Niektorí odborníci totiž upozorňujú, že biopotraviny môžu byť napriek obmedzeniu rôznych pesticídov, fungicídov a iných chemických látok pri ich dopestovaní tiež rizikovou zložkou vo výžive malých detí. Poukazujú na to, že nevýhodou potravín, ktoré sa pestujú ekologickým spôsobom, môže byť výskyt ochorení, ktoré napádajú plodiny práve preto, že nie sú chemicky ošetrené.
Ako príklad možno uviesť plesne, ktoré vytvárajú nebezpečné toxíny. A spóry plesní môžu byť na potravinách prítomné, hoci ich voľným okom nevidíme. Alebo v dôsledku používania prírodných hnojív – napríklad kravského trusu, sa na zelenine alebo ovocí môžu zachytávať rôzne parazity, vírusy či baktérie. Preto je dôležité aj pri príprave pokrmov z biopotravín dôsledne dodržiavať hygienu, dbať na dostatočné tepelné spracovanie mäsa a pod. Zvlášť opatrní by sme mali byť pri príprave jedla pre najmenších.
Ak do jedálneho lístka svojho dieťaťa zaraďujete hotové výživy, vyberajte si takú, ktorá pochádza od overených výrobcov, ktorí kontrolujú proces od pestovania až po výrobu. Pri výrobe detskej stravy sa nesmú používať žiadne prídavné látky – napríklad konzervanty, umelé farbivá či sladidlá. Zelenina, ovocie a mäso, ktoré sa na výrobu detskej stravy používajú, musia pochádzať z monitorovaných fariem, pričom v potravinách musí byť kontrolovaná prítomnosť nežiaducich látok a rôznych mikroorganizmov.