Podstatou tohto ochorenia môže byť napríklad problém s dopamínom. Vtedy lekári hovoria o primárnom syndróme, v prípade sekundárneho môže byť príčinou nedostatok železa, porucha funkcie štítnej žľazy alebo aj poškodenie nervov, presnú príčinu ochorenia však lekári nepoznajú.
Na jeho vzniku sa podľa odborníkov môžu podieľať jednak vrodené predispozície, ale aj rôzne vonkajšie faktory, ako napríklad alkohol alebo nedostatok železa v organizme.
Tento syndróm sa prejavuje nepríjemnými pocitmi a vnemami v končatinách. Človek má potrebu neustáleho pohybu, musí nohami aspoň triasť alebo nejako pohybovať, alebo si ich aspoň masírovať, často mu to znemožňuje vykonávať sedavé zamestnanie.
Ochorenie sa prejavuje nepríjemnými pocitmi v nohách, ale pri ťažšej forme aj v iných častiach tela. Pacienti opisujú pocity ako mravčenie, napätie, pichanie a nutkanie hýbať nohami.
Typické je, že ťažkosti sa objavujú v pokoji, pri odpočinku a často v noci počas spánku. Môžu však pacienta diskvalifikovať aj pri návšteve divadla alebo pri cestovaní dopravným prostriedkom.
Počas aktivity sa problémy vytratia. V liečbe sa využívajú lieky na liečbu epilepsie, Parkinsonovej choroby a opiáty, vyhýbať sa treba alkoholu, ten môže prejavy ochorenia zhoršovať. Pri liečbe sekundárneho syndrómu nepokojných nôh treba liečiť základné ochorenie.