Podľa vyjadrení odborníkov možno prvé zmeny, ktoré naznačujú zmenu buniek na zhubné pozorovať už 20 rokov predtým, ako sa klinicky potvrdí, že ide o karcinóm prostaty. Toto ochorenie môže dlhý čas prebiehať bez príznakov, takže aj preto v rámci prevencie zohrávajú rozhodujúcu úlohu preventívne prehliadky u urológa. Žiaľ, muži sa im často z ostychu a (neopodstatnených) obáv z nepríjemného vyšetrenia vyhýbajú.
Čím skôr sa odhalí, tým väčšie šance
Skorá diagnostika a rýchle zahájenie liečby sú však nesmierne dôležité, včasné odhalenie závažného ochorenia môže pacientovi zachrániť život. Ak muž riešenie ťažkostí s prostatou odkladá, dôsledkom je zhoršovanie jeho stavu a zvyšuje sa riziko možných komplikácií až po tie fatálne. Preto by mali byť samozrejmosťou každoročné preventívne prehliadky, a to zvlášť po dovŕšení 50. roku života.
Podľa lekárov sú totiž pri ochoreniach, ktoré sa v raných štádiách nemusia prejavovať žiadnymi príznakmi, rozhodujúce práve „preventívky“, pretože pomôžu včas odhaliť začínajúce ochorenie. Tak je možné aj čo najskôr začať s liečbou, takže aj vyhliadky pacienta oveľa lepšie, ako keď sa ochorenie odhalí neskoro. Ak vyšetrenia potvrdia diagnózu rakoviny prostaty, treba pomocou ďalších vyšetrení (počítačová tomografia, MRI, rádionuklidová scintigrafia či vyšetrenie lymfatických uzlín) zistiť, v akom štádiu je ochorenie a či nádor zasahuje len samotnú prostatu, alebo či sa rozšíril aj do iných častí tela. Podľa toho sa zvolí aj následná liečba.
Na pilule sa nespoliehajte
V rámci prevencie sa tradične a všeobecne odporúča zdravá strava, ktorá by mala obsahovať málo živočíšnych tukov, dostatok vlákniny, niektorí odborníci odporúčajú onkoprotektívne potraviny. Príkladom je kapustovitá zelenina, napríklad aj pre obsah indol-3-karbinolu, paradajky pre obsah lykopénu a pod. Onkoprotektívne účinky vedci predpokladajú aj u iných látok – vitamínov a minerálov – spomeňme napríklad vitamín D, selén.
Odborníci však na druhej strane upozorňujú na riziká spojené s nadmerným užívaním mulitvitamínových tabliet, a to práve aj pre zvýšené riziko rakoviny prostaty. Na zázračné tablety sa teda rozhodne nespoliehajte – zatiaľ žiadne na žiadnu chorobu nik nevynašiel, a sústreďte sa radšej na čo najzdravšiu životosprávu, dostatok pohybu a pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok.