a úmornými horúčavami.
Pitný režim – nezabúdajte piť priebežne počas celého dňa v menších dávkach, najlepšia je čistá voda. Nepite príliš studené nápoje, seniori aj ich blízki by nemali zabúdať, že v staršom veku človeku nepociťuje smäd ani pri dehydratácii. O to dôležitejšie je u seniorov kontrolovať príjem tekutín.
Jedzte ľahké jedlá – v horúčavách sa vyhýbajte ťažko stráviteľným, mastným jedlám. Uprednostnite zeleninové šaláty, vhodnejšie sú ľahšie dresingy na báze olivového oleja a citrónovej šťavy, ryby, hydina, ľahké polievky, jedlá z čerstvej, dusenej alebo na pare pripravenej zeleniny.
Vhodne sa obliekajte – pred horúčavou sa chráňte ľahkým priedušným oblečením z prírodných a bledých materiálov, ktoré zakryje väčšinu tela, medzi oblečením a vašou kožou sa tak vytvorí relatívne stabilná mikroklíma. Nezabúdajte ani na pokrývku hlavy a kvalitné slnečné okuliare. Takisto topánky by mali byť vzdušné a pohodlné, aby sa vám nepotili nohy a pritom by ste v nich mali nohu pevnú.
Vetrajte – pozor, aj vetrať treba v horúčavách správne. Izby, ktoré sú priamo vystavené slnku vetrajte len večer, keď sa ochladí, na ochladenie vzduchu môžete napríklad použiť aj mokré uteráky rozložené na radiátoroch. Ak máte možnosť, prevetrajte večer byt tak, že pootvárate všetky okná, aby vzduch mohol čo najlepšie prúdiť. Ak používate ventilátor, nemal by byť nasmerovaný priamo na vás
Sprchujte sa – rozhorúčenosť pomôže zahnať aj vlažná sprcha. Rozhodne sa však nesprchujte v príliš studenej vode, mohli by ste si spôsobiť teplotný šok. Najprv začnite príjemne teplou, postupne ochladzujte a skončite vlažnou vodou. Postupujte od chodidiel smerom hore. Aj na kúpalisku či pri mori nie je bezpečné skákať rozhorúčení do vody, najprv sa treba postupne ochladiť, do vody vchádzať postupne.
Natierajte sa – vhodné prípravky s ochranným faktorom by mali byť samozrejmosťou. Nezabúdajte si natierať aj tvár a pokožku aj pod oblečením, ktoré takisto prepúšťa UV žiarenie. Prípravkami na opaľovanie sa ponatierajte 20 – 30 minút pred pobytom na slnku. Nezabudnite si natrieť aj nos, uši, priehlavky nôh alebo krk – miesta na tele, na ktoré mnohí často zabúdajú. Pozor, nezabudnite si natrieť aj znamienka, použiť môžete aj špeciálnu tyčinku s vysokých ochranným faktorom.
Žiarenie UVB spôsobuje spálenie pokožky, kým žiarenie UVA preniká hlbšie do kože a podporuje jej starnutie. UV žiarenie môže vážne poškodiť DNA kožných buniek. Dôsledkom môže byť obávaná rakovina kože. Toto riziko sa zvyšuje s počtom a závažnosťou spálení, ktoré ste utrpeli počas života.
Nezabudnite tiež na vhodné ošetrenie pokožky po slnení, hydratujte ju nielen zvnútra dodržiavaním pitného režimu, ale aj vhodnými hydratačnými prípravkami. Dámy môžu nosiť v kabelke aj rozprašovať s čistou vodou, ktorou si možno podľa potreby postriekať tvár, zátylok či ruky.