Horčica má však nielen výrazné chuťové vlastnosti, ale aj liečivé účiky. Obsahuje totiž horčicový olej a ten je bohatý na glykozidy – voňavé látky ostrej chuti. Horčicový olej obsahuje napríklad aj chren a kapucínka.
Glykozidy sú rozpustné v tukoch, rýchlo prenikajú do kože a spôsobujú pocit tepla a vyvolávajú sčervenanie pokožky, neskôr až bodavé pálenie. Spomínané látky podporujú prekrvenie a dráždia kožu, preto sa napríklad chrenové alebo horčicové obklady využívajú pri reumatických bolestiach, pri problémoch s kĺbmi, pri zápaloch prínosových dutín a priedušiek, alebo sa horčicový olej pridáva do kúpeľa dolných končatín alebo sa používa pri prechladnutí či bolestiach hlavy.
Horčicový olej sa považuje za silné širokospektrálne antibiotikum a pri vnútornom použití pomáha ničiť patogénne mikroorganizmy a pomáha aj stimulovať imunitné mechanizmy v organizme. Pri používaní horčicového oleja by sme však mali byť opatrní, ak to s ním preženiete, tak si môžete napríklad spôsobiť poškodenie kože a pri vnútornom predávkovaní si zasa môžete spôsobiť žalúdočno-črevné ťažkosti.