SME

Čo môžu prezradiť nechty

Pestované ruky a upravené nechty sú vraj vizitkou dámy, avšak vzhľad nechtov nenapovedá len o osobnej hygiene a starostlivosti, prezradí čo-to aj o zdravotnom stave.

(Zdroj: Fotolia)

Na stav nechtov má vplyv viacero faktorov, je to napríklad vek, typ zamestnania, pohlavie, u žien napríklad aj tehotenstvo, niektoré ochorenia alebo aj užívanie určitých liekov. Aj rýchlosť rastu nechtov závisí od viacerých činiteľov, pomalšie rastú vo vyššom veku, v zime alebo aj vtedy, ak trpíte napríklad hubovými ochoreniami, tuberkulózou a pod. A najpomalšie rastú nechty na palcoch a malíčkoch nôh. Stav nechtov odzrkadľuje nielen zdravie samotných nechtov – sú ochorenia, ktoré postihujú priamo nechty, ale na druhej strane, rôzne prejavy na nechtoch môžu patriť aj k príznakom niektorých ochorení iných orgánov alebo orgánových sústav.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Teploty, otrava i poruchy trávenia

Negatívne podnety alebo vplyvy sa na nechtoch prejavia zmenou ich farby, tvaru, hrúbky a kvality nechtovej platničky. Prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD. z Dermatovenerologickej kliniky LFUK a UN Bratislava v Dermato magazíne popisuje viaceré ochorenia alebo zdravotné ťažkosti, ktoré sa odrazia aj na stave nechtov.

Napríklad oblúkovitá priečna ryha na nechtoch podľa lekárky svedčí o dočasnom prerušení ich rastu, čo môže byť spôsobené dajme tomu vysokými teplotami, poruchami trávenia alebo aj otravy. Priečne pruhy ružovkastej farby sa na nechtoch objavia pri otrave arzénom alebo tháliom. Vo vyššom veku, ale aj v dôsledku tlaku a poškodenia nechta sa zvykne nechtová platnička stenčiť a na nechtoch sa objavia pozdĺžne ryhy. Takéto nechty sa obvykle aj viac lámu.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré povolania a športy

Aj niektoré povolania môžu mať za následok zmeny ne nechtoch. Ak napríklad dlhodobo pracujete vo vlhkom prostredí a nechty sa vám permanentne odmasťujú, môžu sa ich voľné konce začať štiepiť. S takýmito poškodeniami nechtov nezriedka zápasia aj ženy, ktoré si nechty príliš často lakujú.

Aj pri niektorých športoch možno pozorovať zmeny na nechtoch, lekárka napríklad uvádza, že športy spojené s rýchlym štartom a zastavením vedú k tvorbe podnechtových modrín na palcoch – tento problém s zvykne označovať ako tzv. palce športovca.

Spozorovali ste na svojich nechtoch biele škvrnky? Príčinou ich vzniku môžu byť pravdepodobne vzduchové bubliny ako dôsledok poškodenia pri manikúre, odborníci predpokladajú, že príčinou môže byť aj stres, metabolické ochorenia, poruchy srdca či obličiek, nádory či autoimunitné ochorenia. Ak sa vám odlučuje nechtová platnička od nechtového lôžka, môže to byť dôsledok drobných úrazov alebo aj užívania niektorých liekov, metabolických porúch, infekcie, pôsobenia vody a vlhkosti alebo rôznych chemikálií.

SkryťVypnúť reklamu

Farba tiež veľa prezradí

Farebné zmeny nechtov môžu vznikať v dôsledku pôsobenia vonkajších alebo aj vnútorných faktorov. Napríklad červené laky na nechty ale aj cigaretový dym sfarbujú nechty dožlta. Žltkasté nechty však môžete mať podľa lekárky aj pri užívaní tetracyklínových antibiotík, pri poruchách obličiek, dýchacieho systému, objaviť sa môžu u HIV pozitívnych pacientov.

Ak užívate lieky s obsahom striebra, podľa lekárky môžu mať vaše nechty modrasté sfarbenie. Zelenkasto sfarbené nechty môžete mať pri infekcii baktériou Pseudomonas aeruginosa, pri interných ohoreniach alebo hormonálnych poruchách sa nechty môžu sfarbovať dobiela.

Ak zbadáte pod nechtom tmavohnedú až čiernu škvrnu, môže ísť napríklad o zakrvácanie pod nechtovú platničku, ale aj o jeden z najagresívnejších nádorov – melanóm. Nestačí preto pravidelne kontrolovať len znamienka, ale aj nechty a v prípade, že sa takáto hnedá škvrna objaví pod nechtom a neodrastá s nechtom, urýchlene navštívte dermatológa.

Aj topánky môžu byť problém

Častým problémom žien sú tzv. rúrkovité nechty, a to najmä na palcoch nôh. Bolesti a ťažkosti pri chôdzi často vedú k chirurgickej liečbe. Nevhodné topánky, dlhodobý tlak a rôzne ortopedické chyby tiež môžu viesť aj k problémom s nechtami. Môžu byť rôzne deformované, pazúrovito ohnuté a žltohnedo sfarbené. Tzv. Hippokratove nechty majú tvar hodinového sklíčka a najčastejšie súvisia s ochoreniami srdcovo-cievnej a dýchacej sústavy.

Častým problémom je zarastanie nechtov na nohách, ak si ich nestriháme správne – rovno, ale do oblúka. Zarastanie nechtov nie je nič príjemné a niekedy je jediným riešením odstránenie časti nechtovej platničky – aj s príslušnou časťou nechtovej zárodočnej vrstvy.

Baktérie a huby

Patogénne mikroorganizmy môžu spôsobovať nielen celkové ochorenia, ale aj ochorenia nechtov. Napríklad práca vo vlhkom prostredí, ale aj umelé nechty sú rizikom pre vznik nechtových mykóz. Pozor si treba dávať aj na verejných kúpaliskách, v saunách a sprchách, kde je takisto vysoké riziko, že sa infikujete, preto sa odporúča nosiť gumené šľapky.

Rozličné zmeny na nechtoch sa objavia aj pri rôznych kožných ochoreniach – príkladom je psoriáza, keď sú nechty fľakaté, často zhrubnuté odlučujú sa od nechtového lôžka. Niekedy sa na nich môžu objaviť aj malinké priehlbinky, akoby po vpichu špendlíkom, tie sa môžu vyskytovať aj pri ekzémoch alebo ložiskovom vypadávaní vlasov. Ak teda zbadáte na svojich nechtoch niektoré zo spomínaných zmien, návštevou odborníka nič nepokazíte, stav nechtov môže niekedy pomôcť odhaliť rozvíjajúce sa závažné ochorenie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 745
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 073
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 624
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 419
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 115
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu