SME

Dehydratácia u detí je nebezpečnejšia

Dehydratácia u detí je oveľa väčším rizikom, detské telíčko totiž obsahuje percentuálne väčšie množstvo vody ako telo dospelého. U najmenších detí je to až 80 %, a na straty vody je tak detský organizmus oveľa citlivejší.

(Zdroj: Fotolia)

Dehydrované dieťa je podľa pediatričky MUDr. Eleny Prokopovej apatické, spavé alebo, naopak, podráždené, nepokojné. Prejavom je aj suchá koža, čo zistíte tak, že kožná riasa, ktorú vytvoríte na brušku, sa iba pomaly vyrovnáva. Jazyk je belavo povlečený, lepí sa na podnebie. Pulz je zrýchlený, dieťa nemočí. Ak močí, moč je tmavý, koncentrovaný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri výraznej dehydratácii zlyháva cirkulácia krvi, srdce bije rýchlejšie, pulz je ťažké nahmatať. Dýchanie je rýchle, plytké, dych dieťaťa cítiť po acetóne. V takých situáciách môže nastať až porucha vedomia a zlyhanie obličiek, zabezpečte dieťaťu čo najrýchlejšie lekársku pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

"Pri ľahkej dehydratácii stačia nebublinkové minerálne vody alebo slabý čierny čaj osladený hroznovým cukrom, ktorý dostať v lekárni" radí MUDr. Prokopová. Tekutiny odporúča podávať chladené, po lyžičkách, a to aj keď dieťa vracia, pretože medzi vracaním sa malé množstvo tekutiny dokáže vstrebať.

Pri hnačke sa môže podávať aj ryžový alebo mrkvový odvar, nikdy nie čistú vodu, kolové nápoje, alebo ovocné šťavy. Tie môžu dokonca výrazne zhoršiť stav dieťaťa. Obsahujú nevhodné zloženie cukrov, minerálov alebo fosforečnany, ktoré môžu poškodiť už aj tak podráždenú črevnú sliznicu. Ak dieťa trpí hnačkami, opakovane vracia alebo sa nadmerne potí, riziko dehydratácie je vysoké. Dieťa vtedy stráca veľa tekutín a dôležitých minerálnych látok, preto je vhodné podávať mu rehydratačné roztoky s obsahom elektrolytov.

SkryťVypnúť reklamu

Stačí materské mlieko?

Stačí dojčaťu iba materské mlieko alebo potrebuje ďalšie tekutiny? Lekárka hovorí, že „deťom, kým sú plne dojčené, nepodávame žiadnu inú tekutinu okrem materského mlieka – ani vodu, ani čaj. Dôležité je deti dojčiť čo najčastejšie, podľa ich potrieb. Materské mlieko sa totiž tvorí tak, že mlieko, ktoré deti pijú z prsníka ako prvé (tzv. predné mlieko), má vyšší obsah vody ako to, čo pijú z prsníka ku koncu dojčenia (tzv. zadné mlieko). Keď potrebujú viac tekutín a sú smädné, napijú sa častejšie, pijú kratšie a napijú sa práve z mlieka, ktoré má vyšší obsah vody. Ak sú hladné, pijú dlhšie, t. j. aj zadné mlieko, ktoré je bohatšie na živiny.“

Kedy podať vodu

Podľa pediatričky je to vhodné len vo výnimočných prípadoch, napríklad pri vysokých teplotách nad 30 ºC. Vtedy možno deťom dať piť čistú dojčenskú vodu, nie čaje. Lekárka zdôrazňuje, že táto voda slúži len na ovlaženie ústočiek, nie na pitie. Ak dieťa začne vodu hltavo piť, treba mu dať radšej prsník.

SkryťVypnúť reklamu

„Dieťaťu podávame vodu zhruba od zavedenia príkrmov, t. j. od 5. – 6. mesiaca. Dôležité je deťom vodu ponúknuť. Nevedia si vypýtať piť, nechápu, že diskomfort, ktorý pociťujú, je smäd,“ hovorí lekárka. Na uhasenie smädu odporúča čistú dojčenskú vodu, v zimných mesiacoch detský nesladený čaj, nie však bylinkový. Ak dieťatku pripravujete mliečne formuly, na ich prípravu nepoužívajte vodu upravenú vo filtračných kanviciach.

Lekárka hovorí, že „voda z filtračných kanvíc nie je vhodná pre deti ani pre dospelých. Filtrom v kanvici sa odfiltrujú všetky ióny, ktoré sa nachádzajú vo vode. Napr.: Na, K, Fe a pod. Takáto demineralizovaná voda nie je vhodná, narušuje rovnováhu vnútorného prostredia organizmu“.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 506
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 943
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 440
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 397
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 102
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 107
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 497
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu