Bratislava 14. novembra (TASR) - Jedno z najvážnejších ochorení - diabetes mellitus, známe na Slovensku pod názvom cukrovka, si dnes pri príležitosti 11. ročníka Svetového dňa diabetu pripomínajú ľudia v 130 krajinách sveta.
Diabetes je najčastejšou príčinou amputácie horných a dolných končatín, 10 percent pacientov trpí nervovým poškodením - diabetickou neuropatiou. Ľudia s cukrovkou tvoria najväčšiu skupinu pacientov vyžadujúcu si dialýzu alebo transplantáciu obličiek. Pravdepodobnosť úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia je u nich dvoj až štvornásobne vyššia ako u osôb bez cukrovky. Až dve percentá cukrovkárov po 15 rokoch v dôsledku sprievodného ochorenia - diabetickej retinopatie, oslepnú. Ďalších 10 percent má rôzny stupeň zhoršeného videnia.
Napriek tomu, že cukrovka patrí k nevyliečiteľným ochoreniam, efektívna liečba môže výrazne obmedziť komplikácie. Diabetes sa lieči diétou, cvičením, užívaním tabliet a inzulínovou liečbou. Rizikovými faktormi sú fajčenie, alkohol, stres, nevyvážená strava a nedostatok pohybu.
Diabetes mellitus je ochorenie spôsobené poruchou vylučovania alebo účinnosti inzulínu. Inzulín je hormón vylučovaný beta bunkami pankreasu, ktorý umožňuje živým organizmom spracovať cukor prijatý v potrave. Jeho nedostatok má za následok dlhodobo vysokú hladinu cukru v krvi, ktorá poškodzuje mnohé orgány.
Odborníci rozlišujú dva typy cukrovky. V prvom prípade sú beta bunky pankreasu nefunkčné a neprodukujú inzulín. Tento typ sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo veku do 35 rokov. Cukrovka druhého typu je spôsobená postupným zlyhávaním beta buniek pankreasu, v dôsledku čoho dochádza k pomalému a nedostatočnému vylučovaniu inzulínu. Tá najčastejšie postihuje starších ľudí a často ju sprevádza obezita.