
Obľúbenému popínavému plamienku (clematis) vyhovuje slnečný svit na kvet a zatienenie stonky pri koreni, kde je lepšie vysadiť napríklad letničky. FOTO - IVAN NITRIANSKY
Po pastve, ktorú od jari naša záhradka pripravila pre náš zrak rozkvitnutými záhonmi, a prvých reďkovkách, cibuľkách, čerešniach a jahodách, nastáva obdobie zberu ovocia a zeleniny. Na ich spracovanie si včas nachystajme všetko potrebné, aby nás úroda malín, ríbezlí, višní, marhúľ a iných dobrôt neprekvapila nepripravených.
V okrasnej záhradke v dňoch pod mrakom presadíme odkvitnuté trvalky, prečistíme skalku, prihnojujeme aj izbové a balkónové krásavce. Clematis potrebuje slnko na kvet, ale tieň pri koreni, vysadíme tam preto letničky. V suchých dňoch zrána alebo zvečera musíme kvalitne zalievať, radšej výdatne raz za niekoľko dní, než symbolicky denne. Na meter štvorcový treba 10 litrov vody na každých 10 centimetrov hĺbky. Nástielka v kvetinovej aj zeleninovej záhradke šetrí prácu pri odburiňovaní aj polievaní. Kvety počas dovolenky dáme do väčších nádob s vodou a keramzitom a umiestnime ich mimo priameho slnka. Počas horúcich suchých dní striháme trávnik na 5-7 centimetrov, aby si čiastočne tienil korienky.
Po zbere jahôd ošetríme porast, najlepšie pokosiť lístie a potom odburiniť. Letný rez čerešní lepšie znáša hojenie rán. Ríbezle, černice a egreše presvetlíme hneď po zbere a dodáme po úrode vyčerpané živiny. Aj z iného ovocia robíme postupne na strome prebierku chorého a menej vyvinutého.
Z rajčín netrhajme zálistky, ako sa to odporúčalo kedysi, plody budeme mať zdravšie a chutnejšie. Ranná rosa môže prispieť k napadnutiu uhoriek múčnatkou. Pri prvých príznakoch ich postriekame Sulikolom K, Thiovitom či Rubiganom. Proti fytoflóre, ktorej vyhovuje daždivé počasie, striekame rajčiny Championom 50 WP, Kuprikolom 50, Bravom 500.
Sledujeme aj stav viniča, či ho nenapadla niektorá choroba. Tie sa môžu prejaviť na listoch, bobuliach, ale aj kmieniku. Podľa druhu ochorenia včas použijeme príslušný prípravok. Vinič by sme mali podrobiť letnému strihu - odštipneme slabo vyvinuté strapce a za krajšími ich pristrihneme tak, aby za strapcom ostali 2-3 listy. Nekvitnúce bočné výhonky skrátime na 5-6 listov. (ľš)