna PL kvetov a listov kapucínky a rozmarínových listov. Byliny nadrobno narežte, dajte do veľkej nádoby z bieleho skla a až po okraj zalejte zmesou z 500 ml octu a 500 ml žitnej (obsah alkoholu 38 %). Nechajte tri týždne lúhovať, a potom zlejte. Týmto prípravkom si pravidelne masírujte pokožku hlavy, podporuje zdravý rast vlasov.
Rolu hrá aj strava
Na zlepšenie kvality vlasov by ste si mali do jedálneho lístka pridať mandle, vlašské orechy. Ak vám padajú vlasy, skúste menej soliť a prípadne obmedziť alebo vynechať príliš korenené jedlá. Zdravá, pestrá a vyvážená strava vám dodá dostatok všetkých potrebných živín a látok, čo sa prejaví aj na kvalite vlasov.