
FOTO - ARCHÍV

FOTO - ARCHÍV
Má či nemá? Má princezná Diana jamky na stehne namiesto na líčkach? Túto, neskôr dokonca celosvetovo diskutovanú otázku, nastolili paparazzovia jedného britského plátku pred šiestimi rokmi. Na šiestich stĺpcoch titulnej strany ponúkli čitateľom zväčšený záber nôh princeznej Diany. Obrázok nôh, ktoré boli považované dovtedy za najkráľovskejšie, obletel celý svet a vyvolal spomínanú diskusiu medzi dievčatami a ženami.
Celý národ sa vtedy premenil na dermatologických expertov. Ako je to len možné? Práve princezná, fanatická vyznavačka fitnesu?
Celulitída sa stala pre mnohé ženy nočnou morou. Desia sa jej podnikateľky, vychudnuté modelky, herečky s milardovým príjmami, ale paradoxne aj vrcholové športovkyne.
„Ani tie totiž pomarančová kôra neobchádza,“ tvrdí dermatovenerologička MUDr. Iveta Hasová. Až 90 percent žien podľa jej slov trpí celulitídou už pred dosiahnutím 30. roku života.
„Celulitída sa veľmi často zjednodušene radí medzi civilizačné choroby. No ani zďaleka to nie je také jednoznačné. Je síce preukázané, že sa častejšie vyskytuje v krajinách s vysokou životnou úrovňou, kde, zjednodušene povedané, viac jeme, ako sa pohybujeme. Napriek tomu ju môžeme nájsť aj u žien, ktoré takémuto spôsobu života vystavené neboli.“
Vznik celulitídy ovplyvňuje totiž viac faktorov. Okrem nesprávneho životného štýlu sú to aj ženské hormóny, predovšetkým estrogén, ktorý okrem iného spôsobuje aj ochabnutie väziva. „Nie je tiež celkom pravda, že pomarančová koža sa dedí, ale dedíme typ postavy. Niektoré typy majú k celulitíde väčší sklon.“
Boj s celulitídou bude zrejme nekonečný. Špecialisti na celulitídu síce prichádzajú stále s novými metódami, ako sa zbaviť pomarančovej kože, ale žiaden prostriedok nie je samospasiteľný. „Vždy bude treba urobiť aj niečo viac ako absolvovať masáž či zhltnúť pilulku.“
(uj)