Štyridsaťdvaročná zdravotná sestra Iveta sa s veľkými bolesťami, ktoré jej spôsobovala poškodená platnička, trápila viac ako sedem rokov. Kto trpí chronickými bolesťami, vie, aké je to utrpenie a ako výrazne chronická bolesť zhoršuje kvalitu života. Iveta spomína, že dlhodobo užívala lieky proti bolesti, pravidelne navštevovala fyzioterapeuta a dostávala infúzie.
Nedávno však jej život zásadne zmenil operačný zákrok, ktorý je u nás novinkou. Ide o modernú intervenčnú techniku liečby chronickej bolesti spôsobenej poškodením medzistavcových platničiek – metódu Disc-FX, ktorú ponúka klinika EuroPainClinics v spolupráci s Nemocnicou s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove. Iveta je prvým pacientom, ktorého na Slovensku operovali touto metódou.
Najčastejšia príčina
Bolesti v krížoch odborníci považujú za civilizačné ochorenie, zaujímavosťou je, že vedci odhalili degeneratívne zmeny na chrbtici aj u známeho, viac ako päťtisíc rokov starého „muža z ľadovca“, Ötziho. Hoci zmienky o bolestiach v krížoch nájdeme v historickej literatúre, odborníci sa o ne intenzívne začali zaujímať až od druhej polovice 19. storočia a až začiatkom minulého odhalili, že hlavnou príčinou bolestí v chrbtici sú platničky, presnejšie ich poškodenie a degeneratívne zmeny, za ktoré často môže starnutie.
Nezriedka si však k boľavému chrbtu pomôžeme aj sami zlou životosprávou a nefyziologickým správaním – napríklad nesprávnym sedením, preťažovaním chrbtice rôznymi nevhodnými, prudkými rotačnými pohybmi, nesprávnym zdvíhaním ťažkých bremien, u žien môže vyvolať problém aj časté nosenie topánok s vysokými podpätkami.
Čo sa deje s platničkami
Medzistavcovú platničku tvorí pevná väzivová chrupka a jadro, ktoré má gélovú konzistenciu. Ak platničky preťažujeme, opotrebovávajú sa, degenerujú, strácajú vodu, čím sa začne zmenšovať ich objem aj výška, poškodzujú sa fixačné mechanizmy a chrupavkovitý okraj platničky. Pôsobením tlaku a záťaže sa platnička môže vyklenúť. Najčastejšie sú postihnuté platničky medzi štvrtým a piatym driekovým stavcom a medzi piatym driekovým stavcom a krížovou kosťou, pretože tu sa chrbtica najviac namáha.
Ak sa platnička len vyklenie, ale väzivový prstenec ostane neporušený, hovoríme o protrúzii, ak však vonkajší väzivový prstenec praskne, časť hmoty gélového jadra sa vytlačí von. „Na rozdiel od protrúzie sa tento stav označuje ako hernia platničky. Keďže vzadu je silný pozdĺžny väz, jadro sa tlačí väčšinou nabok, doprava alebo doľava. V tomto mieste je nechránený nervový koreň, ktorý platnička mechanicky pritlačí. Je to ako šľahnutie bičom – bolesť je silná a vyžaruje do celej dolnej končatiny, často až do prstov,“ opisuje herniu rehabilitačná lekárka Monika Klenková v knihe Bolesti v krížoch a Pilates Medical.
Chronická bolesť
Podľa štatistík je príčinou chronickej bolesti v krížoch až v štyridsiatich percentách práve poškodená platnička, ktorá môže opakovane vyvolávať zápaly miechových nervov a pacient tak trpí chronickými bolesťami. Tie v mnohých prípadoch tak znižujú kvalitu života pacienta, že môžu byť príčinou jeho pracovnej neschopnosti až invalidizácie.
Úskalím chronickej bolesti je často neúčinnosť klasickej liečby, ktorá zaberá pri liečbe akútnej bolesti. V takých prípadoch sa k slovu dostávajú iné metódy liečby, jednou z možností je napríklad aj spomínaná intervenčná technika Disc-FX. Ide o miniinvazívny ambulantný zákrok v lokálnom znecitlivení, ktorý trvá zhruba pol hodiny. Jeho výhodou je aj to, že pacient ešte v ten istý deň môže odísť domov a v porovnaní s bežnými invazívnymi chirurgickými zákrokmi nie je odkázaný na dlhotrvajúcu rekonvalescenciu na lôžku. Stačí, ak bude šesť týždňov dodržiavať pokojnejší režim a následne môže viesť plnohodnotný život.
Ako zákrok prebieha
Lekár pomocou špeciálnej techniky potvrdí poškodenie platničky. Následne odstráni časť chorej platničky a „zalepí“ ju tak, aby gélový obsah platničky nevytekal a nespôsoboval ťažkosti. Algeziológ MUDr. Róbert Rapčan, špecialista na liečbu bolesti pomocou intervenčných techník, vysvetľuje, že platnička sa „zalepí“ aplikáciou elektrického prúdu s vysokou frekvenciou.
„Elektrický prúd spôsobí nahriatie vnútorného platničkového materiálu a následne sa miesto, kde došlo k pôsobeniu elektrického prúdu, akoby zataví. Rovnakým spôsobom dôjde k zničeniu patologických nervov, keď sa pôsobením elektrického prúdu vytvorí izolované teplo, ktoré doslova rozpustí nervové tkanivo v zadnom platničkovom prstenci,“ hovorí lekár. Dodáva, že na rozdiel od bežnej operácie, ktorá môže skomplikovať pacientov stav a niekedy je nutné ju opakovať, metódou Disc-FX je opakovanie zákroku menej pravdepodobné a minimálne sú aj riziká.
Či je vhodná, určí lekár
Či je metóda Disc-FX pre konkrétneho pacienta vhodná, musí, určiť lekár. Závisí to od stupňa poškodenia platničky: čím výraznejšie poškodenie, tým väčšia pravdepodobnosť, že budete potrebovať klasický otvorený operačný zákrok. Róbert Rapčan vysvetľuje, že „oficiálne sa na tento zákrok nehodí platnička, keď je z nej už, ľudovo povedané, odlomené, alebo ak je stupeň vyklenutia pokročilý“.
Lekár zdôrazňuje, že „na tento výkon je indikáciou hlavne platnička prerastená patologickými nervami, ktoré spôsobujú bolesť priamo z platničky“. Na otázku, či túto metódu možno použiť len pri hernii alebo aj pri protrúzii platničky odborník hovorí: „Jednoduchá odpoveď je áno! V prípade výraznej extrúzie až sekvestrácie je vhodný iný výkon – endoskopická sekvestrotomia alebo endoskopická herniotomia.“
Podľa lekára je dôležité uvedomiť si, že bolesť chrbtice je komplexný problém, kde si každý výkon, aj Disc-FX, vyžaduje najprv komplexnú diagnostiku a následne sa rozhoduje o vhodnosti terapeutických výkonov. Zákrok touto metódou zdravotné poisťovne neuhrádzajú, zaplatíte zaň okolo 1500 eur.