Podľa lekárov je najčastejšou príčinou straty zraku v rozvinutých krajinách vekom podmienená degenerácia makuly, pri ktorej je zasiahnutá žltá škvrna – makula, ktorá je miestom najostrejšieho videnia. Z ďalších ochorení, ktoré stoja za stratou zraku spomeňme zelený zákal alebo zmeny na sietnici, ktoré vznikajú pri cukrovke.
Zdraviu očí nepristane ani vysoký tlak krvi. Ak je zvýšený dlhodobo, trpia nielen veľké cievy, ale aj drobné cievky sietnice, pretože dochádza k ich sťahovaniu, v dôsledku čoho je obmedzený aj prietok krvi, a tak aj prísun výživných látok. Dôsledkom takýchto ťažkostí môžu byť degeneratívne zmeny, ktoré môžu mať na svedomí zhoršenie videnia.
Oči ako zrkadlo zdravia
Na druhej strane možno vyšetrením očí odhaliť aj iné závažné ochorenia. Cievy v oku sú totiž jediné cievy, ktoré sú pozorovateľné voľným okom a pomocou jednoduchých prístrojov očný lekár odhalí, či sú zasiahnuté aterosklerózou, alebo či sa na nich podpísala hypertenzia. Oftalmológ tak môže byť veľmi nápomocný internistovi alebo kardiológovi pri diagnostike a posudzovaní stavu pacienta.
Treba pripomenúť, že na mnohých zmenách na sietnici, ktoré zhoršujú zrak, sa podpisujú ochorenia ako cukrovka či hypertenzia. Aj preto je veľmi dôležitá dôsledná liečby vysokého tlaku, cholesterolu či cukrovky.
Prevencia pre zdravé oči
- pravidelne absolvujte preventívne prehliadky u očného lekára s kompletným vyšetrením, ktoré zahŕňa aj vyšetrenie očného pozadia, raz ročne vám ich uhradí v rámci povinného zdravotného poistenia zdravotná poisťovňa,
- zdravo sa stravujte s dostatočným prísunom zeleniny a rýb,
- chráňte si oči pred UV žiarením kvalitnými slnečnými okuliarmi,
- dbajte na dostatok pohybu,
- udržiavajte si zdravú hmotnosť,
- nefajčite.