SME

Bylinky aj koreniny treba používať s mierou

Bez byliniek a korenín si nemožno predstaviť kvalitnú a chutnú kuchyňu, ale aj mnohé tradičné medicínske systémy, ktoré využívali ich liečebný potenciál. Treba ich však používať s rozvahou, pretože obsahujú rôzne prírodné chemické látky.

(Zdroj: Fotolia)

Mnohé bylinky a koreniny majú antibakteriálne, protizápalové, antioxidačné či dokonca protinádorové účinky. Čo však vlastne možno považovať za koreninu? Gastroenterológ Peter Minárik v knihe Rakovina a výživa – Mýty a fakty vysvetľuje, že napríklad podľa jednej z definícií sa ako koreniny označujú „sušené semená, ovocie, korene, kôra, listy alebo iná látka rastlinnej povahy, ktorá sa používa v nutrične zanedbateľnom množstve ako prísada do stravy za účelom zlepšenia vône, chuti alebo farby, alebo ako konzervačná prísada na zničenie alebo potlačenie rastu nežiaducej mikroflóry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rôzne účinky

Koreniny a bylinky obsahujú prírodné látky, ktoré sú pri bežnej konzumácii bezpečné a nie je potrebné robiť skúšky. Dôležité to začína byť, ak sa rôzne účinné látky využívajú napríklad pri výrobe výživových doplnkov. Lekár v publikácii uvádza, že „pri biologicky aktívnych látkach prítomných v koreninách a bylinkách sa zisťovalo, ako sa správajú v ľudskom organizme po ich príjme – od vstrebávania cez distribúciu krvou až po vylučovanie. Posudzovala sa najmä ich bezpečnosť a pri experimentoch sa skúmali aj klinické účinky jednotlivých látok prítomných v koreninách a bylinkách.“

Doposiaľ vedci v koreninách identifikovali stovky biologicky aktívnych látok. Napríklad čerstvé oregano , mäta, šalvia, tymián alebo sušené klinčeky, škorica či nové korenie majú veľmi silné antioxidačné účinky. Látky v škorici alebo cesnaku majú zasa antimikrobiálne účinky, pomáhajú zničiť napríklad Helicobacer pylori. Protizápalovo zasa pôsobia salicyláty – látky, ktoré obsahujú napríklad v čili paprikách, kurkkume alebo zázvore.

SkryťVypnúť reklamu

Priveľa čili môže byť problém

Lekár upozorňuje, že aj keď sa hovorí o pozitívnych účinkoch, treba koreniny aj bylinky užívať s mierou. Napríklad v prípade pálivých papričiek, ktoré obsahujú látku kapsaicín, ktorá sa využíva napríklad v liečbe bolesti, hrozí pri jej zvýšenej koncentrácii pri nadmernej konzumácii pálivých papričiek riziko nežiaducich účinkov na sliznicu úst, hltana a pažeráka.

Štipľavosť sa udáva v jednotkách SHU – Scoville Heat Units. Lekár uvádza, že ide o škálu, ktorá udáva po koľkých riedeniach vodou sa stráca štipľavosť. A čím viac riedení je potrebných, tým väčšia je pálivosť papriky a aj hodnota SHU.

Napríklad papriky jalapenos majú od 3000 do 6000 SHU, čistý kapsaicín až 16 000 000 SHU. Kapsaicín podráždi receptory v ústnej dutine, ktoré vyšlú signál do mozgu. Dôsledkom je zrýchlená srdcová činnosť, zvýšené potenie a uvoľňovanie endorfínov. Čili papriky však obsahujú nielen kapsaicín, ale aj veľa vitamínu C, betakarotén, vitamíny skupiny B a bohaté sú aj na minerálne látky ako draslík, horčík a železo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 416
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 105
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 766
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 437
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 145
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 889
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 215
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu