
Pórobetónové tvárnice sú ideálnym materiálom nielen na priečky, poskladať z nich možno celý dom.
Dokazuje to už letmý pohľad - uplatnenie modernej kreativity vyžaduje od stavebného materiálu viac ako len jeho pevnosť. Súčasne musí byť v každom ohľade úsporný, mať optimálne zvukovo aj tepelnoizolačné vlastnosti spĺňajúce nielen prísnejšie normy, ale aj kritériá na príjemné bývanie.
Práca s ním by mala byť variabilná, jednoduchá na montáž, časovo nenáročná, úsporná na spojovací materiál a povrchovú úpravu. Aj trochu ako hra. Pórobetónové tvárnice spĺňajú tieto požiadavky na architektonické zámery, bezpečnosť, životnosť, hospodárnosť a nároky nízkej energetickej náročnosti. Sú vhodné aj pri prestavbe bytov a pre svoju nízku hmotnosť použiteľné aj na pôvodných nenosných konštrukciách v bytoch a podkroviach. Presnosť rozmerov urýchľuje a tým aj zlacňuje prácu, minimalizuje tepelné mosty, ktoré inak odvádzajú z miestnosti množstvo tepla. Veľkou výhodou je, že ich možno ľahko rezať pílou, hobľovať, vŕtať vŕtačkou či vytvárať drážky pre inštalačné materiály, čím sa, samozrejme, znižujú náklady oproti klasickému murovaniu o 30 až 40 percent. Aj preto sa čoraz častejšie využívajú pri rekonštrukciách bytových jadier, kde treba veľké množstvo inštalačných zásahov.
Najvýznamnejší výrobcovia stavebných systémov Hebel a Ytong ponúkajú dokonca nielen stenové dielce či tvárnice s perom, drážkou a úchytnou kapsou, ale aj atypické tvary, ako oblúky, špeciálne preklady a podobné, takže pri úpravách bytu môže majiteľ poskladať svoje zámery do skutočnej podoby. Využívajú sa aj ako izolačné dosky alebo ako stenové panely pre obvodový plášť, tiež pre vnútorné protipožiarne deliace steny. Pritom sa vyrábajú aj strešné a stropné panely. Napríklad v Nemecku je viac ako polovica stavieb práve z takéhoto materiálu. Z tvárnic sa dajú stavať budovy až do výšky piatich nadzemných podlaží a vďaka nízkej hmotnosti sú vhodné pre nadstavby starších objektov.
Charakteristika pórobetónových tvárnic
Pevnosť v tlaku je najdôležitejšou vlastnosťou pórobetónov. Závisí predovšetkým od hodnoty pórovitosti, veľkosti pórov, ich rozdelenia a od pevnosti stien makropórov. Pevnosť pórobetónov ďalej závisí od obsahu ich vlhkosti. V súčasnosti sa väčšinou udáva podľa EN 679 pri vlhkosti šiestich percent hmotnostných.
Vlhkosť pórobetónu je vlastnosť, ktorá má významný vplyv na všetky fyzikálno-mechanické vlastnosti a je dôležitým faktorom životnosti pórobetónu. S narastajúcou vlhkosťou sa zvyšuje vlastná hmotnosť pórobetónu, zhoršujú sa tepelno-izolačné vlastnosti (stúpa súčiniteľ tepelnej vodivosti l) a klesá pevnosť pórobetónu. Po skladovaní a zabudovaní do konštrukcie klesá vlhkosť tvárnic z 30 percent podľa druhu na ustálenú vlhkosť 6-9 percent, čo je optimálny podiel.
Hodnoty konvenčného zmraštenia, od stavu nasýteného vodou do celkom vysušeného stavu, bývajú u pórobetónov na báze piesku okolo 0,15 až 0,20 mm/m, u pórobetónu popolčekového 0,3 - 0,4 mm/m.
Príčiny porúch pórobetónového muriva
Poruchy vznikajú v dôsledku nesprávnej technológie alebo nedodržovania technologických prestávok a v dôsledku použitia nevhodných materiálov s nevhodnými technickými parametrami. Ide najmä o aplikáciu neodporúčaných murovacích mált, omietok či náterov. Najčastejšie príčiny majú korene v použití nevhodných, neodporúčaných či na stavbe pripravovaných murovacích mált, v spájaní tvárnic murovacími maltami namiesto tenkovrstvového lepenia, použití omietok iných druhov a vlastností, než odporúča výrobca, použití nedostatočne difúzne priepustných náterov na čerstvé murivo.
Chyby vznikajú aj pri nesprávnom napojení vnútorných stien na obvodové steny, nesprávnou aplikáciou a kombináciou betónových alebo oceľových prvkov. Pritom samotná kombinácia betónových, oceľových, dokonca aj drevených skeletov s pórobetónovým výplňovým murivom nemusí byť problémom, ak sa dodržia výrobcami pórobetónov odporúčané zásady. To povzbudzuje na uplatnenie tvárnic v podkroviach.
Využime služby zákazníkom
Pri nesprávnom použití pórobetónových tvárnic môžu nastať určité poruchy, ktoré sa často interpretujú ako poruchy pórobetónových systémov. Pritom poruchy vznikajú prevažne v dôsledku nedodržaného technologického postupu. Často ide o poruchy na vonkajšej či vnútornej omietke, kde sa začnú objavovať obrysy pôvodných murovacích tvárnic. Pórobetónové konštrukcie tiež nie je vhodné omietať a potom ich vystavovať pôsobeniu mrazu skôr, ako dôjde k poklesu obsahu vlhkosti z hodnoty expedičnej na hodnotu odporúčanú pre omietnutie. Ako minimálny interval medzi murovaním a omietaním na vyschnutie muriva odporúčajú výrobcovia 6 až 8 týždňov pri použití typizovaných omietok.
Aké je najvhodnejšie technické riešenie stavby, čo treba zohľadniť pri stavbe a spracovaní materiálu, ako optimalizovať tepelnú a zvukovú izoláciu? Predvádzací majster Yporu priamo na stavbe alebo v poradenskom stredisku poskytne praktické rady pre spracovanie a dokončovacie práce a predvedie postupy tak, aby sa každý rýchlo naučil správne zaobchádzať s materiálom.
ĽUBOMÍR ŠIMNA
FOTO A KRESBY - ARCHÍV YPOR