Tento druh málokrvnosti je častý najmä u žien v plodnom veku. Zmeny v krvnom obraze sa však objavia pri takmer každom ochorení. Málokrvnosť z nedostatku železa alebo kyseliny listovej a vitamínu B12 patrí podľa lekárov k najlepšie liečiteľným, obvykle sa problém vyrieši doplnením chýbajúcich prvkov a vitamínov. Sú však aj také typy anémie, ktoré podávaním železa či vitamínu B12 nemožno vyliečiť.
Seriózne zoznámenie
Všetko ide ľahšie, keď ste na to dvaja
Nájdite skutočný vzťah na dvaja.sme.sk, serióznej zoznamke od SME.
Ak chcete podporiť svoju krvotvorbu, mali by ste si do jedálneho lístka zaradiť červené, napríklad hovädzie mäso, celozrnné pečivo, strukoviny, vajcia, mak, sušené marhule, hrozienka, broskyne, vhodná je aj listová zelenina, najmä kel, pór, špenát a šalát.
Ak máte nedostatok železa, môže sa to prejaviť napríklad vypadávaním vlasov, lámavosťou nechtov, môžu sa vám často tvoriť kútiky na ústach.
Ak ide o problém s krvnými doštičkami alebo so zrážanlivosťou krvi, môže sa objaviť krvácanie do kože alebo slizníc, zažívacieho traktu či kĺbov.
Pri problémoch s bielymi krvinkami sa zasa často objavujú rôzne infekcie a teploty.
Príznaky sa teda rôznia, závisí to od typu ochorenia, stupňa závažnosti, a tiež aj od toho, ako rýchlo sa anémia vyvíja. Podľa lekárov prevencia tohto ochorenia ako taká nie je, môžete však doplniť svoj jedálny lístok o vhodné potraviny.
A nezabúdajte, že v rámci preventívnej prehliadky u všeobecného lekára vám vyšetria aj krvný obraz, vďaka čomu možno odhaliť prípadne ochorenia krvotvorby.