Podľa očnej lekárky a mikrochirurgičky MUDr. Miriam Záhorcovej neboli títo pacienti už vhodní kandidáti na odstránenie presbyopie femtosekundovým laserom, a na metódu prelex, pri ktorej sa implantáciou multifokálnej šošovky môže pacient zbaviť okuliarov do diaľky aj blízka neboli ešte vhodní. „Mohli sme len vyčkávať, kým im k dioptriám na čítanie pribudne aj zhoršené videnie do diaľky. Technika Raindrop rozširuje rady pacientov, ktorým dokážeme ponúknuť pohodlnejší život bez okuliarov. Vďaka mini implantátu do rohovky už nemusia čakať,“ hovorí lekárka.
Len do jedného oka
Raindrop je prvá šošovka, ktorú chirurg implantuje priamo do rohovky, ale len do jedného, nedominantného oka, ktoré viac využíva pri pozeraní do blízka a pri čítaní. Druhé – tzv.vedúce oko, ktoré využíva viac na zaostrovanie do diaľky, sa nemení. Raindrop je miniatúrna hydrogélová šošovka s priemerom dvoch milimetrov a hrúbkou 30 mikrometrov. Z 80 percent ju tvorí voda. Táto metóda je teda vhodná pre ľudí vo veku nad 45 rokov, ktorí potrebujú okuliare na čítanie do +2,5 dioptrií.
Najprv na skúšku
Lekárka vysvetľuje, že vhodným kandidátom však nie je automaticky každý, kto spĺňa spomínané kritériá. Pacient najprv týždeň skúša nové videnie pomocou špeciálnej kontaktnej očnej šošovky a ak mu vyhovuje, potom sa pristúpi k implantácii raindropu. Nová šošovka má viacero výhod, vyrobená je z biokompatibilného materiálu, takže ju organizmus dobre prijíma a prepúšťa 100 % kyslíka a všetky látky, ktoré sú potrebné pre výživu povrchu oka.
Za zmienku ešte stojí, že ide o reverzibilný zákrok. „Ak sa časom pacient z akýchkoľvek dôvodov rozhodne pre návrat k pôvodnému stavu, šetrným minizákrokom možno šošovku bez problémov explantovať,“ hovorí lekárka a dodáva, že ak má pacient implantovanú raindrop šošovku, nie je to prekážka, ak sú u neho potrebné ďalšie zákroky, napríklad operácia katarakty – sivého zákalu.