Problémy už v detstve
Už na základných školách je veľa detí, ktoré majú ploché nohy. Veľmi dôležité je preto dbať u dieťaťa na správny vývoj aj po tejto stránke. Nestavajte ho nasilu na nožičky, ak nemá dostatočne pevné svaly a väzy, môžete to len podporiť vznik vývojových chýb na jeho dolných končatinách. Ak už dieťa chodí, všímajte si aj postavenie prstov na nohách – ak smerujú dovnútra alebo von, navštívte ortopéda.
Na preťažovaní chodidiel sa môže podieľať aj nadhmotnosť dieťaťa. Ľahšie deformácie možno liečiť pomocou ortopedických vložiek, špeciálnej obuvi, vhodným cvičením a pod., ak ide o závažnejšie deformity, niekedy je potrebné pristúpiť aj k chirurgickému riešeniu. K deformácii chodidiel môže prispieť aj nedostatok vitamínu D.
Naboso áno, ale nie po rovnej podlahe
Nosenie nevhodnej obuvi v prípade plochej nohy ťažkosti ešte viac zhoršuje. Plochej nohe prospieva chôdza naboso, nie však po rovnom tvrdom podklade, napríklad po betóne alebo po podlahe v domácnosti. Preto pri plochej nohe treba aj doma nosiť vhodnú ortopedickú obuv – papuče.
Optimálna je chôdza naboso po tráve, piesku, povrchu s drobnými kamienkami a pod. Ak sa plochá noha nelieči, ťažkosti sa zvýrazňujú, klenba ešte viac klesá, dochádza k napätiu svalov, preťažovaniu a opotrebovávaniu drobných kĺbov, a to nielen na chodidle, ale aj v členku a v kolennom a bedrovom kĺbe.
Pri plochých nohách pomáha aj pravidelné cvičenie, účinná je napríklad chôdza po špičkách alebo dvíhanie drobných predmetov z podlahy prstami nôh. Vhodné sú aj masáže chodidiel, striedavé sprchovanie studenou a teplou vodou a pod.