
Od revolúcie vznikli na Slovensku desiatky súkromných zdravotníckych centier, o ktoré je stále veľký záujem, napriek tomu, že pacienti tu vyťahujú z peňaženiek tisícky korún. Nájde sa dosť ľudí, ktorí si chcú za kompletnú starostlivosť radšej priplatiť, ako by mali obiehať lekárov, čakať a mať to „zadarmo“. S pacientom tu totiž zaobchádzajú slušne. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Podľa jedného z prieskumov chce slovenský pacient najmä tri veci. Predovšetkým nechce dlho čakať, chce slušné zaobchádzanie a kvalitu zdravotníckej starostlivosti. Tri jednoduché, avšak takmer nesplniteľné želania.
Všetci doterajší ministri zdravotníctva sľubovali, že po sprivatizovaní a systémových reformách sa slovenský pacient konečne dočká. Lajdácki lekári sa oddelia od tých precíznych a svedomitých ako zrno od pliev. To tvrdili unisono od revolúcie. Zatiaľ sa to nepodarilo ani jednému.
Utópia?
Príjemné prostredie, kvalitné prístroje, usmievavá sestrička, žiadne čakanie u lekára. Pacient si vyberá čas, kedy chce prísť na ošetrenie. Má zaručenú absolútnu diskrétnosť. Ak potrebuje pomoc špecialistu, nemusí prebiehať z oddelenia na oddelenie. Lekár príde sám. Sen? Utópia? Budúcnosť, ktorú nám sľubuje najnovší minister zdravotníctva Zajac? Nie.
Tak možno popísať zatiaľ len lekársku starostlivosť súkromných medicínskych centier a zariadení. Háčik to má len jeden.
Za vstupnú prehliadku sa platia tisíce
Za tento luxus, ktorý zrejme nikdy nebude ponúkať štátne zdravotníctvo za základné zdravotné poistenie, sa totiž musí zaplatiť. Od revolúcie na Slovensku vznikli desiatky takýchto centier a vcelku úspešne prosperujú, napriek tomu, že za vstupné prehliadky na také súkromné kliniky sa platí od tisíc korún vyššie. Za celkovú prehliadku, tzv. komplexný screening, sa platí okolo aj okolo 50-tisíc korún.
Nájde sa dosť ľudí, ktorí si chcú za kompletnú starostlivosť radšej priplatiť, ako by mali obiehať lekárov, čakať, hoci by to bolo „zadarmo“.
Viac peňazí – viac zdravia?
Neznie to veľmi demokraticky, ale bude to asi tak.
Človek sa musí totiž o svoje zdravie starať. V tom majú predsa len bohatší výhodu. Zdravie si síce nikto nekúpi, ale môže si dovoliť dovolenku pri mori či na horách, nemusí premýšľať nad tým, koľko utratí za zdravé potraviny. Môže jazdiť v superbezpečnom aute, trikrát do roka letieť na Kanárske ostrovy. Môže si dať urobiť podrobnú zdravotnú prehliadku v luxusnom medicínskom centre za niekoľko desiatok tisíc, nemusí čakať a nechá sa obskakovať ochotnými lekármi.
„Ľudia vo vyspelých krajinách to už dávno pochopili.“ tvrdí MUDr. Peter Lukáč. Zdravie si síce nekúpime, ale lepšiu zdravotnícku starostlivosť áno.
Obyvatelia bohatších krajín sa dožívajú vyššieho veku, investujú totiž viac peňazí do zdravotrníctva a do prevencie.
Zdravotná výchova v niektorých západných štátoch je tiež prepracovanejšia a často systematickejšia ako u nás. Aj systém spoluúčasti, ktorý je tam bežný, motivuje omnoho viac ľudí k tomu, aby o svoje telo viac dbali, lebo tým vlastne šetria svoje peniaze.
Oplatí sa to. Vo svete sa tomu hovorí wellness.