Tím uppsalských výskumníkov pod vedením Larsa Forsberga odhalil u mužov súvislosť medzi chýbajúcim Y chromozómom v krvinkách a kratšou priemernou dĺžkou života ako aj vyššou úmrtnosťou na rakovinu. Nie je žiadnou novinkou, že muži sa v priemere dožívajú nižšieho veku ako ženy, avšak mechanizmy ako aj rizikové faktory, ktoré stoja za týmito rozdielmi medzi pohlaviami, nie sú známe.
Zmeny v DNA normálnych buniek sa kumulujú počas celého nášho života a sú spojené s ochoreniami ako napríklad cukrovka alebo rakovina. Lars Forsberg, výskumný pracovník v Ústave imunológie, genetiky a patológie na uppsalskej univerzite spolu so svojím výskumným tímom sledoval skupinu viac ako 1600 starších mužov a analyzovali DNA vo vzorkách ich krvi.
Výskum prebiehal mnoho rokov, a tak vedci mohli odhaliť, že jestvuje súvislosť medzi chýbajúcim Y chromozómom a kratším prežívaním. „Muži, ktorí stratili Y chromozóm vo veľkej časti svojich krvných buniek žili kratšie, a to bez ohľadu na príčinu smrti. Takisto môžeme zistiť súvislosť medzi stratou chromozómu Y a rizikom úmrtia na rakovinu,“ povedal vedúci štúdie Lars Forsberg.
Výsledky štúdie podľa Jana Dumanskeho, profesora z Ústavu imunológie, genetiky a patológie v švédskej Uppsale ukazujú, že Y chromozóm zohráva rolu v potlačení tumoru a na základe týchto výsledkov možno vysvetliť, prečo muži častejšie trpia rakovinou. „Veríme, že analýzy Y chromozómu by sa v budúcnosti mohli stať osožným hlavným markerom na predvídanie rizika rozvoja rakoviny u mužov,“ povedal Jan Dumanski, profesor z Ústavu imunológie, genetiky a patológie v švédskej Uppsale.