Kolaps – alebo aj tzv. synkopa, nie je však to isté ako infarkt. Infarkt je choroba, kým kolaps je príznak. Pri kolapse ide o krátku stratu vedomia, ktorá vedie k slabosti až ochabnutiu svalstva, v dôsledku čoho človek spadne. Je to však prechodný stav a človeku, ktorý skolaboval, sa vedomie spontánne a rýchlo vráti. Príčin krátkodobej straty vedomia je celá škála – môže to byť napríklad aj nedostatočné prekrvenie mozgu, a tak aj oblasti, ktorá kontroluje stav vedomia.
Najčastejšie ide o pokles tlaku krvi pre nedostatok tekutín, ktorý môže nastať napríklad v dôsledku horúčav, ale aj úporných hnačiek, vracania, pri ktorých tiež hrozí závažná dehydratácia, a príčinou môže byť aj užívanie liekov na odvodnenie alebo aj liekov s vazodilatačným účinkom – čiže takých, ktoré rozširujú cievy v tele, v dôsledku čoho tlak klesne. K nadmernému poklesu tlaku môže dôjsť aj pri poruchách srdcového rytmu, ak sa človek náhle postaví alebo aj vtedy, ak príliš dlho stojí.
Za krátkodobou stratou vedomia môžu stáť aj artériosklerotické cievy na krku, ale môže to byť aj veľmi silná bolesť či nadmerné citové rozrušenie, a to tak v dôsledku pozitívnych emócií, ako aj pri negatívnych zážitkoch. Samozrejme, môže sa skombinovať aj viacero príčin. Vedomie môžete stratiť aj v dôsledku niektorých zvažných ochorení – napríklad ak je veľmi znížená hladina cukru v krvi pri cukrovke, pri srdcovo-cievnych ochoreniach, epilepsii, poruchách rovnováhy a pod. Podľa odborníkov je synkopa pomerne častým problémom, predstavuje takmer jedno percento všetkých návštev u praktického lekára.