Podľa odborníkov stačí pobudnúť na slnku dvakrát do týždňa zhruba 20 minút (niektorí uvázajú trikrát týždenne po pätnásť minút), aby sa vám vytvorila aspoň na čas dostatočná zásoba tohto vitamínu. A nepotrebujete sa na slnku vypekať do úmoru, a už vôbec nie v kritickom čase od 11. do 15. hod. Stačí, aby vám slnečné žiarenie pôsobilo na tvár, ruky a ramená. Aspoň na ten krátky čas sa však treba slnku vystaviť bez použitia prípravkov s ochrannými faktormi.
Opaľovanie
8 krokov v ústrety slnku
Opakovanie je matkou múdrosti. Platí to aj v prípade opaľovania. Celý článok >>
- Natierajte
- Relaxujte
- Hydratujte
- Chráňte sa
- Nepodceňujte
- Nestarnite
- Predvídajte
- Opäť natierajte
Foto: Fotolia.com
Najprv bez faktora, potom s faktorom
Telo si podľa internistky Etely Janekovej dokáže vytvoriť 10 000 – 12 000 medzinárodných jednotiek IU tohto vitamínu pri 30-minútovom letnom opaľovaní. Ak však podľa lekárky použijete ochranné opaľovacie prípravky s faktorom (SPF) 8 a viac, tak tie zablokujú UV lúče, ktoré podporujú produkciu vitamínu D.
Odporúča sa preto počiatočné opaľovanie v trvaní 10 – 15 minút bez použitia opaľovacieho faktora, čím sa vytvorí dostatok vitamínu D. Potom však už použite prípravok s ochranným faktorom aspoň 15, aby ste si pokožku chránili.
Nájdete ho aj v potrave
Podľa lekárky však niektoré činitele limitujú využitie UVB žiarenia na tvorbu slnečného vitamínu v koži. Príkladom je ročné obdobie, časť dňa, lokalita, smog a vek.
Aj s pribúdajúcim vekom sa znižuje schopnosť organizmu syntetizovať vitamín D expozíciou slnečným žiarením. V takom prípade možno uvažovať o jeho dopĺňaní do organizmu stravou, prípadne vitamínovými doplnkami.
Z potravín sú bohatým zdrojom déčka napríklad rybie oleje, mastné ryby, treščia pečeň, vaječný žĺtok, huby, datle, mlieko a mliečne výrobky, kvasnice alebo napríklad aj naklíčené semená. Vitamín D sa našťastie varením neznehodnocuje.