Ak sa v krvnom riečisku, ktoré privádza do mozgu krv a prostredníctvom nej aj kyslík a živiny upchá niektorá cievka zrazeninou alebo inou čiastočkou, zastaví sa prívod krvi do určitej oblasti mozgu a s ňou aj prívod kyslíka a živín. Bunky prestávajú fungovať a po niekoľkých minútach odumierajú. Dôsledkom býva porucha hybnosti a v najhoršom a aj smrť. Závisí to od toho, ktorá časť mozgu a v akom rozsahu bola poškodená. Preto je rozhodujúce, ako rýchlo dostane taký pacient odbornú lekársku pomoc.
Zrazeninu treba rozpustiť
Možností liečby je viacero, jedna z nich je podávanie fibrinolytickej liečby, ktorej cieľom je rozpustiť krvné zrazeniny. Dôležité však je, aby pacient takúto liečbu dostal najneskôr do troch hodín od objavenia sa prvých príznakov cievnej mozgovej príhody. Navyše, takýto druh liečby možno aplikovať len u pacientov, ktorí utrpeli tzv. ischemickú porážku, teda takú, ktorú spôsobila krvná zrazenia. Porážku môže spôsobiť aj krvácanie do mozgu v dôsledku poškodenia cievnej steny.
Signály porážky
A podľa čoho spoznáte, že ide o porážku? Príznaky porážky: náhla bolesť hlavy, krátkodobá strata vedomia, náhle oslabenie jednej končatiny alebo celej polovice tela, vysoký tlak, strata zrakovej ostrosti, poruchy koordinácie, porucha hybnosti, nevoľnosť aj vracanie, neschopnosť slovne komunikovať – bľabotanie, náhle stŕpnutie niektorých častí tela (napr. jazyka, končeka nosa, niekedy aj celej polovice tela).
Rýchla pomoc je nutná
Všetky príznaky sa nemusia objaviť pri každom ataku cievnej mozgovej príhody, rozhodne ich neignorujte, a to ani vtedy, ak odozneli a pominuli. Nedajte sa pacientom presvedčiť, že „o nič nejde“ a ak aj príznaky pominuli, čo najrýchlejšie volajte sanitku alebo dopravte pacienta do nemocnice, kde zistia, či príznaky súvisia s prechodným ischemickým atakom, porážkou alebo iným zdravotným problémom.