Vlákninu náš organizmus nedokáže stráviť, a tak bola kedysi považovaná za neužitočnú balastnú látku. Jej význam je však mnohoraký, pre ľudský organizmus je veľmi užitočná. Môže byť rozpustná a nerozpustná. Práve nerozpustná vláknina priaznivo podporuje peristaltiku čriev a pomáha tak predchádzať zápche, pretože uľahčuje prechodu odpadových látok v čreve. Typickou nerozpustnou vlákninou je celulóza.
Rozpustná vláknina na rozdiel od nerozpustnej je schopná absorbovať vodu, takže dokáže zväčšiť svoj objem a napučí. Pomáha regulovať trávenie tukov a sacharidov, čím sa podieľa na znižovaní hladiny cholesterolu v krvi, takže hrá rolu aj v prevencii ischemickej choroby srdca ako aj infarktu, prospešná je pri cukrovke i obezite.
Rozpustná vláknina je aj prebiotikom – potravou pre prospešné probiotické baktérie, ktoré sú súčasťou prirodzenej črevnej mikroflóry, ktorá je veľmi dôležitá pre správne fungovanie imunitného systému.
Postráži aj hmotnosť
Rastlinná potrava s vyšším obsahom vlákniny vás zasýti a pritom z nej nepriberiete, lebo obsahuje málo energie. Potvrdzuje to aj gastroenterológ a dietológ MUDr. Peter Minárik v publikácii Rakovina a výživa – Mýty a fakty, kde okrem iného uvádza, že „rastlinná potrava bohatá na vlákninu a vodu má pri nízkom obsahu energie dobrý sýtiaci účinok. Preto má ochranný efekt proti nadváhe a obezite, čím nepriamo znižuje riziko rakoviny v širokom rozsahu (nielen voči kolorektálnemu karcinómu).“
Mnohí si v túžbe schudnúť kúpia v lekárni vlákninu vo forme výživových doplnkov. To však rozhodne nestačí - taká skratka nefunguje; bez zmien v stravovacích návykoch a celkovom životnom štýle to nepôjde.
Lekár v spomínanej publikácii dopĺňa, že rastlinná potrava okrem vlákniny obsahuje aj bohatý a pestrý komplex fytonutrientov, z ktorých mnohé majú aj dokázané protirakovinové, ako aj ochranné účinky pred srdcovo-cievnymi chorobami.
Vo všeobecnosti by mal podľa neho dospelý človek denne prijať v rastlinnej potrave 25 – 35 gramov rastlinnej vlákniny. Na vlákninu je bohatá napríklad koreňová, listová a kapustová zelenina, ovocie – najmä jablká a hrušky, strukoviny alebo celozrnné cereálie.