Zdravie a jeho kvalita, ale aj zlepšenie či stabilizácia už jestvujúceho ochorenia závisia vo veľkej miere od disciplinovanosti pacienta. Netreba sa však spoliehať len na účinky liekov, dôležité je dôsledne dodržiavať odporúčania lekára týkajúce sa aj režimových opatrení a zdravej životosprávy.
Cukrovka Pri tomto chronickom ochorení je kľúčový inzulín – hormón, ktorý produkuje pankreas. Ak sa inzulínu tvorí málo, alebo ak ho aj organizmus má dostatok, ale nedokáže ho naplno využívať, hladina cukru v krvi nie je v rozmedzí normálnych hodnôt. Cukrovka sa nedá vyliečiť, ale je liečiteľná a možno ju stabilizovať. Veľmi veľa však závisí od pacienta a jeho sebadisciplíny. Nestačí užívať lieky, a ani všetky mechanizmy, ktoré vedú k cukrovke nemožno riešiť liekmi. Veľmi dôležitá je úprava životného štýlu, stravovania a režimových opatrení vrátane pohybu.
RADY LEKÁRA
Diabetológ doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti odporúča:
Užívanie liekov a kontrola glykémie – Nezabúdajte užívať lieky, naučte sa ich presné názvy a dávkovanie, alebo majte rozpis vždy pri sebe. Nezabúdajte na pravidelné monitorovanie glykémie. Pri ceste do zahraničia majte pri sebe zoznam ochorení, na ktoré sa liečite, a užívaných liekov. Minimom by mali byť náramky záchrany s diagnózou ochorenia (diabetes mellitus).
Strava – Priveľa sacharidov sa zákonite odrazí na vzostupe glykémií a hmotnosti. Aj v zahraničí uprednostňujte jedlá, v ktorých vie odhadnúť obsah sacharidov a ich glykemický index. Pozor na exotické jedlá, kvalitu prípravy a skladovania potravín. Môžu vyvolať hnačky či zvracanie a závažne zaťažiť a rozvrátiť metabolizmus. Pozor na nadmerný príjem alkoholu. Podporuje dehydratáciu a sklon k hypoglykémii. Alkoholický exces môže v kombinácii s ďalšími faktormi spôsobiť vážne ohrozenie.
Dehydratácia – Organizmus diabetika je na stratu tekutín náchylnejší a dôsledky sú závažnejšie. Konkrétnu formu správneho pitného režimu navrhne diabetikovi ošetrujúci lekár s ohľadom na sprievodné ochorenia.
Slnenie – Zvlášť opatrní by mali byť pacienti s komplikáciami (kardiaci, pacienti s vysokým krvným tlakom, s postihnutím obličiek, s kardiálnou autonómnou neuropatiou, s diabetickou nohou), či pacienti, ktorí si podávajú inzulín pomocou inzulínovej pumpy .
Inzulín a lieky – Inzulínové pero, ampulky s inzulínom ako aj lieky môže slnko a teplo znehodnotiť, čo sa prejaví v nedostatočnom účinku, prípadne lokálnymi reakciami alebo úplnou nepoužiteľnosťou inzulínu v dôsledku koagulácie. Na prenos inzulínu pri cestovaní slúžia prenosné chladiace boxy, kúpite ich v lekárni.
Pohyb – S pohybom to nepreháňajte, dôsledkom môže byť pokles glykémie. Predídete mu redukciou dávky inzulínu (ak sa liečite inzulínom) alebo dojedaním sacharidov (podľa intenzity a trvania fyzickej aktivity). Naopak, nedostatok pohybu môže viesť k významnému zhoršeniu glykemickej kontroly.
Pozor tiež na niektoré druhy športu: tenis, športy so skokmi, výskokmi a doskokmi, veľmi dlhá chôdza – menej vhodné až nevhodné pre pacientov s diabetickou polyneuropatiou, izometrická záťaž (dvíhanie ťažkých bremien nevhodné pre pacientov s retinopatiou a edémom makuly). Potápanie, lietanie, adrenalínové športy sú nevhodné pre pacientov so sklonom k hypoglykémii, kardiálnou autonómnou neuropatiou, retinopatiou či postihutím obličiek.
Nohy – Pozor na ich poranenia, nechoďte naboso. Cukrovkári často trpia neuropatiou, ktorá spôsobuje aj oslabenie až stratu citlivosti, zranenie si preto nemusíte všimnúť. Poškodenie tkanív sa tak rozširuje a vzniká infekcia. Dôsledkom môže byť až amputácia.
Sivý zákal Patrí k najčastejším oftalmologickým diagnózam seniorov a vek je tu najzávažnejším rizikovým faktorom. Postihuje najmä ľudí po 50 – 60. roku života. Po sedemdesiatke ho má takmer polovica ľudí a po osemdesiatke skoro každý. Za vznikom sivého zákalu môže byť aj dlhodobé užívanie niektorých liekov, infekcie matky v tehotenstve, niektoré povolania, rôzne druhy žiarenia, a niekedy príčina nie je známa. Pred sivým zákalom, ktorý vzniká vekom, sa, žiaľ, nedá chrániť.
RADY LEKÁRA
Očná lekárka a chirurgička, MUDr. Adriana Smorádková odporúča:
Sivý zákal nemá dozrieť – Dôležitá je včasná diagnostika a operácia v skorom štádiu. Čím skôr sa odstráni, tým lepšie pre pacienta aj pre chirurga. V súčasnosti používa moderná očná chirurgia šetrné mikroincízne techniky.
Správny výber šošovky – Očný chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju umelou. Podľa toho, aký typ vyberie, zbaví pacienta nielen zákalu, ale aj okuliarov. Monofokálna šošovka, ktorú preplácajú všetky zdravotné poisťovne, zbaví zákalu a jednej dioptrie. Vďaka najmodernejším multifokálnym vnútroočným šošovkám môžete všetky okuliare zahodiť. Po operácii uvidíte výborne do blízka aj do diaľky. Niektoré šošovky (asferické) navyše zlepšujú videnie v noci a za šera, iné (torické) dokážu korigovať aj astigmatizmus – zlé zakrivenie rohovky.
Alzheimerova choroba Ochorenie lekári zväčša diagnostikujú, ak sa u pacienta objavia príznaky demencie: úbytok intelektuálnych schopností, zabúdanie, ktoré mu bráni v dovtedajšom spôsobe života, zmeny osobnosti, ubúdanie naučených vedomostí, schopností. Môžu sa pridružiť rôzne pridružené príznaky, najmä nepokoj, podozrievavosť, delírium, nespavosť, najmä spočiatku je častá aj úzkosť a depresia. Postupom ochorenia ubúda spontánna aktivita u pacienta a je potrebné, aby sa mu dostalo podpory od blízkych, aby ho podnecovali k zmysluplnej činnosti.
RADY LEKÁRA
Psychiatrička MUDr. Elena Žigová odporúča:
Presná a včasná diagnostika – Zdravý životný štýl môže, ale iba do istej miery, viesť k pozitívnemu efektu. Predovšetkým treba zistiť, o aké ochorenie, ktoré vedie k ubúdaniu pamäti a veľkej roztržitosti, vlastne ide. Diagnózu stanoví neurológ alebo psychiater. Platí: čím skôr, tým lepšie! Vyšetrenie nie je dobré odkladať, pretože neliečená choroba pomaly alebo rýchlejšie nezadržateľne postupuje a ničí mozgové bunky. Väčšinu demencií môžeme liečiť, alebo aspoň spomaliť ich progresiu. Veľmi dôležitú roku hrá vhodný prístup a pomoc blízkych.
Vhodná liečba – Možno ňou udržať mnohé schopnosti a sebestačnosť chorého a vyhnúť sa tak jeho umiestneniu do sociálneho zariadenia. Ideálne je, ak môže aj pri chorobe zotrvávať v domácom prostredí, kde je zvyknutý žiť a vie sa orientovať.
Opatrujúce osoby – Majú značné možnosti, ako pozitívne ovplyvňovať pacienta: rozhovory, riešenie rôznych úloh, zapájanie chorého do domácich činností, vychádzky, výlety a pod. Mozog chorého treba stimulovať rôznorodými vnemami, samozrejme, s ohľadom na jeho možnosti. V domácom prostredí je možné zabezpečiť na niekoľko hodín denne opatrovateľku, aby si členovia rodiny, na ktorých je veľká záťaž, mali možnosť oddýchnuť a venovať sa svojim záľubám. Pokojné, láskyplné prostredie so zabehnutými činnosťami dáva chorému pevné zázemie a istotu.
Osteoporóza Pri tomto ochorení dochádza k úbytku kostnej hmoty a narušeniu mikroarchitektúry kostí. Ak už osteoporózou trpíte, veľmi dôležité je predchádzať vzniku zlomenín, pretože sa ťažko a komplikovane hoja a u seniorov môžu mať aj fatálnu dohru. Najčastejšie sa zlomí stehenná kosť, krček bedrovej kosti, stavce alebo kosti v zápästí. Osteoporóza spočiatku nemá výrazné prejavy. Niektoré však signály však môžu upozorniť na potrebu vyšetrenia hustoty kostí. Najmä u žien sú to napríklad bolesti, ktoré sú však znesiteľné, a tak často podceňované, alebo problém dlho stáť sedieť, únava.
RADY LEKÁRA
Interná lekárka MUDr. Eva Smíšková odporúča:
Vhodná strava – Mala by zahŕňať dostatok kvalitných potravín obsahujúcich dobre vstrebateľný vápnik. Sú to syry, kyslomliečne výrobky,vajíčka, tučné ryby – najlepšie tuniak (aj v konzerve), zelená listová zelenina, brokolica, fazuľové lusky.
Doplnky výživy – Ak senior z rôznych dôvodov neprijíma dostatok potravy, dobré je siahnuť po doplnkoch s obsahom vápnika, horčíka, fosforu s pridaným D vitamínom, vhodné sú aj doplnky s obsahom esenciálnych omega 3 mastných kyselín.
Pohyb – Pre tých, ktorí môžu, je vhodná chôdza, ale aj cvičenie s hmotnosťou vlastného tela. Denne treba vonku pobudnúť aspoň 20 minút, kvôli premene provitamínu D na jeho účinnú formu. V závažnejších prípadoch sa treba riadiť aj pokynmi osteológa, ktorý sleduje kostný metabolizmus a podľa toho ordinuje medikamentóznu liečbu.
Hypertenzia Či si ho budete liečiť doživotne závisí od toho, ako včas s liečbou začnete. Keďže vysoký tlak nebolí ani sa nijako výrazne neprejavuje, pravidelne si ho kontrolujte. Niekedy zmena životného štýlu v prvotnej fáze hypertenzie ju môže pomôcť zvládnuť aj bez liekov. Inak sa užívaniu liekov nevyhnete, avšak aj vtedy je veľmi dôležité upraviť životosprávu a zmeny – napríklad zníženie hmotnosti a pod. sa priaznivo premietnu aj do liečby – budete užívať menej liekov.
RADY LEKÁRA
Kardiológ doc. MUDr. Štefan Farský, CSc., člen výboru Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti odporúča:
Pravidelnosť – Každý deň by mal mať pravidelnú štruktúru: raňajky, dopoludňajšia aktivita (práca okolo domu, v záhrade, telesné cvičenie), desiata (250 g zeleniny), obed (polievka bez zásmažky, 2 x týždenne biele mäso, 2 x týždenne ryby, 3 x týždenne hlavné zeleninové alebo strukovinové jedlo, minimum prílohy (zemiaky, ryža), veľa zeleninového šalátu, poobedňajšia siesta, olovrant (250 g ovocia), popoludňajšia aktivita, o 18. hod. večera (studená, nízkotučná) a koniec s jedením. Menej soľte a pozor na jednoduché cukry, tiež zvyšujú tlak. Strave venujte pozornosť aj na dovolenke, all inclusive je dvojsečná zbraň, môže viesť k prejedaniu.
Spánok – Ak je spánok v noci dostatočný, pri sieste nie je vhodné spať. Pravda však je, že možno viac ako 60 % seniorov má problémy s nočným spánkom, vtedy sa obyčajne popoludňajšiemu spánku neubránia. Samozrejme, odporúčanú schému si každý môže prispôsobiť podľa individuálnych potrieb a zvyklostí.
Inkontinencia moču Tento problém je definovaný ako akýkoľvek nedobrovoľný únik moču, ktorý nemožno ovládať vôľou. Hoci u 40 % žien nad 60 rokov ňou trpí takmer každá, nevyhýba sa ani mužom a mladším ročníkom. Často sa môže zhoršovať v súvislosti s inými ochoreniami, napríklad cukrovkou, infekciami močových ciest, sclerosis multiplex, ale napríklad aj nedostatkom pohybu. Ťažkosti so samovoľným únikom moču či stolice sú dôsledkom zmien v malej panve a následného ochabnutia svalov panvového dna.
RADY LEKÁRA
Urológ doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD., z Urologického oddelenia FNsP Skalica odporúča:
Nečakať – Riešenie inkontinencie neodkladajte, čím skôr sa poraďte s lekárom, najlepšie s urológom alebo gynekológom. Vtedy je veľká pravdepodobnosť, že mnohí sa vyhnú čo i len minimálnej operácii.
Nebojte sa vyšetrenia a liečby – V súčasnosti je minimálne zaťažujúce a takmer neinvazívne. Čím skôr prídete k lekárovi, tým menej komplikovanejších vyšetrení podstúpite a tým jednoduchšia a aj účinnejšia bude liečba.Väčšina pacientov sa dnes úspešne lieči nechirurgickými postupmi (napr. pre urgentný únik moču sa dnes operuje približne len 5 % postihnutých). Aj prípadný operačný zákrok nie je taký rozsiahly a zaťažujúci ako kedysi (napr. stresová inkontinencia moču u žien sa dnes rieši temer výhradne len s použitím tzv. podporných „pások“).
Cvičenie – Zoznámte sa so špeciálnymi cvikmi pre posilnenie príslušného svalstva (panvového dna).
Výber lekára – Nájdite si odborníka, najlepšie urológa, alebo gynekológa v danej problematike, ktorému veríte a ktorý si na vás a vaše problémy nájde čas. Nehanbite sa s ním otvorene hovoriť o probléme. Všímajte si aj svojich partnerov a prsvedčte ich, aby svoje ťažkosti s únikom moču, prostatou nezanedbávali.
Hygiena – Dodržiavanie hygieny dodáva okrem iného aj pocit zvýšeného sebavedomia. Včas sa informujte o dostupných a vhodných absorpčných pomôckach a ich výhodách.