SME

Ochorenia čriev narúšajú sex aj vzťahy

Zápalové ochorenia čriev patria k chorobám, ktoré významne znižujú kvalitu života pacienta.

(Zdroj: Fotolia)

Zápalové ochorenia čriev patria k chorobám, ktoré významne znižujú kvalitu života pacienta nielen po fyzickej stránke, ale negatívne zasahujú aj do jeho sebavedomia a intímneho života.

Skúste si predstaviť, že okrem bolestí brucha a mnohých ďalších nepríjemných príznakov neustále tŕpnete strachom, kedy „to na vás príde“ a budete musieť utekať na toaletu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nehovoriac o tom, že hnačky sú na dennom poriadku a navyše veľmi často – aj 20-krát denne, takže vám bránia chodiť medzi ľudí, cestovať.

Ak si k tomu predstavíte celý rad rôznych ďalších prejavov ochorenia, riziko, že skončíte so stómiou – ľudovo povedané vývodom, hrozbu rakoviny hrubého čreva, obavy, či bude možné otehotnieť, tak je zrejmé, že ochorenie je zaťažkávacou skúškou tak pre samotného pacienta, ako aj jeho okolie a životného partnera. Ochorenie totiž negatívne zasahuje aj do partnerského a intímneho vzťahu.

SkryťVypnúť reklamu

Dve ochorenia

V prípade nešpecifických zápalových ochorení čriev (IBD) sa hovorí o dvoch chorobných jednotkách: Crohnovej chorobe a ulceróznej kolitíde, vysvetľuje gastroenterológ Martin Huorka, predseda pracovnej skupiny pre IBD na Slovensku. Treba zdôrazniť, že sú to ochorenia, ktoré zasahujú nielen telesnú schránku, ale sú aj psychicky veľmi náročné. Pacientovi strpčujú život aj sprievodné javy ako bolesti, únava, depresie, čím sa významne znižuje kvalita jeho života a prežívania.

Lekár uvádza, že na svete trpí IBD asi päť miliónov ľudí a podľa neho ide ešte o poddimenzovaný údaj, čiže v skutočnosti je takto chorých ešte viac.

Nezasahujú len črevá

Imunitné reakcie, ktoré pri IBD v tele prebiehajú, sú namierené proti vlastnému tráviacemu traktu pacienta, takže dochádza k jeho chronickému poškodzovaniu. „Kým ulcerózna kolitída postihuje výlučne hrubé črevo, Crohnova choroba môže zasiahnuť prakticky akúkoľvek časť tráviaceho traktu,“ vysvetľuje lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Pri týchto ochoreniach však trpí celé telo. IBD nemajú vplyv len na tráviaci trakt, ale môžu mať aj tzv. mimočrevné prejavy: podľa odborníkov až 34 percent pacientov trpí kožnými prejavmi ochorenia, až do 53 percent pacientov má ťažkosti so svalovými, kĺbovými a kostrovými prejavmi, až u 5 percent pacientov sa môžu objaviť aj prejavy na očiach a najzávažnejšie komplikácie postihujú orgány ako pečeň, žlčník, žlčové cesty.

Pacientov s IBD stále pribúda a ochorenia najčastejšie postihujú mladých ľudí v produktívnom a ekonomicky efektívnom veku, takže majú aj závažný celospoločenský dosah. Zničujúci priebeh týchto ochorení ľudí často diskvalifikuje z pracovného, spoločenského a aj intímneho života. Ide, žiaľ, o celoživotné a nevyliečiteľné ochorenia, avšak pri včasnej diagnostike a liečbe možno podľa lekára ochorenie ovplyvniť a znížiť riziko možných komplikácií. Veľmi dôležité je v liečbe dôsledne zotrvať.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je nevzdávať sa

U pacientov sa striedajú obdobia relatívneho pokoja s fázami znovuvzplanutia ochorenia, čo je veľmi náročné na zvládanie. Podľa gastroenterológa Martina Huorku sa tak u pacientov často objavuje prirodzená rebélia, protestujú, nedodržiavajú liečebné postupy, nezriedka sa dostaví apatia, lekár u nich stráca autoritu, pacient niekedy hľadá alternatívne postupy, ktoré však jeho problémy často ešte zhoršia. Preto niekedy treba použiť psychologickú prípadne psychiatrickú liečbu pacienta.

IBD sa liečia liekmi, niekedy je potrebná chirurgická liečba, v posledných rokoch si lekári veľa sľubujú od biologickej liečby, ktorú označujú ako „záchrannú brzdu“. Pri biologickej liečbe sa pacientovi aplikujú látky prirodzenej povahy, ktoré tlmia špecifické miesta zápalovej reakcie. Liečba je podľa lekárov veľký prínosom, nie je však vhodná pre všetkých pacientov a má svoje obmedzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Sexuálny život

Podľa odborníkov majú až tri štvrtiny pacientov s týmito ochoreniami problémy v sexuálnej oblasti. Psychologička Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov v Prahe vysvetľuje, že taký pacient má poškodený telesný obraz o sebe samom a táto frustrácia sa vo väčšej či menšej miere – v závislosti od miery poškodenia tohto fyzického obrazu – premieta aj do jeho sexuálnej aktivity a schopnosti sexuálneho zážitku.

Ženy majú najčastejšie problém so zníženým sexuálnym apetítom, oveľa ťažšie dosahujú orgazmus a pohlavný styk je pre ne často bolestivý. Aj muži zápasia so stratou túžby a chuti na sex, pridružujú sa problémy s erektilnou dysfunkciou, ejakuláciou a problémom môže byť tiež bolestivý pohlavný styk.

Ak sa tieto ťažkosti neriešia, skôr či neskôr majú vplyv na partnerský vzťah, čo sa opäť odrazí aj na sexuálnom živote, a tak vzniká začarovaný kruh, v ktorom jedno podmieňujú druhé a naopak. Práve preto psychologička zdôrazňuje potrebu komunikácie medzi partnermi, odporúča, aby si vzťah pestovali a usilovali o to, aby sa nenarušili jeho základné stavebné piliere. Za tie označuje lásku, pochopenie, toleranciu, úctu a komunikáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Ulcerózna kolitída– chronický zápal postihuje len hrubé črevo, jeho sliznicu, ďalej nepostupuje. Črevo nedokáže normálne spracovávať svoj obsah. Ľavá časť hrubého čreva býva postihnutá častejšie. V prípade tohto ochorenia dominujú hnačky, často aj viac ako 20-krát denne (často však len krv a hlien), typické sú teploty, strata hmotnosti.

Crohnova choroba – zápalové ložiská sa môžu objaviť v celom tráviacom trakte od pažeráka cez žalúdok až po črevá v celej ich dĺžke. Choroba postihuje všetky vrstvy tráviacej trubice, takže má aj ťažší priebeh. U pacientov s týmto ochorením dominuje bolesť brucha – trápi až 90 % pacientov. V dôsledku zápalu môže dôjsť až k perforácii črevnej steny, vtedy je potrebná chirurgická liečba.

Príďte sa poradiť

Ak máte mierne ťažkosti, nešpecifické príznaky a ste na pochybách, v rámci Dňa otvorených dverí môžete 16. mája navštíviť desať gastroenterologických pracovísk po celom Slovensku, kde si môžete dať urobiť jednoduchý test a poradiť sa s odborníkmi. Stačí prísť so vzorkou stolice z toho istého alebo z predchádzajúceho dňa, ktorú vám na mieste otestujú, vyplníte krátky dotazník a test zhruba za 20 minút odhalí, či máte v čreve zápal. Ak prídete bez vzorky, môžete sa otestovať aj sami doma.

SkryťVypnúť reklamu

Centrá pre IBD

Bratislava – Gastroenterologické oddelenie, V. Interná klinika LF UK UN Bratislava – Ružinov, Ružinovská 6;

THALION Gastroenterohepatologické centrum, Tomášikova 50/C;

Gastroenterologická klinika, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, Antolská 11,

Trenčín – Gastroenterologická ambulancia Internej kliniky FN, Legionárska 28,

Nitra – Gastroenterologické a hepatologické centrum, Špitálska 13,

Martin – Odd. gastroenterologickej diagnostiky Internej kliniky UN Martin, Kollárova 2,

Ružomberok – Gastroenterologické oddelenie Internej kliniky Ústrednej vojenskej nemocnice SNP, Generála Miloša Vesela 21,

Banská Bystrica – Gastroenterologická ambulancia NOVAMED, Bernolákova 10,

Prešov – Gastroenterologická a hepatologická ambulancia, Puškinova 18,

Košice – I. interná klinika UN L. P. Košice, Trieda SNP 1.

SkryťVypnúť reklamu

Fakty a zaujímavostiIBD o niečo častejšie postihujú ženy ako mužov. Na Slovensku sa na IBD lieči asi 100-tisíc pacientov. Obvykle sa ochorenie objaví okolo 30. – 40. roku života, ale objaviť sa môže aj v puberte. Počas vzplanutia ochorenia sa na únavu sťažuje až 96 % pacientov. 60 % pacientov s IBD trpí kŕčovitými bolesťami brucha spôsobenými epizodickými záchvatmi, ktoré sa vyskytujú častejšie ako päťkrát do týždňa. Asi polovica pacientov s IBD musela prerušiť štúdium. Asi 56 % pacientov sa cíti byť pod tlakom pre časté absencie v zamestnaní v dôsledku ochorenia. 43 % pacientov si pre ochorenie muselo prispôsobiť pracovný čas (home office, pohyblivá pracovná doba a pod.). Crohnova choroba sa častejšie vyskytuje v severských krajinách, smerom k rovníku je jej výskyt nižší. Presné príčiny ochorení lekári nepoznajú, genetika sa na ich vzniku podieľa asi v 15 %, faktory ako napríklad užívanie antibiotík či nesteroidných antiflogistík, infekcie, strava, fajčenie, stres a pod. ochorenie nevyvolávajú, ale podporujú zápal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 615
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 948
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 407
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 139
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 135
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 110
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu