- Pomáha vyrovnať sa so stresom a únavou a podieľa sa aj na kvalite spánku.
- Je nevyhnutný pre koncentráciu a výkonnosť.
- Podporuje správnu činnosť nervového systému a od dostatku horčíka závisí aj správne fungovanie serotonínu. Dostatok horčíka priaznivo vplýva na psychický stav.
- V dôsledku nedostatku horčíka sa obvykle dostavia svalové kŕče, či už po cvičení alebo aj počas spánku.
- Dostatok horčíka prispieva aj k optimálnej činnosti svalov.
- Znižuje koncentráciu zlého LDL cholesterolu v krvi.
- Horčík pôsobí spolu s vápnikom a je nevyhnutný pre vstrebávanie vápnika.
- Tí, čo majú vysoký tlak krvi, majú problémy s väčšími stratami horčíka. Aj mierny nedostatok horčíka môže zvyšovať riziko srdcovo-cievnych ochorení.
- Horčík zohráva dôležitú rolu aj pre zdravie kostí a zubov, pôsobí proti artritíde, pomáha v rámci prevencie cukrovky, reguluje funkciu štítnej žľazy, pomáha aj pri liečbe chronického únavového syndrómu, vhodný je aj pri nadmernej tvorbe žalúdočných štiav, pri pálení záhy, v rámci prevencie artritídy a artrózy a pod.
Ak nechcete potraviny zbaviť horčíka nevhodnou úpravou, pamätajte, že sa ničí napríklad tepelnou úpravou, veľa ho odstránite napríklad aj pri škrabaní zemiakov (až tretinu), na zníženie hladiny horčíka v tele majú vplyv aj niektoré lieky, napríklad antibiotiká, diuretiká či analgetiká.
Veľa horčíka obsahuje kakao, mak, slnečnicové, tekvicové alebo sezamové semená, mandle, para orechy, kešu orechy, sója, pohánka, banány, špenát, listová zelenina, fazuľa, ovsené vločky, sušené figy a pod.
O horčík budete vo väčšom množstve prichádzať pitím alkoholu, kávy, čierneho čaju, ale aj prijímaním vápnika v podobe doplnkov výživy, priveľa jednoduchých cukrov v strave zhoršuje vstrebávanie horčíka v organizme.