SME

Budík – nepriateľ človeka

Mnohí z nás zápasia s nedostatkom spánku, no sú aj takí, čo majú opačný problém a trpia nadmernou spavosťou – hypersomniou. Avšak nielen nedostatok, ale aj prebytok spánku zdraviu neprospievajú.

(Zdroj: Fotolia)

V súčasnosti s poruchami spánku zápasí čoraz viac ľudí, výnimkou nie sú ani deti. Podľa odborníka na spánkovú medicínu, pneumológa a ftizeológa MUDr. Imricha Mucsku z pneumologickej ambulancie a spánkového laboratória Univerzitnej nemocnice v Bratislave sa dĺžka trvania spánku za posledných 100 rokov skrátila o 1,5 hodiny. Ide o závažný problém, vedci dokázali, že táto skutočnosť sa podieľa na vzniku a rozvoji srdcovo-cievnych, metabolických ochorení ako aj ochorení imunitného systému. Žiaľ, skracovanie doby spánku podľa lekára pokračuje a nevieme presne odhadnúť, aké budú ďalšie negatívne dopady na zdravie v budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spánková architektúra

Spánok je fyziologický stav organizmu, keď sa regenerujú psychické a fyzické sily. Hoci je obdobím psychomotorického pokoja, organizmus nie je pasívny, počas spánku prebieha v tele množstvo procesov, najmä metabolických.

  • Spánok má presnú architektúru – jednotlivé spánkové cykly (trvajú od 60 do 90 minút.)
  • Optimálne by sme mali celkovo absolvovať štyri až päť cyklov.
  • Každý cyklus má štyri nonREM a jednu REM fázu.
  • Tretia a štvrtá nonREM fáza je hlboký, tzv. delta spánok, ktorý je najkvalitnejší. Vtedy pacienta najťažšie zobudíme a táto fáza je najnutnejšia na telesnú aj psychickú regeneráciu.
  • REM spánok pribúda nad ránom a potrebný je pre dostatočnú kapacitu pamäti a citové vnemy.

Koľko spať a kedy vstať

Bežný budík je v podstate náš nepriateľ, nezobudí nás v správnej fáze spánku. Lekár spomína tzv. fyziologický budík, ktorý možno nastaviť tak, aby zazvonil, až keď prebehne celý spánkový cyklus. „Dôležité je, aby nás budík nezobudil vo fáze hlbokého spánku, ktorý je najkvalitnejší a kedy sa aj najťažšie prebúdzame. Ak sa prerušenie v tejto fáze deje opakovane a dlhodobo, môže mať aj závažné dôsledky,“ upozorňuje lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Novorodenci prespia podstatnú časť dňa, dominuje u nich REM spánok. Vekom sa dĺžka spánku skracuje. Podľa odborníka je hraničný desiaty rok života, keď priemerná dĺžka spánku trvá 10 hodín. Hovorí, že dospelí by mali spať v priemere 8,2 hodiny, je to však individuálne, niekomu stačí aj polovica.

Nielen dĺžka

Geneticky máme zakódovanú nielen optimálnu dĺžku spánku, ale aj dobu zaspávania a prebúdzania. Podľa toho patríme k tzv. sovám alebo škovránkom. Umelé ovplyvňovanie optimálnej dĺžky spánku ako i doby zaspávania a vstávania môže mať nepriaznivý dopad na zdravie – príkladom je práca na zmeny. A ako zistíte, aká dĺžka spánku je pre vás fyziologicky optimálna? Podľa lekára to môžete zistiť napríklad počas dovolenky, keď nemusíte vstávať na budík, zhruba na tretí – štvrtý deň. Nechajte svoj spánok dobehnúť, aby ste sa sami prirodzene zobudili.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotné následky

S krátkodobou poruchou spánku má skúsenosť určite každý z nás. Krátkodobé poruchy nemajú zásadný negatívny dopad na zdravie, sú podľa odborníka ľahko napraviteľné, stačí deficit dospíme. Ak sme napríklad nespali jednu noc, nemusíme spať ďalší deň dvakrát toľko. Aby sa organizmus zregeneroval a „opravil“ poruchu, stačí podľa lekára predĺžiť spánok asi o polovicu.

O závažnej nespavosti podľa lekára hovoríme, ak problémy so spánkom pretrvávajú viac ako tri mesiace. Prejavuje sa psychickými zmenami – podráždenosťou, nadmernou únavnosťou, pocitmi napätia, úzkosti, poruchami pamäti, sexuálnych funkcií, libida, správania, poklesom psychickej aj fyzickej výkonnosti.

„Je jednoznačne dokázané, že „nespavci“ trpia závažnejšími formami ischemickej choroby srdca, hypertenzie, diabetu, častejšími, napríklad respiračnými infekciami. Laická verejnosť, ako i časť lekárov nevenuje spánku pozornosť, ale spánková anamnéza by sa mala odoberať každému pacientovi,“ zdôrazňuje lekár. Ak by sme boli úplne bez spánku dlhší čas, dôsledky by boli fatálne (odborníci považujú za hraničnú dobu u laboratórnych zvierat 37 dní).

SkryťVypnúť reklamu

Poškodené gény

Podľa niektorých vedcov môže dlhodobý nedostatok spánku dokonca poškodzovať množstvo génov. Lekár vysvetľuje, že zatiaľ ide o málo preskúmanú oblasť, ale sú štúdie, ktoré potvrdzujú, že poruchy spánku a aj spánkové poruchy dýchania môžu mať vplyv aj na genetickú výbavu a môžu sa podpísať aj na vzniku onkologických ochorení. „Je známe, že napríklad pri spánkových poruchách dýchania, keď organizmus trpí opakovaným nedostatkom kyslíka v dôsledku prestávok v dýchaní pri chrápaní, môže sa tento faktor podieľať na vývoji niektorých onkologických ochorení,“ hovorí lekár.

Ak spíme priveľa

Ak má niekto problém s patologicky zvýšenou spavosťou, odborníci hovoria o hypersomnii. Takí pacienti spia aj 12 hodín a viac, a to aj počas dňa. Často je hypersomnia sprievodným príznakom niektorých ochorení – napríklad epilepsie, diabetu, encefalitídy, depresie – vtedy hovoríme o sekundárnej hypersomnii. Ak je primárnym ochorením, ide o primárnu hypersomniu.

SkryťVypnúť reklamu

Lekár hovorí, že najčastejšou príčinou sekundárnych hypersomnií je spánkové apnoe obštrukčného typu – čiže chrápanie, pri ktorom sú prítomné prestávky v dýchaní, takže počas spánku dochádza k poklesu kyslíka. Pacient sa prebúdza buď do plytšieho spánku alebo do úplnej bdelosti. Dôsledkom je únava počas dňa a človek môže zaspať napríklad aj za volantom.

Aké hrozia riziká

Spomínaný problém je typický pre mužov v strednom veku, ktorí sú obézni a v spánku chrápu. Každý, kto spĺňa tieto kritériá, by mal byť podľa lekára vyšetrený. „Riziko mikrospánku je veľmi nebezpečné tak pre pacienta, ako aj jeho okolie. EÚ dokonca plánuje od roku 2016 zaviesť povinné vyšetrenie u profesionálnych šoférov, aby sa predišlo nebezpečným situáciám.“

Jedným z typov hypersomnie je narkolepsia, ktorá môže byť takisto nebezpečná. Pacient zaspí v akejkoľvek polohe v akejkoľvek časti dňa, a to aj počas činnosti, napríklad chôdze, bicyklovania a pod. Narkolepsia sa môže vyskytnúť aj s katalepsiou – vtedy ochabne svalstvo, človek odpadne, takže riziko úrazu je veľmi vysoké.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa lieči

Hypersomniu možno liečiť, a ako u všetkých porúch spánku, aj tu treba dodržiavať spánkovú hygienu. Bdelosť by ste podľa lekára nemali udržiavať pitím kávy, čaju, kofeínových či energetických nápojov. Nedá sa totiž presne určiť množstvo látok, ktoré navodzujú bdelosť, a tak hrozí predávkovanie a nežiaduce vedľajšie účinky, napríklad na srdcovo-cievny systém. „Pri liečbe hypersomnií sa využíva liek modafinil, ktorý predpisuje neurológ alebo pneumológ, jeho užívanie rozhodne nemožno kombinovať so spomínanými stimulanciami alebo nebodaj alkoholom,“ upozorňuje lekár.

Desatoro spánkovej hygieny

  1. Pravidelná doba zaspávania a vstávania.
  2. Poobedňajšia siesta by nemala trvať dlhšie ako 45 minút.
  3. Aspoň 6 hodín pred spaním nepite alkohol, nefajčite.
  4. Aspoň 6 hodín pred spaním nepite kávu, čaj alebo alebo iné stimulujúce nápoje, nejedzte čokoládu.
  5. 4 hodiny pred spaním nejedzte ťažké, korenisté a sladké jedlá, malé občerstvenie pred spánkom si dopriať môžete.
  6. Necvičte tesne pred spaním.
  7. Spite v pohodlnom oblečení z prírodných a vzdušných materiálov.
  8. Vetrajte, optimálna teplota v spálni je 18 °C.
  9. Odstráňte v spálni hlučnosť, upravte osvetlenie.
  10. Posteľ je určená len na spánok a intímne aktivity.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  2. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  4. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  5. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 256
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 10 614
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 236
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 305
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 334
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 929
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 148
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 030
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu