V rámci prevencie je však dobré obmedziť ťažké jedlá a sýtené nápoje a tiež nafukujúce potraviny. Príkladom sú strukoviny, reďkovky, brokolica, karfiol, kel, kapusta, uhorky, paprika, zeler, cibuľa, niekoho môže nafukovať aj po konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov. Niekedy nemusia byť príčinou samotné potraviny, ale to, že ich nedostatočne požujeme.
Na problémoch s nafukovaním sa môže podpísať aj nerovnováha črevnej mikroflóry, vtedy pomôžu probiotiká. Na činnosť čriev má dopad aj psychika, ak ste v strese a napätí, črevá reagujú zníženou činnosťou, a dôsledkom býva aj nafukovanie.
Dobrým pomocníkom je rascový čaj – rasca obsahuje látku, ktorá stimuluje produkciu tráviacich štiav, činnosť čriev a pomáha aj uvoľňovať kŕče. Rascu však najprv krátko pred prípravou podrvte pre lepší účinok obsiahnutých silíc. Ak potrebujete rýchlu pomoc, požujte čajovú lyžičku rasce.
Pri nafukovaní pomáhajú aj čaje z feniklu, mäty, pŕhľavy, medovky či saturejky, treba ich piť po jedle. Autorka knihy Všetko o liečivých rastlinách, Ursel Bühringová, napríklad odporúča vžy po jedle požuť pár anýzových, koriandrových alebo feniklových semienok. Pri plynatosti pomáha aj masáž brucha v smere hodinových ručičiek. Najmä vtedy, ak masírujete bruško dieťatku, zohrejte si ruky a môžete si ich prípadne natrieť aj rascovým alebo feniklovým olejom.