i.
Mnohí si neuvedomujú, že deti takisto ako dospelí prežívajú rôzne konfliktné a nepríjemné situácie a emócie, s ktorými si nemusia vždy vedieť poradiť. Rodičia to nezriedka podceňujú, často si neuvedomujú aj to, že situácia, ktorú dospelý človek hravo zvládne a vyrieši, môže byť pre dieťa veľmi zložitá a náročná, alebo to, čo dospelý považuje za taľafatku nehodnú pozornosti, môže byť pre dieťa životne dôležité.
Rodičia preto s deťmi často o problémoch tohto charakteru nemajú potrebu hovoriť, majú pocit, že dieťa sa s nimi samo vyrovná, pritom ide o veľmi citlivú oblasť duševného zdravia, ktorej takisto treba venovať náležitú pozornosť.
„Zaujímať sa o psychický stav svojej ratolesti je niekedy dôležitejšie, pretože psychickú traumu, nespravodlivosť, šikanu, odmietnutie a pod. si dieťa prenáša do dospelosti, do modelov správania k partnerom, druhým ľuďom, spolupracovníkom,“ uvádza v časopise Neuromagazín MUDr. Alexandra Bražinová, odborníčka na epidemiológiu duševného zdravia z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity.
Ak treba, navštívte odborníka
Práve rôzne negatívne zážitky z detstva môžu stáť za psychosomatickými ochoreniami ako aj duševnými poruchami, s ktorými zápasí človek neskôr v dospelosti. Alarmujúce je, že ľudí s duševnými problémami pribúda, a to vo všetkých krajinách aj populáciách, a výnimkou nie sme ani my Slováci. A pritom duševné ťažkosti a problémy takisto možno liečiť alebo aspoň zmierniť, ak človek vyhľadá odborníka – psychológa alebo psychiatra.
Význam starostlivosti o duševné zdravie však stále máme tendenciu podceňovať. Vo všeobecnosti ak nás trápia nejaké telesné ťažkosti, tak navštívime príslušnú ambulanciu, prípadne nemocnicu a podstúpime liečbu. V prípade duševných problémov to také samozrejmé nie je, a platí to tak v prípade dospelých pacientov, ako aj detí.